Hayvan sahiplerine özel: Evinizi hem hayvan dostu hem daha şık hale getirecek dekorasyon önerileri

Bir hayvan, sahibinin en yakın dostudur. Ancak evde hayvan beslemek, bazen evinizin dekorasyonunda zorluklara neden olabilir. Ayağı kemirilmiş yemek masaları, kapı köşeleri, tüy içindeki kanepeler evcil hayvan sahiplerinin en büyük dertleri arasında. En eğitimli hayvanlar bile bazen böyle yaramazlıklar yapabiliyor.

Elbette hiç kimse etrafta diş izleri, tüy topları, tırmalama izleriyle yaşamak istemez. Bunun çözümü ise çok sevdiğiniz evcil hayvanınızdan vazgeçmek değil, evinizde evcil hayvanınıza uygun bazı ufak tefek değişiklikler yapmak. Hem evcil hayvanınızla birlikte yaşayıp hem de tarz sahibi, şık bir eve sahip olabilirsiniz. İşte evcil hayvan sahiplerine özel şık ve kullanışlı dekorasyon önerileri:

1. Malzemeye önem verin

Kadife, süet ve canvas hoş görünebilir ancak bir tüy mıknatısı olduğunu söylesek abartmış sayılmayız. Koltuk, sandalye alırken döşemelerin bu kumaşlardan yapılmamış olmasına özen göstermelisiniz. Onun yerine daha sağlam ve temizliği kolay deri veya benzeri döşemelik kumaşları tercih etmelisiniz. Üstelik deri bir kanepe, uzun yıllar sizinle birlikte kalır, yaşanmışlık izleri taşır. Yıllardır kullandığınız deri çantanız gibi deri bir kanepe de yılların anılarını sizinle birlikte biriktirir.

2. Temizliğe dikkat edin

Az veya çok her hayvan tüy döker. Eğer evinizin her zaman tozdan ve tüyden uzak, temiz olmasına önem veriyorsanız düzenli olarak evinizi süpürmelisiniz. Özellikle köpek kılı, en iyi dekore edilmiş evleri bile kirli ve dağınık gösterebilir. Bundan kurtulmak için evinizi düzenli olarak süpürmelisiniz. Belki haftada bir defa daha detaylı süpürüp, günlük olarak da en sık kullanılan alanları süpürebilirsiniz.

3. Koyu renklerden uzak durun

Çoğu insan koyu renklerin kiri ve tozu daha iyi sakladığını düşünür ancak bu pek de doğru değil. Koyu renkler yerine, çok renkli ve desenli eşyalar tercih ederseniz, evcil hayvanınızın neden olduğu olası kirleri daha kolay saklayabilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz desenler, evinize bambaşka bir ruh katar.

4. Evcil hayvanınız için kendiniz eşya tasarlayın

Evcil hayvanınız olduğunda, onun eşyalarından kaçamazsınız. Çiğneme oyuncakları, toplar, tırmanma kuleleri, yataklar… Bu tür eşyaları seçerken evinizle daha uyumlu tercihler yapabilirsiniz. Eğer istediğiniz gibi bir şey bulamıyorsanız, hayal gücünüzü kullanarak kendiniz bir tasarım yapabilirsiniz.

5. Yatağınızda yıkanabilir eşyalar kullanın

Eğer evcil hayvanınızla birlikte uyuyorsanız, yatak ürünlerinizin yıkanabilir olmasına özen gösterin. Yatağınızın şiltesiyle çarşaf arasına mutlaka koruyucu alez koymayı unutmayın. Nevresimlerinizi sık sık değiştirin. Yorgan, battaniye ve yastıklarınızın yıkanabilir olmasına özen gösterin.

6. Duvardan duvara halı fikrinden vazgeçin

Halı, bir evde kokuyu, tüyü en çok çeken eşyalardan biridir. Bu yüzden evinizde ne kadar çok halı varsa, kokuların ve tüylerin yerleşmesi de o kadar çok olur. Elbette en sevdiğiniz halınızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Ancak evcil hayvanınız için bir fedakarlık yapıp duvardan duvara halı fikrinden vazgeçmelisiniz. Evinizdeki halıları ise düzenli olarak süpürerek tüy ve tozlardan arındırmalısınız.

7. Zemin malzemesi seçerken evcil hayvanınızı da düşünün

Evinizin zeminini yeniliyorsanız, evcil hayvanınızı da hesaba katmalısınız. Sert zeminler, hem temizlemesi kolay hem de evcil hayvanınızın pati darbelerine karşı daha dayanıklıdır.

8. Evcil hayvanınızdan ilham alın

Evinize eşya seçerken, evinizin rengini değiştirirken evcil hayvanınızdan ilham alabilirsiniz. Onun tüylerinin rengiyle uyumlu olabilecek renkler tercih edebilirsiniz. Doğa, her zaman en büyük ilham kaynağı. Evcil hayvanınızın da aslında doğanın bir parçası olduğunu unutmayın ve ondan ilham alın.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvanların sizi anında mutlu ettiğinin kanıtı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!