Kedi insanı mısınız köpek mi: Kedi ve köpek sahiplerinin farklı kişilik özellikleri

Arkadaş sohbetlerinin en vazgeçilmez konularından biridir: Kedi insanı mısınız, köpek insanı mısınız? Herkes bu konuda fikrini söylemeyi çok sever. Peki bu durum kişiliğiniz hakkında ipuçları veriyor olabilir mi?

How I Met Your Mother fanları hatırlayacaktır; Ted, kusursuz eşi tanımlarken köpekleri sevmesini ister. Dizideki ilk partneri olan Robin köpekleri çok severken, ileriki sezonlarda tanıştığı ve kendisi için mükemmel eş olup olmadığını merak ettiği Victoria ise kedi insanıdır. Kedi mi köpek mi ikilemi Ted’i mükemmel aşkı bulup bulamadığı konusunda tereddüte düşürür… Kedi insanı mı yoksa köpek mi basit ve eğlenceli bir soru gibi gözükse de sevilen dizide yer verildiği gibi bazen kritik bir hal alabilir.

Kedilerin ve köpeklerin birçok anlamda birbirlerinden tamamen farklı oldukları bir gerçek. Köpek sahibi olmak, başlı başına sosyal bir deneyim olarak görülebilir. Köpekle yürüyüşe çıkmak, hele bir de şirin suratlı veya koca kulaklı bir köpekse etraftakilerin ilgi odağı olmak birçok sosyal etkileşimi beraberinde getirebilir. Öte yandan, kedilerin ise daha uzun süre yaşadıkları düşünülürse kedi sahiplerinin daha uzun süreli bir ilişki kurdukları söylenebilir. Ancak kediler, itaati kabul etmeyen hayvanlar oldukları için kedi sahiplerinin kontrol kurmada pek başarılı oldukları söylenemez. Onun yerine kedi sahibi bir kişilerin kendine yetebilen, dışarıdan onaylanmaya ihtiyacı olmayan kişiler oldukları doğru olabilir.

Minik patililerin hepsi çok tatlı olsalar da kediler ve köpekler birbirlerinden çok farklı özelliklere sahipler. Bu yüzden bazen kedi veya köpek sahibi olmak isteyen kişiler, bu farklı özelliklere bakarak bir tercih yapabiliyor ya da kedi ve köpekler zamanla sahibini değiştirebiliyor. Peki bilimsel çalışmalar bu anlamda ne diyor? İşte kedi ve köpek sahiplerinin birbirlerinden farklı kişilik özellikleri:

Köpek sahipleri daha dışa dönük olabilirler

Texas Üniversitesi’nden Psikolog Sam Gosling’in yürüttüğü bir araştırmanın sonuçlarına göre köpek sahipleri daha dışa dönük ve deneyime daha açık kişilerden oluşuyor. Araştırmaya göre, köpek sahipleri kedi sahiplerine göre %15 daha dışa dönük ve uzlaşmacı karakter özelliklerine sahipler. Tabii ki genellemek pek doğru olmasa da köpek sahiplerinin kedi sahiplerine göre daha dışa dönük yapıda oldukları söylenebilir.

Köpek sahipleri rutinlere uymaktan daha çok keyif alabilirler

Aynı araştırma, aynı zamanda köpek sahiplerinin önceden plan yapmayı tercih ettiklerine ve sıkı bir günlük rutine sahip olmaktan keyif aldıklarına da dikkat çekiyor. Köpeklerin ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda onların da belli bir rutinleri olduğunu düşünürsek bu konuda sahiplerini de şekillendiriyor olabilirler.

Köpek sahiplerinin görev bilinci daha yüksek olabilir

Plan yapmaktan bahsetmişken görev bilincine yer vermemek olmaz. Araştırmalar, köpek sahiplerinin öz disiplini ve görev bilinci daha yüksek kişiler olduğuna da dikkat çekiyor. Bunun sebebi, köpek sahiplerinin kedi sahiplerine göre daha planlı yaşamalarından kaynaklanıyor olabilir. Bir köpek sahibiyseniz, yeme-içme ve tuvalet saatleri konusunda düzenli ve hassas olmalısınız. Ancak kedi sahibiyseniz bu konuda daha esnek davranabilirsiniz.

Köpek sahipleri daha enerjik aktiviteleri sevebilirler

Bir veya birden fazla köpeğiniz varsa evde sakince uzun süre zaman geçirmeniz veya dışarı çıkmadan durabilmeniz tahmin ediyoruz ki pek mümkün değil. Heyecanlı ve aktif dostlarınız sizden onlarla birlikte hareket etmenizi bekleyebilir. Dışarı çıkmak, oyunlar oynamak, yürüyüş yapmak hem sizin hem de köpek dostlarınızın olmazsa olmazları arasında, yanılıyor muyuz? Öte yandan kedi sahipleri kedileriyle birlikte odanın sıcak bir köşesinde sıcağın keyfini yatarak çıkarıyor olabilir. Haliyle, pek fazla enerjik olmalarına da gerek yok. 2014 yılında Carroll Üniversitesi’nden Denise Guastello’nun kedi ve köpek sahipleri ile yaptığı araştırma da bu konuyu destekler nitelikte. Araştırmada kedi sahiplerinin kedilerini dışarı çıkarmaları gerekmediğinden kitap okumak, yemek pişirmek gibi daha az enerji gerektiren aktiviteleri tercih ederken, köpek sahiplerinin daha aktif kaldığını; köpekleriyle enerjik aktivitelere katıldıkları da tespit edildi.

