American Keuda Kedisi Özellikleri ve Bakımı

American Keuda cinsi kediler genellikle ince bir gövdeye ve uzun kulaklara sahip vahşi görünümlü kedilerdir. Bu kedilerin İspanyol gemileriyle birlikte Amerika kıtasına ayak bastıkları düşünülmektedir. Bununla birlikte bu cinsin ilk kez nerede ve ne zaman ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir.

American Keuda’ların en sevdikleri aktiviteler arasında etrafı keşfetmek ve oyun oynamak vardır. İspanyol gemileriyle Amerikan kıtasına ulaşmış olan bu kediler Amerika’da fare avlamak için çiftliklerde yaşamış olsalar da bahçeli bir evde veya apartman dairesinde de mutlu bir yaşam sürdürebilirler. Evde yalnız vakit geçirmekten hoşlansalar da birinin olmasını ve onlarla vakit geçirmesini tercih ederler. American Keuda cinsini merak ediyor ve hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, American Keuda kedilerine dair her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

American Keuda Kedisi Özellikleri

American Keuda kedisi, oyuncu ve meraklı doğalarıyla ünlü kedilerdir. Bu kedilerin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 20-25 cm
  • Ağırlığı: 2,5-5,5 kg
  • Yaşam süresi: 12-15 yıl
  • Kürk uzunluğu: Kısa veya uzun olabilir
  • Renk: Her renk olabilir
  • Arkadaş canlılığı: Her kedinin karakteri cinsinden bağımsız olarak farklı olmakla birlikte American Keuda’lar çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla geçinmeye eğilimlidir.

American Keuda Kedisi Tarihçesi

American Keuda cinsinin ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte American Keuda cinsi kedilerin 16. ve 17. yüzyıllarda İspanya’dan Amerika’ya getirilen kedilerin soyundan geldikleri düşünülmektedir. Tarihi açıdan bakıldığında İspanyol gemilerinde kedilere yiyecekleri kemirgenlerden korumaları için yer verilmiştir. Kediler kendilerine verilen bu görevi yerine getirmiş ve bu sayede grup halinde çalışmayı öğrenmişlerdir.

İspanyolların Amerika kıtasına varmalarıyla birlikte kedilere ihtiyaçları kalmadığı için yanlarında getirdikleri kedileri fare sorunları olan ahır sahiplerine vermiştir. Zaman içinde American Keuda dahil olmak üzere pek çok kedi cinsi hayatta kalmayı başarmıştır.

Bu kedi cinsinin ismini aslında bir kısaltmadan almaktadır. Keuda, İngilizce “Kitten Evaluation Under Direct Assessment”ın baş harflerinden, yani yavru kedileri değerlendirme programından gelmektedir. Bu programda American Keuda gibi ABD’nin bazı eyaletlerinde çiftlik kedisi olarak hayatta kalmış kediler değerlendirilmiştir.

American Keuda Kedisi Kişiliği

American Keuda cinsi kediler, aktif, dışa dönük, meraklı ve zeki olmalarıyla ünlü kedilerdir. Oldukça uyumlu ve sosyal bir kişiliğe sahip olan bu kediler, evdeki çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinme eğilimindedir. Uyanık oldukları zamanları genelde uzanmak yerine etrafı keşfetmek, oyuncaklarla oynamak ve insanlarla etkileşime girmek için kullanan bu kediler hareketli yapılarına rağmen kucakta yatmayı ve kanepede şekerleme yapmayı severler.

Çocuklarla oynamaktan hoşlanan American Keuda’lar kuyruklarının çekilmesi gibi agresif davranışlardan hoşlanmazlar. Bu nedenle nasıl davranacaklarını öğrenene kadar küçük çocukların bu kedilerin yanında gözetim altında tutulmaları önemlidir. Evde vakit geçirmeyi seven bu kedi cinsi, ailesiyle birlikte olmaktan hoşlandığı için her türlü ortama kolayca uyum sağlar.

