Kedi insanı mısınız köpek mi: Hangi hayvanı daha fazla sevdiğiniz kişiliğiniz hakkında ipuçları taşıyor olabilir

Arkadaş sohbetlerinin en vazgeçilmez konularından biridir: Kedi insanı mısınız, köpek insanı mısınız? Herkes bu konuda fikrini söylemeyi çok sever. Peki bu durum kişiliğiniz hakkında ipuçları veriyor olabilir mi?

Kedilerin ve köpeklerin birçok anlamda birbirlerinden tamamen farklı oldukları bir gerçek. Köpek sahibi olmak, başlı başına sosyal bir deneyim olarak görülebilir. Köpekle yürüyüşe çıkmak, hele bir de şirin suratlı veya koca kulaklı bir köpekse etraftakilerin ilgi odağı olmak birçok sosyal etkileşimi beraberinde getiriyor. Öte yandan kedilerin ise daha uzun süre yaşadıkları düşünülürse kedi sahiplerinin daha uzun süreli bir ilişki kurdukları gerçek. Ancak kediler, itaati kabul etmeyen hayvanlar oldukları için kedi sahiplerinin kontrol kurmada pek başarılı oldukları söylenemez. Ancak kedi sahibi bir kişinin de kendine yetebilen, dışarıdan onaylanmaya ihtiyacı olmayan kişiler oldukları söylenebilir.

Kediler ve köpekler birbirlerinden çok farklı özelliklere sahipler. Bu yüzden bazen kedi veya köpek sahibi olmak isteyen kişi, bu farklı özelliklere bakarak bir tercih yapıyor veya kedi veya köpek zamanla sahibini değiştiriyor. Peki bilimsel çalışmalar bu anlamda ne diyor? İşte kedi ve köpek sahiplerinin kişilik özellikleri arasındaki farklılıklar…

1. Köpek sahipleri daha dışa dönük kişiler olabilir

Texas Üniversitesi’nden Psikolog Sam Gosling’in yürüttüğü bir araştırmanın sonuçlarına göre köpek sahipleri daha dışa dönük ve deneyime daha açık kişiler oluyor. Araştırmaya göre köpek sahipleri kedi sahiplerine göre yüzde 15 daha fazla dışa dönük ve daha uzlaşmacı kişiler.

2. Köpek sahiplerinin görev bilinci daha yüksek

Araştırmanın sonuçlarına göre köpek sahipleri, öz disiplini ve görev bilinci daha yüksek kişiler oluyor. Bunun sebebi, köpek sahiplerinin kedi sahiplerine göre daha planlı yaşamalarından kaynaklanıyor olabilir. Bir köpek sahibiyseniz, yeme-içme ve tuvalet saatleri konusunda düzenli ve hassas olmalısınız. Ancak kedi sahibiyseniz bu konuda daha esnek davranabilirsiniz.

3. Kedi sahipleri yalnız yaşamayı daha çok seviyor

Kediler doğada geceleri yalnız başına avlanan hayvanlardır. Bu yüzden birçok kedi, ne kadar evcilleştirilmiş de olsa geceleri evin içinde dolaşır. Yalnızlığı daha çok seven kediler gibi sahipleri de yalnızlıktan hoşlanıyor ve apartman dairesinde yaşamayı seviyor. Köpek sahipleri ise aileyle ve çocuklarla yaşamayı daha çok seviyor ve genellikle bahçeli evleri tercih ediyor.

4. Kedi sahipleri entelektüel olarak daha meraklı

Köpek sahipleri daha dışa dönük ve sosyal insanlar olabilir ancak daha içe dönük olan kedi sahiplerinin da hassas ve açık zihinli kişiler oldukları biliniyor. Özgürlüğüne düşkün olan kediler ve sahipleri daha meraklı, keşfetmeye daha açık oluyor.

5. Evcil hayvanlar, sahiplerinin hayat görüşünü yansıtıyor

Time dergisi tarafından yapılan bir araştırma, liberal görüşlü kişilerin kedileri, muhafazakar görüşlü kişilerin daha çok köpekleri tercih ettiğini gösteriyor. Elbette bu sonucun, tüm ülkeler için geçerli olduğunu söylemek mümkün değil çünkü her ülkenin koşulları birbirinden farklı olabiliyor. Ancak köpek sahiplerinin rekabetçi, enerjik oldukları bir gerçek. Kedi sahipleri ise daha sakin ve keşfetmeye daha meraklı oldukları biliniyor.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvanınızı da yanınızda götürebileceğiniz keyifli ve eğlenceli yaz tatili alternatifleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!