Sibirya orman kedisi özellikleri ve bakımı

Sibirya kedisi veya Sibirya orman kedisi, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen, sevimli ve sadık bir aile arkadaşıdır. Bu dayanıklı Rus kedi cinsi, adından da anlaşılacağı gibi Rusya’nın uzun ve sert kışları ile ünlü bölgesi Sibirya’ya özgüdür. Sağlam kökenleri uzun, hava koşullarına dayanıklı kürklerine ve güçlü gövdelerine yansır.

Sibirya orman kedisi, kişilik olarak tabiri caizse biraz kediciktir. Oldukça iyi huyludur ve kucaklaşmaya bayılır. Sibirya kedileri, kendilerini sahiplerine tamamen adarlar. Onlardan orta düzeyde aktif, herhangi bir evcil hayvan gibi kişiliğe sahip, nazik kediler olmalarını bekleyebilirsiniz.

Sibirya orman kedisi sevecen, son derece zeki, oyuncu ve sosyaldir. Bu kediciklerin mevsimlere göre değişen güzel, yarı uzun tüyleri vardır. Uzun tüyleri, haftalık bakım ve fırçalama ile en iyi şekilde görünür. Siz de bu kedi cinsinin size uygun olup olmadığını anlamak için Sibirya orman kedisi özellikleri ve bakımı hakkında daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

Sibirya orman kedisi özellikleri

Peki, orman kedisi nasıl olur? Bu orta boy kediler, kesinlikle buzlu Sibirya ormanlarındaki ortamları için yaratıldı. Sibirya kedilerinin uzun, üç katmanlı, suya dayanıklı tüyleri ve boyutlarına göre ağır görünen sağlam, kaslı vücutları vardır. Güçlü ama çevik bir yapıya sahip olan Sibirya orman kedisi, olağanüstü zıplama yeteneğine katkıda bulunan büyük, yuvarlak patilere ve güçlü arka bacaklara sahiptir.

Sibirya orman kedisinin özellikleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 25-30 cm
  • Ağırlığı: 5-7 kg
  • Yaşam süresi: 8-10 yıl
  • Kürk uzunluğu: Uzun
  • Renk: Siyah, beyaz, gri, kırmızı, krem ve mavi
  • Arkadaş canlılığı: Sibirya oman kedisi insanlara ve diğer hayvanlara göre son derece arkadaş canlısıdır. Gerçek bir kucak kedisidir ve güçlü sadakat eğilimi vardır.

Sibirya kedilerinin ayrıca tipik olarak altın, yeşil veya bakır gözleri vardır, ancak beyaz Sibirya kedilerinin mavi gözleri olabilir. Peki, Sibirya kedisi tüy döker mi? Uzun tüyleri olduğundan çok fazla tüy dökebilirler. Sibirya orman kedisi ilkbaharda daha uzun, daha sıcak olan kışlık tüylerini, sonbaharda ise daha kısa yazlık tüylerini döker. Yılda iki kez tüy dökmesine rağmen “hipoalerjenik” olarak kabul edilir. Yine de gerçekten hipoalerjenik evcil hayvan diye bir şey olmadığını ve bu kedilerin, alerjisi olan herkes için elverişli olmayacağını unutmayın.

Sibirya orman kedisi tarihçesi

Sibirya kedisi cinsinin, zamanın testinden geçtiğini söylemek az kalır! Çünkü bu yerli Rus orman kedilerinin en eski kayıtlı tarihi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Bazı kedi uzmanları, Sibirya kedisinin bugün bildiğimiz tüm uzun tüylü ırkların uzak atası olabileceğini düşünüyor.

Bu vahşi ve uzun tüylü kediler, yüzyıllar içinde evcilleştirildi ve acımasız Sibirya kışlarından korunmak için insanların evlerine sığındılar. İnsanlar ise keskin fare avlama yetenekleri ve tatlı mizaçları nedeniyle bu sevgi dolu kedileri memnuniyetle karşıladılar.

Avrupa kültüründe, Sibirya orman kedilerinden ilk kez 19. yüzyılın başlarındaki kedi gösterilerinde bahsedilmiştir. Bu kedi cinsi, 1990’lara kadar ABD’ye ithal edilmemiştir ve bugün de nispeten nadir bir tür olduğu söylenebilir.

Sibirya orman kedisi kişiliği

Sibirya kedisi, çok sevecen ve eğlenceli bir kişiliğe sahiptir. Bu kediler hem fiziksel hem de duygusal olarak çok yavaş olgunlaşırlar. Bir Sibirya orman kedisinin yetişkinliğe ulaşması beş yılı bulabilir, bu da hayatlarının önemli bir bölümünü kedi yavrusu gibi davranarak geçirdikleri anlamına gelir.

Sibirya kedisi sakin midir? Genç tavırlarına rağmen, Sibirya orman kedisi tipik olarak oldukça uysal ve sessizdir. Tek gürültüsü muhtemelen en sevdikleri insanlara biraz sevgi göstermek için mırlamak olacaktır. Sibirya orman kedileri, hemen her insanı çok sever. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinmek konusunda ona gözünüz kapalı güvenebilirsiniz.

