American Wirehair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

American Wirehair cinsi kediler, orta büyüklükte ve genelde yumuşak ve sık tüylere sahip kedilerdir. Güçlü bacakları, güçlü çeneleri ve güçlü boyunları bulunan bu kedilerin vücutları genel olarak kaslıdır. Gözleri mavi, yeşil veya sarı renkte olabilen American Wirehair kediler oyun oynamayı çok sevmekle birlikte kendi başlarına olmaktan da hoşlanırlar. Sevecen bir cins olan American Wirehair, hem aileler hem de tek yaşayan kişiler için uygun kedilerdir. Arkadaş canlısı bir kişiliğe sahip olan American Wirehair benzersiz bir görünüme sahip ve genel olarak sağlıklı kedilerdir. American Wirehair doğası gereği ince ve kısa tüylere sahip olmakla birlikte dışarıdan bakıldığında daha tüylü görünebilir. American Wirehair’in tüylerinin benzersiz görünümü, tüylerinin çoğunun kıvrımlı bir dokuya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

American Wirehair cinsini merak ediyor ve hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, American Wirehair kedilerine dair her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

American Wirehair Kedisi Özellikleri

American Wirehair cinsi, güçlü bir gövdeye sahip kedilerdir. Gözleri ve kulakları genellikle geniş olan bu kedilerin erkekleri dişilerden daha büyüktür. Sert ve ince tüyleri olan American Wirehair’ın tüyleri diğer kedilerden farklı bir dokuya sahiptir. Kişilik olarak arkadaş canlısı ve uyumlu kediler olan American Wirehair’ler hem çocukları hem de yaşlıları seven kedilerdir. İnsanlarla arkadaşlık etmekten hoşlanan bu kediler tek başlarına iyi vakit geçirseler de kalabalık bir evde daha mutlu olurlar. American Wirehair kedilerin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

 • Boyu: 35-40 cm
 • Ağırlığı: Dişiler 3,5-5,5 kg, erkekler 5,5 kg’dan fazla
 • Yaşam süresi: 20 yıla kadar yaşayabilir
 • Kürk uzunluğu: Kısa ve incedir
 • Renk: Her renk olabilir
 • Arkadaş canlılığı: Tanımadığı insanlara alışması zaman almakla birlikte bir kez alıştığında sevecen ve arkadaş canlısı bir kedidir. Genel olarak sessiz ve sakin bir mizaca sahip olup çocuklara karşı sevgi doludur.

American Wirehair Kedisi Tarihçesi

American Wirehair kedisinin ortaya çıkışı 1966 yılına dayanmaktadır. New York’ta erkek yavru bir kedi ile keşfedilen bu cins, kısa tüylü ve ahırda yaşayan iki kedinin yavrusu olarak dünyaya gelmiştir.

Joan O’Shea isimli kedi yetiştiricisi bu yavruyu gördüğünde 50 dolara satın almış ve onu sonrasında genetik olarak incelenmesi açısından American Shorthair kedilerle karşılaşmıştır. Orijinal American Wirehair kedisi genlerini kendisinden sonraki nesillere aktarmış ve bu sayede yepyeni bir kedi cinsi ortaya çıkmıştır.

1978 yılında ABD’de resmi olarak tanımlanan American Wirehair, kısa tüylü kedi sınıfına dahil edilmiştir. American Wirehair daha sonra başka ülkelerdeki kurumlar tarafından da kabul edilmiş bir cinstir.

American Wirehair Kedisi Kişiliği

American Wirehair, birlikte yaşaması çok eğlenceli bir kedidir. Uysal ve sakin bir kişiliği olan American Wirehair genellikle ailenin tüm üyeleriyle iyi anlaşmaya yatkındır.

American Wirehair cinsi kediler oyun oynamayı seviyor olsalar da belli bir oyun saatine ihtiyaç duymazlar. Kendisi oynamak istediğinde genelde insanına oyuncak getiren bu kedi kendi başına da eğlenmeyi bilir ve hem aileler hem de tek başına yaşayanlar için iyi bir arkadaş olurlar.

