Kedinizin isminizi öğrenebildiğini biliyor muydunuz?

Evinizde bir köpek dostunuz varsa, çoğu zaman ismiyle seslendiğinizde koşa koşa heyecanla size doğru geldiğini fark ediyorsunuzdur. Hatta, son zamanlarda sosyal medyada sıkça paylaşılan köpeklerin butonlara basarak insanlarla iletişim kurduğu videolara da şahit olmuşsunuzdur. Peki, tatlı pisi pisiler için de durum böyle mi dersiniz? Çoğumuzun cevabı, muhtemelen hayır olacaktır; ama araştırmalar bizi yine şaşırtmayı başarıyor.

Bazı kediler sevilmekten çok hoşlandıkları için sahiplerinin kucaklarından inmiyor olsa da bu sevimli patiler çoğu zaman biz insanlardan uzak duruyor, sevmeye çalıştığımızda kaçabiliyor, hatta bizden daha üst bir boyutta yaşayan varlıklarmış gibi davranabiliyorlar. Tabiri caizse bizi pek takmıyorlar . Ama sandığımız kadar bizden kopuk değiller, şaşırtıcı bir şekilde bizi dinliyorlar ve olup biten her şeyin farkındalar.

Japon araştırmacılar, kedilerin kendi isimlerini bildiklerini, hatta ve hatta diğer kedilerin de isimlerinin farkında olduklarını söylüyorlar. Japonya’da yapılan bir araştırma, kedilerin insanların konuştuklarını biz fark etmesek de gizliden gizliye dinlediklerini, isimlerini bildiklerini ve hatta diğer kedileri de tanıdıklarını ortaya çıkarıyor.

Azabu Üniversitesi’nde bulunan hayvan bilimi araştırmacısı Saho Takagi; “Keşfettiğimiz şey çok şaşırtıcı, insanların gerçeği bilmesini istiyorum. Kediler, insanların konuşmalarını dinlemiyor gibi görünüyor, ama işin doğrusu, dinliyorlar.” diyor ve ekliyor: “Daha da şaşırtıcı bir şekilde, kediler kendi adlarını tanıyabiliyorlar ve bu kedilerin başarılarının fark ettiğimizden çok daha ileri gittiğini gösteriyor.”

Kediler hem kendi hem de yakın kedi arkadaşlarının isimlerini biliyor

Araştırma, kedilerin kendi isimlerini bilmenin yanı sıra aşina oldukları diğer kedilerin isimlerini de tanıdıklarını ve aynı evde yaşayan insanların isimlerini de bilebileceklerini ortaya çıkarıyor. Genellikle köpeklerle özdeşleştirdiğimiz bu beceri, kedilerin de eğitebileceğini, her şeyin farkında olduklarını, dinlediklerini, hatırladıklarını ve öğrenebildiklerini gösteriyor.

Yürütülen araştırmada iki deney yapılıyor; ilkinde, çok kedili bir evde yaşayan ya da Japonya’da ziyaretçilerin onlarla etkileşime geçebileceği ‘kedi kafelerinde’ bulunan kediler dahil ediliyor ve kedilere aynı ev/kafeden ‘model kedi’ olarak adlandırılan tanıdık bir kedinin görüntüsü bilgisayar ekranında gösteriliyor.

Görüntü görüntülenirken, sahibinin ses kaydı, hem model kedinin adını yüksek sesle söylüyor (uyumlu koşul), hem de farklı bir ismi seslendiriyor (uyumsuz koşul). Sonuç olarak, kedilerin uyumsuz koşul sırasında bilgisayar ekranına daha uzun süre baktıkları, yani kafalarının karışmış olduğunu gösteriyor.

Bazı kediler sahiplerinin isimlerini de öğrenebiliyor

İkinci deneyde ise kedilerin insanların isimlerini bilip bilmediği test ediliyor ve benzer bir yöntem uygulanıyor. Bu sefer kedilere evlerindeki insanların isimleri söyleniyor ve fotoğrafları gösteriliyor. Bazı kediler sahiplerinin isimlerinin farkında olduklarını gösteren tepkiler verirken; özellikle kalabalık evlerde yaşayan ve farklı isimlere maruz kalan kedilerin beklenilen tepkileri vermediği bulundu. Öte yandan, kedilerin evde ne kadar uzun süre yaşadıklarının anlamlı bir değişken olduğu ortaya çıktı. Sonuçlar, daha uzun süredir aynı evde yaşayan kedilerin lehineydi. Çalışmayı yürüten araştırmacılar, kedilerin ‘sandığımızdan çok daha zeki oldukları’ vurgusunu da eklemeyi unutmadılar.

İki deneyden de anlaşılacağı üzere kediler isimlerin farkındaydı. Yani, minik patili dostlarımız ne olup bittiğinin gayet farkında. Sizin de şirin dostlarınızla yaşadığınız benzer deneyimler varsa, yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Psychology Today

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!