Asırlardır en yakın dostumuz: Yapılan araştırmalara göre ilk evcilleştirilen hayvan, köpekler

İnsanlar tarafından ilk evcilleştirilen hayvan türü köpekler. Bu konuda bilim çevreleri ortak bir görüşe ulaşmış durumda. Ancak köpeklerin ne zaman evcilleştirildiğine dair farklı farklı görüşler mevcut. Bazı araştırmalar köpeklerin 20 bin ile 40 bin yıl öncesinde evcilleştirilmiş olabileceğini söylüyor. Bazı araştırmalar ise köpeklerin evcilleştirilme zamanını M.Ö. 7000 yılına kadar götürüyor. Bu alanda yapılan son araştırma ise köpeklerin Buzul Çağı’nın sonlarında, yaklaşık 11 bin yıl önce evcilleştirilmiş olabileceğini belirtiyor. İngiltere’de yapılan ve sonuçları Science dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında Antik dönemden kalma ve farklı kültürlere ait 27 köpek kalıntısının DNA haritaları çıkarıp incelendi ve modern köpek türleriyle kıyaslandı. Elde edilen sonuçlar, daha önceki araştırmaların sonuçlarına benzer şekilde köpeklerin kurttan türediğini gösteriyor. Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Prof. Greger Larson, köpeklerin ilk evcilleştirilen tür olduğuna dikkat çekiyor ve “Köpekler hayvanlar arasında bizim en eski ve en yakın dostumuz” diyor. Araştırmanın sonucu aslında bizlere şunu söylüyor: Köpekler insanların sadece en yakın dostu değil, aynı zamanda en eski dostu.

“İnsanın en yakın dostu” ifadesi nereden geliyor?

Köpeklerin insanın en eski dostu olduğunu bilimsel araştırmalar kanıtlıyor. Peki “en yakın dost” ifadesi nereden geliyor? Bu ifadenin kaynağı, ABD’de 1870 yılına ait bir Yüksek Mahkeme kararına dayanıyor. Mahkemede, yetenekli bir avukat olan George Graham Vest, bahçesine girdiği için komşusu tarafından öldürülen Old Drum adlı köpeğin sahibi olan müvekkilini savunurken karşı tarafın sadece bir köpeği değil, “bir aile üyesini” öldürdüğünü söylüyor. Vest’in “Bu bencil dünyada insanın sahip olabileceği bencil olmayan yegane dost, köpeğidir” sözleri tarihe geçiyor ve bundan sonra “Köpekler insanın en yakın dostudur” diye ifade ediliyor.

Daha uzun ve huzurlu yaşamak istiyorsanız, bir köpeğiniz olsun

Köpeklerin insanlığa katkılarının yanı sıra kişilerin bireysel hayatına da pek çok katkısı vardır. Uzmanlar, köpeği olan kişilerin yaşam süresinin daha uzun olduğunu, daha çok hareket ettikleri için kardiyovasküler hastalıklara daha az yakalandıklarını, yalnız yaşamanın getirdiği olumsuz etkileri hissetmediklerini, çocuklarda astım ve alerjik hastalıkları azalttığını, sosyalleşme fırsatlarını artırdığını söylüyor.

Elbette tüm bu katkılar, iyi eğitilmiş ve düzenli olarak egzersiz yapan bir köpeğiniz varsa mümkün olabiliyor. Bunun için köpeğinizin bakımını ihmal etmemeniz, köpeğinizle birlikte evinizde yaşanabilecek toz gibi yan etkileri uzaklaştırmanız gerekiyor. Eğer bunları sağlarsanız, bir köpeğin karşılıksız sevgisini siz de hissedebilirsiniz. Köpekler, insanları derinliği ölçülemeyecek derecede yoğun bir sevgiyle sarıp sarmalar.

İlginizi çekebilir: Köpek gezdirmenin püf noktaları: Köpeğinizi gezdirirken nelere dikkat etmelisiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!