American Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

American Shorthair, en popüler kedi ırklarından bir tanesidir. Kısa ve kaslı bir vücuda sahip olan bu kedi ırkı, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla anlaşabilen ve farklı ev ortamlarına uyum sağlama yeteneğine sahip olan bir ırktır. Bu kediler, hayatları boyunca genellikle çok sağlıklıdır ve uzun bir ömre sahiptir.

Yumuşak başlı olmakla birlikte sosyal bir kedi ırkı olan American Shorthair, tarihsel olarak bakıldığında tarım yapılan bölgelerde ve gemilerde kemirgen kontrolünü sağlamak için yetiştirilmiştir. Yetişme koşulları, bu kedilerin güçlü avlanma içgüdülerine sahip olmasına katkıda bulunmuştur.

American Shorthair’lar, bağımsız olmayı sevmelerine rağmen insanlarla birlikte olmaktan da hoşlanırlar. Bu nedenle onları sık sık en sevdikleri insanların kucağında otururken görebilirsiniz. Çok fazla ilgiye ihtiyaç duymayan bu kediler, diğer insanlarla ve evcil hayvanlarla iyi geçindikleri için uyumlu olmalarıyla bilinmektedir.

American Shorthair, güzel görünümlü ve bakması eğlenceli bir kedi ırkı olmakla birlikte bu ırkın sizin için uygun olup olmadığını anlamak için kişilik özelliklerini ve gereksinimlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

American Shorthair Kedisi Özellikleri

American Shorthair’lar, kısa ve yoğun kürke sahip kedilerdir. Sevecen doğaları, kısa ve kaslı vücutları, yuvarlak yüzleri ve kısa kulakları bulunan bu kediler sevgi dolu evcil hayvanlardır.

American Shorthair’ın özellikleri genel olarak şu şekildedir:

 • Boyu: 30-40 cm
 • Ağırlığı: Dişiler 2,5-5,5 kg; erkekler 5-7 kg
 • Yaşam süresi: 12-17 yıl
 • Kürk uzunluğu: Kısa
 • Renk: Her renk olabilir
 • Arkadaş canlılığı: Kedilerin arkadaş canlısı olup olmaması kişisel karakterlerine bağlı bir durum olmakla birlikte American Shorthair’ların genel olarak arkadaş canlısı ve uyumlu kediler olduğu bilinmektedir.

American Shorthair Kedisi Tarihçesi

Shorthair kedi ırklarının Roma İmparatorluğu’na, yani 10. yüzyıla kadar uzandığı bilinmektedir. Shorthair kediler, Avrupa’ya yayıldıktan sonra kemirgen avcıları olmalarıyla ün salmışlardır.

American Shorthair’in tarihçesine bakıldığında ise bu kedilerin, 1900’lerin başlarında Domestic Shorthair adı altında kedi gösterilerinde yer aldığı bilgisine rastlanmaktadır. Bu ırkın American Shorthair şeklinde resmi olarak tanımlanması ise 1906’da gerçeklemiştir. American Shorthair kedilerin, Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya gelişleri ise kemirgenleri avlamaları için gemilere alınmaları sonucu olmuştur.

American Shorthair, British Shorthair’dan biraz daha küçük olacak şekilde yetiştirilmişlerdir. Bu kediler, hem evlerde hem de ahırlarda kemirgen kontrolünde etkili olmuşlardır. Aynı zamanda da eğlenceli ve sosyal karakterleri ile ün salmışlardır.

American Shorthair Kedisi Kişiliği

American Shorthair, rahat ve arkadaş canlısı kedilerdir. Küçük yaştaki çocuklar dahil olmak üzere her yaştan insanlarla iyi bir şekilde geçinirler. Ayrıca evdeki diğer kediler ve evcil hayvanlarla da uyumlulardır. Tatlı ve sevecen huylu bu kediler, ailenin aktif bir üyesi olmaktan ve aileleriyle zaman geçirmekten hoşlanırlar.

American Shorthair, uyumlu bir kedi olsa da bütün gün yatıp uyumayı sevmez. Aşırı derecede meraklı olan American Shorthair’lar bir yerlere tırmanmaktan çok hoşlanırlar. Bu yüzden American Shorthair bakmayı düşünüyorsanız, kedinizin enerjisini atması ve raflara veya perdelere atlamaması için ona yüksek bir tırmalama evi almayı düşünebilirsiniz.