American Wirehair, yalnız kalmayı tolere edebilen bir kişiliğe sahiptir. Kucakta yatmaktan hoşlanmasına rağmen kendi başına da uyumaktan hoşlanan American Wirehair, bakması kolay bir kedidir ve ideal bir arkadaştır.

American Wirehair Kedisi Bakımı

American Wirehair’ın kürkü çok fazla bakım gerektirmez. Bu kediler fazla tüy dökmedikleri için dökülen tüylerini toplamak için haftada bir taramak yeterli olacaktır. American Wirehair’ların tüyleri diğer pek çok kedi cinsinden daha ince ve kırılgan olduğu için tüylerini çok sert fırçalamamaya dikkat etmek gerekir.

American Wirehair kedilerde genelde kulaklarının içindeki tüyler nedeniyle kir birikmesi görülebilir. Kedinizin kulaklarını düzenli olarak kontrol ederek ve kirlendiğinde nemli bir bez veya pamukla nazik bir şekilde temizleyerek enfeksiyon riskinin önüne geçebilirsiniz.

American Wirehair, tüm gün kucakta yatıp uyuklayan bir kedi cinsi değildir. Bu kediler sevilmekten hoşlanmakla birlikte enerjik ve aktif kedilerdir. Bu nedenle American Wirehair bakmak istiyorsanız, kedinizin sıkılmasını engellemek için egzersiz yapmasını sağlamalı ve oyun oynatmalısınız.

Günün genelinde evde olmuyorsanız, American Wirehair bakmanız için uygun bir kedi cinsi olmayabilir. Bu cins kediler, aktif olmayı sevdikleri için çocuklarla ve hatta diğer evcil hayvanlarla birlikte zaman geçirebilecekleri bir ev onlar için daha iyi olacaktır.

American Wirehair Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

American Wirehair kediler genel olarak güçlü ve sağlıklı kedilerdir. Bu kedilerin 20 yaşına kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. Bununla birlikte American Shorthair ile melezlendikleri için hipertrofik kardiyomiyopati (HCM), cilt alerjileri ve obezite gibi Shorthair kedilerde görülen sağlık sorunlarını yaşayabilirler:

1. Hipertrofik kardiyomiyopati (HCM)

Hipertrofik kardiyomiyopati, kedinin kalbindeki kas duvarlarının kalınlaşmasına neden olan bir kalp rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıkta kedinin sol kalp karıncığının hacmi azalır ve kalp kasları normal olmayacak şekilde gevşer. HCM’li kedilerde şu belirtiler görülebilir:

 • Kalp atış hızında artış
 • Daha fazla oksijen tüketimi nedeniyle ağız açık soluma
 • Aritmi
 • Letarji
 • Konjestif kalp yetmezliği

2. Obezite

Obezite, American Wirehair dahil olmak üzere neredeyse tüm evcil hayvanları etkileyen bir sorundur. Obezite nedeniyle kalp hastalığı, diyabet, eklem sorunları ve sindirim bozuklukları gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kedinizin beslenmesine ve egzersizine dikkat etmelisiniz.

3. Cilt alerjisi

American Wirehair, fırçalandığında kolayca dökülebilen ve kırılabilen narin tüylere sahip bir cinstir. Bu kedilerin cildi ise kolayca yağlanabilir. Cildin yağlı olması, alerjenlere ve mantar enfeksiyonlara yatkın hale gelmesine neden olur. Düzenli banyo ve bakımla kedinin cildinin yağ dengesinin korunması sağlanabilir. Cilt alerjisi kedilerde şu belirtilere neden olabilir:

 • Cilt kaşıntısı
 • İnflamasyon ya da kızarıklık
 • Aşırı tüy dökülmesi
 • Tüyleri aşırı yalama, çiğneme ve ısırma
 • Cilt döküntüsü

American Wirehair genel olarak uysal ve eğlenmekten hoşlanan bir kedi cinsidir. Çevresine kolayca uyum sağlayabilen bu kedi cinsi oldukça zekidir ve ailenin tüm üyeleriyle bağ kurmayı sever. Bakımı kolay olan American Wirehair’ler her tür ev ortamına uyum sağlayabildiği için hemen hemen herkes için uygundur.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!