Çocuklarınız ve evcil hayvanlarınızla bir arada oynayabileceğiniz keyifli iç mekan oyunları

Çocuklarla hayvanların birlikte oynayabileceği oyunları düşündüğümüzde, birçoğumuzun aklına yakalamaca, top atıp getirme gibi genellikle dışarıda oynanabilecek oyunlar gelir. Oysa dışarı çıkmak her zaman bir seçenek olmayabilir. Dışarı çıkamadığınız zamanlarda hem evcil hayvanlarınızın hem de çocuklarınızın enerjisini atmasını sağlayacak, onlarla güzel anılar yakalayabileceğinizin, çocuğunuzun gelişimine yardımcı olacak ev içi oyunlar türetebilirsiniz. Sadece evcil hayvanınızı iyi tanıdığınızdan ve çocuğunuza evcil hayvanlarla oyuma kuralları öğrettiğinizden emin olmanız yeterli.

İşte çocuklarınız ve evcil hayvanlarınızla birlikte oynayabileceğiniz eğlenceli iç mekan oyunları:

1. Yarış parkuru

Hayvanlar engelli, zıplamalı parkurlara bayılır. Bu parkurları satın almak istediğinizde çok pahalıya gelebilir. Evde çocuğunuzla birlikte yaratıcılığınızı kullanarak kendiniz de yapabilirsiniz. Bitmiş tuvalet kağıdı veya kağıt havluların karton ruloları, eski çarşaflar, yastıklar, havlular, bir tabure, sandalye, sehpa veya yaratıcılığınızın el verdiği ölçüde evdeki birçok eşyayı kullanarak kendi parkurunuzu yaratabilirsiniz. Özellikle koridor gibi alanlar bu tür parkurlar için idealdır. Parkur, hem evcil hayvanınız hem de çocuğunuz için çok eğlenceli olabilir. Parkur yarışı sırasında çocuğunuza evcil hayvanlarla ilgili temel bilgileri de öğretebilirsiniz.

2. Saklama oyunu

Saklama oyunu, özellikle kedi ve köpeklerin bayıldığı bir oyundur. Çocuğunuza oyunun temel kurallarını anlatabilir ve evcil hayvanınızın ilgisini çekecek bir oyuncağı saklamasını isteyebilirsiniz. Daha sonra evcil hayvanınız ve siz bir yerde beklerken, çocuğunuz eşyayı sakladığı odaya sizi götürür ve evcil hayvanınızın belli komutları takip ederek o eşyayı bulmasını birlikte izleyebilirsiniz. Bu hem çocuğunuz hem de evcil hayvanınız için çok eğlenceli olabilir.

3. İsim oyunu

Kediler ve köpekler insan sesini ve tonlamalarını anlama ve öğrenme konusunda inanılmaz bir yeteceğe sahiptir. Sizinle konuşamıyor olabilirler ancak duydukları sesleri hatırlama ve sese göre tepki verme yeteceğine sahiptirler. Bu eğlenceli oyun için hayvanınızın en sevdiği birkaç oyuncağı alın ve çocuğunuzdan her bir oyuncağa farklı bir isim vermesini isteyin. Daha sonra çocuğunuz her seferinde başka bir oyuncağın adını söylesin ev hayvanınız sadece doğru oyuncağı getirdiğinde kabul edin. Bu oyun özellikle köpekler için çok uygun.

4. Top çevirme

Evde top oyunları biraz riskli olabilir, etraftaki eşyaları kırıp dökebilir. Ancak kağıttan veya ambalaj kağıdından ufak toplar yapabilirsiniz. Bunun için gazete kağıdı, makarna ambalajı, poşet bile kullanabilirsiniz. Yaptığınız ufak topları ortanıza alın ve futbol oynar gibi çocuğunuzla paslaşmaya başlayın. Kediniz veya köpeğiniz ortada dönen bu şamataya kayıtsız kalamayacak ve o da mutlaka oyuna dahil olmak isteyecektir.

5. İp oyunu

Herhalde evde oynanabilecek en zamansız oyunlardan biri de ip oyunudur. Elinize bir yumak ip alın ve ipin mümkünse örgü ipi gibi kalın olmasına özen gösterin. İpi çocuğunuza verin ve salonun ortasına bırakmasını isteyin. Daha sonra hayvanınızın iple mücadelesini izlemek bile hem size hem çocuğunuza keyif vermeye yeter. Oyunun sonunda ipi saklamayı unutmayın.

6. Gölge oyunu

Bunun için evinizde gölge yapan bir alanı keşfetmeniz yeterli. Gölgenin arkasına geçin ve çocuğunuzla birlikte ellerinizi, vücudunuzu kullanarak değişik şekiller yaratın. Şekiller ne kadar küçük olursa, evcil hayvanınızın o kadar çok ilgisini çekecektir. Siz gölge oyunları yaparken, evcil hayvanınız da oradan oraya koşturup enerjisini atacak.

7. Baloncuk oyunu

Evcil hayvanlar baloncuklara bayılır. Ancak baloncuk yapılırken kullanılan sabun veya bulaşık deterjanı evcil hayvanınıza zarar verebilir. Bunun yerine baloncuk yapmak için kullanacağınız suya, evcil hayvanınızın şampuanından damlatabilirsiniz. Eğer baloncuk yapma aletiniz yoksa, bir mandal yardımıyla da yapabilirsiniz. Bu oyuna hem çocuğunuz hem de evcil hayvanınız bayılacak.

Evcil hayvanlarla ve çocuklarınızla evde oynamak, keyifli vakit geçirmek çok eğlenceli. Ancak sonrasını da düşünmek lazım. Tüylü dostlarımız etrafta koşturup hoplayıp zıpladıkça daha çok tüy dökerler. Bu tüyler evinizde tozlu ve pis bir görüntü oluşturmanın yanı sıra siz ve çocuğunuz için zararlı olabilir. Bu yüzden her oyun sonrasında evinizi süpürmeyi ihmal etmeyin. Bunu da çocuğunuzla birlikte yaparak ona sorumluluk duygusu aşılayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!