Sibirya kedileri, genellikle hoş kedilerdir ve kişilikleri her yönüyle farklıdır. Daha nadir bir cins oldukları için bu kedilerden muhtemelen yılda sadece birkaç tane görürsünüz. Onların herhangi bir evcil hayvan gibi kişiliğe sahip, orta derecede aktif, nazik kediler olmalarını bekleyebilirsiniz.

Elbette Sibirya orman kedisi de macerayı ve meydan okumayı sever. Ayrıca sinir bozucu kemirgenler için çevrede dolaşmayı seven mükemmel avcılardır. Bu sevimli kucak kedileri, oyun oynamadıkları ve avlanmadıkları zamanlarda, insanlarıyla kucaklaşmaya ve birebir zaman geçirmeye bayılırlar.

Sibirya orman kedisi eğitimi

Sibirya kedileri, insanlarına bayılan ve genellikle çok uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmayan çok sosyal hayvanlardır. Bu evcil hayvanlar, insanların etrafta ve oyun oynamaya istekli olduğu bir evde çok mutlu olabilirler. Sibirya kedisi, neredeyse herkesle iyi geçinir ve çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla dolu evler için çok uygundur.

Sibirya orman kedisi, yukarıda da belirttiğimiz gibi meydan okumaya bayılır, bu nedenle yaşam ortamında oyuncaklar bulunması onu aktif ve eğlenceli tutacaktır. Oyun oynamadığında ise muhtemelen kucağınızda dinlenmek isteyecektir. Bu noktada Çocuklarınız ve evcil hayvanlarınızla bir arada oynayabileceğiniz keyifli iç mekan oyunları yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu dayanıklı kedi cinsi, dış ortamdan geldiği için bugün de bu niteliklerden bazılarını korumaktadır. Örneğin birçok Sibirya kedisi suyu sever. Bu nedenle kediniz oyun için sizi duşa kadar takip ederse şaşırmayın. Ayrıca arabada gezmeyi veya güneşte uzanmayı da çok sevecektir.

Sibirya orman kedisi, inanılmaz derecede zekidir. Tırmalama direği ve tuvalet kullanmak için kolayca eğitilebilir. Bu kediler orta boydan biraz daha büyük olduklarından, tuvaletlerini rahatça yapmaları için kutularının yeterince büyük olduğundan emin olun. Sibirya kedinizi bunların dışında, bir veya iki numara yapması için bile eğitebilirsiniz.

Sibirya orman kedisi bakımı

Uzmanlar bu kedilerin tüylerinin matlaşmasını önlemek için haftada en az 3 kez taranmaları gerektiğini belirtiyor. Sibirya kedileri suya dayanıklı güçlü bir kürke sahip oldukları için nadiren banyoya ihtiyaç duyarlar.

Düzenli fırçalamanın yanı sıra, kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmeyi unutmayın. Ayrıca kulaklarını ve gözlerini de düzenli olarak temizlemelisiniz.

Sibirya orman kedisinin vücudunu hareket halinde tutmak ve zihnini meşgul etmek de en az tüylerini fırçalamak kadar önemlidir. Oyuncakları dışarıda bırakmak, ona bir kedi ağacı almak ve birçok birebir oyun sunmak, bu kedi cinsini aktif tutup düşündürmenin harika yolları olabilir. Sibirya kedileri çok atletik olduğu için hem fiziksel hem de zihinsel egzersize ihtiyaç duyacaktır. 

Sevgi dolu kişilikleri sayesinde bu hayvanları sosyalleştirmek de oldukça kolaydır. Sibirya kedileri çocuklarla, diğer kedilerle ve köpeklerle iyi anlaşır.

Son olarak Sibirya kedinizi yüksek kaliteli bir mamayla besleyin ve aşırı yemesini önlemeye yardımcı olmak için mama alımını takip edin. Kedinizi ne kadar ve ne sıklıkta beslemeniz gerektiğini öğrenmek için ise veterinerinize danışın.

Sibirya orman kedisi yaşam süresi ve sağlık sorunları

Sibirya kedisi ne kadar yaşar? Sibirya kedileri, 8-10 yıllık bir ömre sahiptir ve genellikle sağlıklı evcil hayvanlardır. Bu cinsle ilgili en büyük genetik risk, HCM olarak bilinen biraz daha yüksek hipertrofik kardiyomiyopati riskidir. Bu hastalık, kalp kasının büyüdüğü ve daha az işlevsel hale geldiği bir durum olarak tanımlanabilir. Bu yüzden Sibirya kedisi yavru ise, yetişkinliğe kadar onu düzenli olarak testlere götürmeniz iyi olabilir. Aksi takdirde HCM ve diğer sağlık sorunları, kedinizin hayatının sonraki dönemlerine kadar fark edilmeyebilir.

Sibirya orman kedilerinin ayrıca polikistik böbrek hastalığı (PKD), kalıtsal kanser, kedi alt idrar yolu hastalığı (FLUTD) ve periodontal hastalık risklerine de yatkın olduğu düşünülmektedir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!