American Keuda’lar genellikle eğitilebilecek zekada kediler olsalar da inatçı bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden bu kedilere bir şeyler öğretmek için sabırlı olmak ve olumlu pekiştireçler kullanmak gerekebilir. American Keuda cinsinin avlanma içgüdüsü yüksek olduğu için enerjisini kontrol altına almak için bol egzersiz yaptırılması ve oyuncaklarla oynatılması gerekir.

Bu kediler suyla oynamayı sevdikleri için erişebilecekleri yerlerde su kaynağı bulundurmamaya özen göstermek gerekir. Aksi halde kedinizin duşa girmeye çalıştığına veya suyun içindeki bulaşıklarla oynadığına şahit olmanız mümkündür.
American Keuda’ların fizyolojisi koşmak için mükemmel bir yapıya sahip olduğundan dolayı bu kediler kovalama, zıplama ve tırmanma içeren aktif oyunlardan hoşlanırlar. Bu nedenle kedinize yüksek tırmalama direkleri, kedi evleri ve kullanabileceği başka eşyalar aldığınızdan emin olmalısınız.

American Keuda Kedisi Bakımı

American Keuda, çok fazla bakım gerektirmeyen ve ihtiyaçlarının çoğunu kendi karşılayabilen bir kedi cinsidir. Bununla birlikte tüy dökümünü minimumda tutmak için özellikle yaz aylarında haftada birkaç kez taranmaları gerekebilir. Ayrıca diğer pek çok kedi cinsi gibi kulak enfeksiyonu yaşayabilecekleri için kulaklarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve kir birikmesi halinde nemli bir bezle ya da pamukla nazikçe temizlenmesi önemlidir. Bu kedilerin banyo yapmaya ihtiyacı olmasa da suyu sevdikleri için arada bir banyo yaptırılabilir.

Diğer tüm kediler gibi etobur olan American Keuda’ları hayvansal protein bakımından zengin olacak şekilde beslemek önemlidir. Hem kuru hem de ıslak mama seven bu kedilerin beslenme düzenlerini meyve ve sebzeyle doldurmamak gerekir. Kedilerin sağlıklı kalmak için meyve ve sebzeye ihtiyaçları yoktur. Hatta kedilerin meyve ve sebzeyle doymaları, ihtiyaç duydukları proteini daha az tüketmelerine neden olabilir.

American Keuda cinsi kediler, hareket etmeye çok fazla ihtiyaç duydukları için günün her saati hareket etme özgürlüğüne sahip olmalıdır. Bununla birlikte oyun oynamak için özel kedi oyuncaklarına ihtiyaçları yoktur. Mobilyalara tırmanmaktan ve masalardan atlamaktan hoşlanan American Keuda cinsi bir kediniz varsa ve üstüne çıkmasını istemediğiniz eşyalarınız varsa kedinizi eğitmeniz ve bu eşyalara dokunmaması gerektiğini öğretmeniz önemlidir. Bu kedi cinsi sürekli olarak sıkılmaları halinde tembelleşebilecekleri için kedilerin günde en az 30 dakika oynatılmaları gerekir.

American Keuda Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

American Keuda kediler doğaları gereği çok sağlıklıdır ve yatkın oldukları herhangi bir sağlık sorunları yoktur. Bununla birlikte kedilerin yaşları ilerledikçe bazı sağlık sorunları ortaya çıkabileceği için kedinizi düzenli olarak veteriner hekim kontrolünden geçirmeniz önemlidir. Bu kediler genel olarak uzun tüylü olmadıkları için sıcak iklimlerden hoşlanır. Bu nedenle kedinizin hasta olmasını engellemek için soğuk havalarda içeride tutmanız iyi olacaktır.

American Keuda kedi cinsi, insanlardan çok fazla ilgi beklemediği için evde bakmak için uygun bir cinstir. Bununla birlikte kedilerin zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı olmaları için her gün ilgi görmeleri ve oyun oynatılmaları önemlidir. Hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla kolay geçinen American Keuda’lar evde bakmak için ideal kedilerdir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!