American Shorthair, eğitilmeye yatkın kediler olduğu için onlara oyuncaklarını getirmeyi veya başka numaralar yapmayı öğretebilirsiniz. Öğrenme sürecinde bol miktarda olumlu pekiştireç kullanarak kedinizin öğrendiği numaraları unutmamasını sağlayabilirsiniz.

American Shorthair Kedisi Eğitimi

American Shorthair, mutlu ve sağlıklı olmak için egzersize ihtiyaç duyan oyuncu bir kedi ırkıdır. Özellikle yavrular oyun oynamaktan hoşlanır ve ileride de oyuncu olmaya devam eder. American Shorthair kedinizi oyuncaklarla oynatarak hem avlanma içgüdüsünü tatmin edebilir hem de ona birtakım numaralar öğretebilirsiniz.

American Shorthair’lar, sahiplerine karşı genelde sevecen olmakla birlikte bağımsız olmaktan da hoşlanır. Bu kedileri yavruyken eğlendirmek ve yaşlandıkça beyinlerinin sağlıklı kalmasını sağlamak için çeşitli aktivitelerle zinde tutmak önemlidir. Bunun için avlanma içgüdülerini tatmin edebilecekleri oyuncaklara ve oyunlara yönelebilirsiniz. Bunun için özellikle ucunda fare ve kuş gibi oyuncaklar olan kedi oltalarını tercih edebilirsiniz.

Bu kediler, oldukça zeki oldukları için onları içine mama koyabileceğiniz oyuncaklarla da harekete geçirebilirsiniz. Bu oyuncakların içine kedi ödülü veya maması koyarak kedinizin oyuncakla uzun süre oynamasını sağlayabilir ve içinden mama döküldükçe avlanma içgüdüsüne de hitap edebilirsiniz.

American Shorthair Kedisi Bakımı

American Shorthair, çok fazla bakım gerektiren bir kedi ırkı değildir. Bu kediler, tüylerine kendileri yeterince bakabildiklerinden dolayı sahipleri tarafından çok fazla bakılma ihtiyaçları yoktur. Kısa tüylü oldukları için dökülen tüylerini haftada bir fırçalamak veya taramak yeterli olacaktır. Bununla birlikte kedinizi her gün taramanız, mobilyalardaki ve yerlerdeki tüyleri azaltmaya yardımcı olabileceği için kedinizi daha sık da tarayabilirsiniz.

American Shorthair bakımında dikkat etmeniz gereken diğer şeyler genel olarak şu şekildedir:

 • Tırnaklarını kontrol etmek ve kesmek
 • Kulaklarını kontrol etmek ve temizlemek
 • Dişlerini kontrol etmek ve gerekirse veteriner onaylı macunlarla fırçalamak
 • Kaliteli kedi mamalarıyla beslemek

American Shorthair’lar, aşırı kilolu olmaya eğilimli olduklarından kedinize verdiğiniz mama miktarını ayarlamaya özen gösterin ve çok fazla ödül maması vermeyin. Ayrıca taze içme suyuna istediği zaman erişebildiğinden emin olun.

Kedilerin doğal olarak tırmalama içgüdüleri olduğu için kedinize tırmalama tahtası almayı unutmayın. Aynı zamanda kedinizle düzenli olarak oyun oynayın. Bu sayede hem kedinizin sağlıklı kilosunda olmasına hem de kendini daha mutlu hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

American Shorthair Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

American Shorthair, iyi bir şekilde bakıldığında uzun süre yaşayabilmektedir. Bu kediler, sağlıklı ve dayanıklı olmalarıyla bilinir ve genelde genetik bir sağlık sorununa sahip değildir. Bununla birlikte bazı kedilerde şu sağlık sorunlarına rastlanabilmektedir:

 • ‌Kalça displazisi:‌ Kalça eklemini oluşturan kemiklerin doğuştan uyumsuz olması
 • Hipertrofik kardiyomiyopati: Kalp‌ duvarında kalınlaşmaya neden olan bir kalp hastalığı
 • Obezite

Kedinizin sağlıklı olması için tavsiye edilen tüm aşıları zamanında yaptırmanız önemlidir. Ayrıca kedinizin kilosunu düzenli olarak takip etmeniz ve olası sağlık sorunlarını erkenden tespit etmek için veteriner kontrollerine götürmeniz, kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi bakımından faydalı olacaktır.

İlginizi çekebilir: 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!