Köpek gezdirmenin püf noktaları: Köpeğinizi gezdirirken nelere dikkat etmelisiniz?

Hepimiz biliyoruz ki evcil bir köpeğin günde en az 1 defa yürüyüşe çıkması gerekir. Yürüyüş, köpeğinizin sağlığı ve mutluluğu için en önemli şeylerden biridir. Köpeğin fiziksel sağlığını geliştirir, zihinsel uyarılarını açar. Düzenli yapılan yürüyüş, köpeğiniz için olduğu kadar sizin için de bir alışkanlığa dönüşür. Ancak bazen köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak, sandığınızdan çok daha zor bir hal alabilir. Böyle zamanlarda hemen pes etmek yerine yapabileceğiniz pek çok şey var. İşte köpeğinizi gezdirirken dikkat etmeniz gereken noktalar…

1. Her zaman köpeğinizin önünden yürüyün.

Köpeğinizin önünden yürümek, sizin lider olduğunuzu anlaması için önemlidir. Üstelik köpeğinizin önünden yürüyerek onu olası tehlikelerden de koruyabilirsiniz. Eğer köpeğiniz sizin önünüzde yürümeye başlarsa, sizi kontrol altına alması an meselesidir. Yürüyüşe çıktığınızda köpeğinizin sizin hemen yanınızda veya arkanızda olmasına dikkat etmelisiniz.

2. Tasma seçimi konusunda hassas davranın.

Köpeğiniz için tasma seçerken, evcil hayvanınızın karakterini göz önünde bulundurun. Kısa bir tasma kullanmak, onu daha kolay kontrol etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda kısa tasma, köpeğinizle daha yakından iletişim kurmanızı, ona rehberlik etmenizi kolaylaştırır. Eğer köpeğiniz çok hareketliyse, sadece boynundan geçen bir tasma yerine göğsünü de içine alan bir tasma kullanın. Böylelikle olası sakatlanmaların önüne geçmiş olursunuz.

3. Yürüyüş için yeterince vakit ayırın.

Köpeklerin en çok hoşlandığı şey gündüz yürüyüşleridir. Böylelikle etrafı rahatça gözlemleme şansı bulurlar. Köpeğinizle yürüyüş için gün aydınlıkken en az yarım saat ayırmalısınız. Bunu 1 saate tamamlarsanız daha iyi olabilir. Ancak her köpeğin ihtiyaçlarının farklı olabileceğini unutmayın. İdeal süre için veterinerinize danışabilirsiniz.

4. Yürüyüş sırasında köpeğinizi ödüllendirin.

Köpeğinizle birlikte yapacağınız yürüyüşler, aynı zamanda onun eğitimi için en önemli sürelerdir. Bu yüzden köpeğiniz yürüyüş sırasında sizin öğrettiklerinizi yerine getiriyorsa onu mutlaka ödüllendirin. Ancak bu ödüllendirme sırasında dikkatli olmakta fayda var. Yaptığınız fiziksel egzersiz sırasında ödül mamalarıyla daha fazla kalori almasına müsade etmemelisiniz.

5. Köpeğinizin etrafı koklamasına izin verin

Yürüyüş yapmak köpekler için fiziksel egzersizden çok daha fazlasıdır. Köpekler yürüyüş sırasında etrafı keşfeder. Bu yüzden köpeğinize izin vermelisiniz. Eğer köpeğinizin kokladığı yerlerin uygun olmadığını düşünüyorsanız, onu bundan tamamen mahrum bırakmak yerine yürüyüş yaptığınız alanı değiştirmelisiniz. Koklayarak etrafı tanımak, keşfetmek köpeğinizin zihinsel uyarımı için de çok önemlidir.

6. Köpeğinizin dışkısını temizleyin.

Yürüyüşler köpeğinizin aynı zamanda tuvalet ihtiyacını giderdiği zamanlardır. Köpeğinizin tuvaletini mutlaka temizlemeyi unutmayın. Bunun için yanınızda poşet bulundurabilirsiniz ve uygun bir yere atabilirsiniz. Köpek dışkısının diğer hayvanlar ve insanlar için zararlı olabilecek pek çok organizma barındırdığını unutmayın ve hayvan sevginizin başkalarına zarar vermesinin önüne geçin.

7. Yanınıza su almayı unutmayın.

Özellikle sıcak havalarda yürüyüş süreniz yarım saatten uzun sürecekse, yanınıza mutlaka yeterli miktarda su almayı unutmayın. Köpeklerin vücut sıcaklığını dengede tutması insanlardan daha farklı ve daha karmaşık bir süreçtir. Köpeğinizin vücut sıcaklığının çok yükselmesine engel olmak için sık sık su içmesini sağlayın.

8. Sıcak yaz günlerinde sıcak zemine dikkat edin.

Sıcak yaz günlerinde kaldırımlar veya asfalt çok fazla ısınabilir ve köpeğinizin patilerine zarar verebilir. Eğer zeminin sıcaklığını kontrol etmek istiyorsanız 5 saniye boyunca elinizi zemine koyabilirsiniz. Eğer sizin cildiniz için çok sıcaksa köpeğiniz için de çok sıcaktır. Böyle sıcak günlerde köpeğinizi gölge yerlerde, parklarda, çim alanlarda yürütmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Kedinizin ve köpeğinizin bakım ihtiyaçlarını karşılamanıza yönelik öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!