Çocuğunuz ve evcil hayvanınızın sevgi dolu ve güvenli bir bağ kurmasını sağlayacak öneriler

Evcil hayvan sahibi olmak, bir çocuk için çok önemlidir. Bir canlıyı beslemek, onunla yakın arkadaş olmak başka hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Hayat boyu unutamayacağı anılar oluşturmasına yardımcı olur. Sadece bunlarla sınırlı değil. Çocuklar için evcil hayvan sahibi olmanın çok daha derin ve pozitif anlamları var. Uzmanlar, evcil hayvanların çocukların fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimi için birçok faydası olduğunu söylüyor. 2012 yılında Amerikan Pediatri Akademisi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre ise erken yaşta kedi ve köpeklerle bir arada yaşayan çocuklar daha az solunum yolları ve kulak enfeksiyonu geçiriyor, antibiyotik ihtiyacı daha az oluyor.

“Hayvanlar, insanın en iyi arkadaşıdır” sözü boşuna değil. Bu arkadaşlık ne kadar erken yaşta başlarsa, o kadar etkili oluyor. Ancak çocuklarla hayvanların iyi geçinmesini sağlamak her zaman kendiliğinden gerçekleşmeyebiliyor. Ebeveynlerin bu konuda özenli davranması, hem evcil hayvanları hem çocuğunu eğitmesi gerekiyor. İşte evcil hayvan sahibi ebeveynler için çocukların ve evcil hayvanların sevgi dolu ve güvenli bir bağ kurmasını sağlayacak öneriler:

1. Her zaman izleyin

Çocuklar bazen evcil hayvanlara karşı istemeden kaba davranabiliyor. Yüzünü, gözünü ellemek, birden üstüne atlamak isteyebiliyor. Çok heyecanlı bir çocuğu veya evcil hayvanı tek başına bırakmak pek doğru olmayabilir. Bu yüzden özellikle evcil hayvanla çocuğunuzu ilk tanıştırdığınız dönemlerde her zaman gözünüzü üzerinde tutmalısınız.

2. Evcil hayvanınızın oyuncak olmadığını çocuğuna anlatın

Çocuklar bazen evcil hayvanlara oyuncak gibi davranabiliyor. Kendi tüylü, yumuşak oyuncaklarına benzettikleri en yakın dostlarıyla fazla samimi olabiliyor. Çekiştirme, kuyruğunu sıkıştırma, kulaklarını çekme gibi davranışlar da evcil hayvanları kızdırabiliyor. Çocuğuna evcil hayvanınızın da bir canlı olduğunu ve bazı davranışlardan hoşlanmayabileceğini, ona istediği gibi davranmasının yanlış olduğunu anlatmalısınız.

3. Çocuğunuza kuralları öğretin

Çocuğunuz, evcil hayvanlara nasıl davranması gerektiğini bilmiyor olabilir ve karşısındaki sevimli hayvana içinden geldiği gibi yaklaşırken bazen yanlışlar yapabilir. Bu yüzden çocuğunuza, evcil hayvanlara nasıl davranması gerektiğini öğretmelisiniz. Kuyruk sıkıştırma, yemek yerken hayvanı rahatsız etme gibi davranışlar, en uysal evcil hayvanı bile sinirlendirebilir. Bunların dışında, evcil hayvanın bakımıyla ilgili kuralları da öğreterek çocuğunuzun bu konuda sorumluluk almasını sağlayabilirsiniz.

4. Temizliğe önem verin

Evcil hayvanların tamamı az veya çok tüy döker. Çocuğunuz bu tüylerden rahatsızlık duyabilir veya tüyleri yutması sonucu sorunlar yaşayabilir. Bu yüzden evinizi düzenli olarak süpürerek tüy sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu da çocuğunuza evcil hayvan sahibi olmanın, etrafta tüy yumakları uçuşan bir evde yaşamak anlamına gelmediği öğretmeniz açısından önemlidir. Tüy sorunu dışında, evcil hayvanınızın mama ve su kaplarını da düzenli olarak temizlemelisiniz. Hatta bu temizliği nasıl yapacağını çocuğunuza öğretebilirsiniz.

5. Evcil hayvanınızı eğitin

Evcil hayvanınız eğitimli olsa bile ailenize yeni bir üye katıldığında onu kabullenmesi kolay olmayabilir. Bazen de evcil hayvanınız, kendi büyüklüğünün farkında olmadığı için çocuğunuza fazla heyecanlı yaklaşarak zarar verebilir. Bu yüzden evcil hayvanınızın eğitimi için biraz daha fazla özen göstermelisiniz. Evcil hayvanınıza, çocuklara karşı nasıl davranacağını öğretebilirsiniz. Bunu yaparken evcil hayvanınızı her zaman ödüllendirmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Sibirya orman kedisi özellikleri ve bakımı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!