Köpek sahipleri kurallara daha bağlı olabilirler

Deakin Üniversitesi’nden Beatrice Alba ve Melbourne Üniversitesi’nden Nick Haslam tarafından yapılan bir araştırmada köpek ve kedi insanlarının kişilik özellikleri incelenmiş ve köpek sahiplerinin de tıpkı köpekler gibi daha itaatkar, kurallara uyan yapıda oldukları bulunmuş. Öte yandan, araştırma sonuçları kedi sahiplerinin ise kurallara karşı biraz daha savunmacı ve geleneklerin dışında kalan özellikleri olduğuna dikkat çekmekte.

Kedi sahipleri yalnız yaşamaktan daha çok keyif alabilirler

Kediler doğada geceleri yalnız başına avlanan hayvanlardır. Bu yüzden birçok kedi, ne kadar evcilleştirilmiş de olsa geceleri evin içinde dolaşır. Yalnızlığı daha çok seven kediler gibi sahipleri de yalnızlıktan keyif alıyor ve apartman dairesinde rahatça yaşayabiliyor. Köpek sahipleri ise aileleriyle, çocuklarıyla yaşamayı daha çok seviyor ve genellikle kalabalıkla paylaşabilecekleri bahçeli evleri tercih ediyor; hem bu köpekleri için de harika bir fırsat yaratıyor.

Kedi sahipleri bağımsızlıklarına daha düşkün olabilirler

Aslında bağımsızlık dendiğinde bir çoğumuzun aklına ilk olarak kediler geleceği için bu maddenin pek şaşırtmadığını söyleyebiliriz. Köpekler sahipleriyle birlikte yürürken, başka köpeklerle kaynaşırken kedilerin sahiplerinden bile zaman zaman kaçtıklarına tek başlarına takılmaktan keyif aldıklarına çoğumuz şahit olmuşuzdur. Bu durumun sahipleri için de geçerli olduğunu söylemek mümkün.

Kedi sahipleri yeni planlara daha ılımlı yaklaşabilirler

Bir köpeğiniz varsa özellikle tuvalet ihtiyacı için onu dışarıya çıkarmanız gerektiğinden yalnız bırakamıyor ve bu nedenle çeşitli planlara dahil olmakta güçlük yaşıyor olabilirsiniz. Köpeğinizle ilgilenmesi için birini bulmanız veya köpeğinizi bir yere bırakmanız gerekiyor, değil mi? Ancak kedi sahiplerinin böyle bir endişesi yok. Kediler evde daha uzun süre yalnız kalabildikleri için kedi sahipleri farklı planlara uyum sağlama konusunda daha rahat davranabiliyor ve yeni deneyimlere daha açık olabiliyorlar.

Kedi sahipleri daha içe dönük olabilirler

Kedilerin dışarıda yürüyüşe çıkmasına, tuvalet ihtiyaçları için sizin onu dışarıya götürmenize ihtiyacı olmadığını ve bu nedenle evde zaman geçirmekten keyif aldıklarını, hatta tam bir ev kuşu olduklarını söylemek mümkün. Carroll Üniversitesi’nde araştırma yapan Denise Guastello, köpek sahiplerinin köpeklerini dışarıya çıkardıklarında başkalarıyla kaynaşmak, diğer köpek sahipleriyle konuşmak gibi eylemlerde bulunduklarına; kedi sahiplerinin ise buna ihtiyaç duymadıklarına ve bu nedenle daha içe dönük yapılarda olduklarına dikkat çekmekte.

Kedi sahipleri daha evhamlı davranabilirler

Araştırmalar, kedi sahiplerinin köpek sahiplerine göre kaygı ve nevrotik bozukluklara daha yatkın olduklarını ve bu nedenle evhamlı davranabildiklerine dikkat çekiyor. Öte yandan, köpek sahiplerinin ise daha az endişelendiklerine de vurgu yapıyor. Kim bilir belki aslında kediler de sürekli bir şeylerden endişelendikleri için evin içinde uzun ve yalnız turlara çıkıyorlardır?

Bonus: Fark etmez

Time dergisi tarafından yapılan bir araştırma, liberal görüşlü kişilerin kedileri, muhafazakar görüşlü kişilerin ise daha çok köpekleri tercih ettiğine dikkat çekiyor. Elbette bu sonucun tüm minik patili dost sahipleri için geçerli olduğunu söylemek gerçekçi olmaz, ancak büyük bir oranla tutarlılık gösterebilmesi mümkün.

Bazen hem kedi hem köpek sahibi olmak da minik patili dostları sevenler için müthiş bir fırsat olabilir. İki küçük dostun da farklı özellikleriyle eğlenen, ikisiyle de ayrı ayrı keyif zaman geçiren ve bakımlarını üstlenmekten keyif alanlar da aramızda olabilir…

Kaynak: psychology-spot, pets.webmd,
Gosling vd., Personalities of Self-Identified “Dog People” and “Cat People” and “Cat People”,
Guastello vd., 26th Annual Association For Psychological Science Meeting in San Francisco, California.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvan sahiplerinin ve tüylü dostlarının çok seveceği ürünler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!