Cornish Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Cornish Rex kedileri, uzun ve ince gövdeleri, kocaman kulaklarıyla dikkat çeken kedilerdir. Bununla birlikte Cornish Rex cinsinin en benzersiz özelliği, diğer kedilerden oldukça farklı olan yumuşak ve kıvırcık tüyleridir. Meraklı, enerjik ve eğlenceli kediler olan Cornish Rex’ler insanlarla arkadaşlık etmekten hoşlanan sevgi dolu kedilerdir. Cornish Rex kedilerini merak ediyor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu kedilere dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Cornish Rex Kedisi Özellikleri

Cornish Rex’ler, ince ve narin görünmekle birlikte güçlü ve enerjik kediler oldukları için dış görünüşlerinin aksine kaslı bir vücuda sahiptir. Enerjik olmalarına oyun oynadıktan sonra rahat ve sıcak bir yatakta yatmaktan hoşlanan Cornish Rex’ler tıpkı diğer tüm kediler gibi rahatlarına düşkündür. Cornish Rex kedisinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

  • Boyu: 20-30 cm
  • Ağırlığı: 4-5,5 kg
  • Yaşam süresi: 12-16 yıl
  • Kürk uzunluğu: Uzun
  • Renk: Beyaz ya da beyaz tüylerle altın ya da gümüş tonlarda tüyler
  • Arkadaş canlılığı: Sevecen ve arkadaş canlısıdır. Çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır.

Cornish Rex Kedisi Tarihçesi

1950’li yıllarda İngiltere’de ortaya çıkan Cornish Rex cinsi adını İngiltere’deki Cornwall bölgesinden almaktadır. Cornish Rex’in ataları, kıvırcık bir kürke ve diğer kedilerden farklı şekildeki uzuvlara sahip olan bir kedi yavrusunun doğmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu kedi yavrusunun annesi British Shorthair’ken babasının kim olduğu tespit edilememiştir.

Yavru kedinin sahibi olan Nina Ennismore bir genetikçiye danışmış ve bu kediyi olgunlaştığında annesiyle tekrar bir araya getirmiştir. Sonuç olarak üç yavru kedi doğmuş ve üç yavrudan ikisi kürkün kıvırcık olmasına neden olan resesif geni taşıdığı tespit edilmiştir. Cornish Rex’in ilk ataları daha sonra gen havuzunu genişletmek ve cinsi daha da geliştirmek için Siyam, Burmese ve British Shorthair cinsi kedilerle çiftleştirilmiştir.

1957 yılına gelindiğinde Cornish Rex cinsini geliştirme çabaları hala devam ederken bir çift kedi ABD’ye getirilmiştir. ABD’ye gelen kediler ise American Shorthair, Havana Brown ve başka cins kedilerle çiftleştirilerek Cornish Rex cinsinin korunması sağlanmıştır.

Cornish Rex Kedisi Kişiliği

Cornish Rex kedileri aşırı meraklı, zeki ve enerjik kedilerdir. Her zaman hareket halindedirler. İnsanlarla oynamayı seven bu kediler aynı zamanda pilli kedi oyuncakları gibi interaktif oyuncaklarla oynamaktan da büyük bir zevk alırlar.

Cornish Rex’ler meraklı kişilikleri nedeniyle dolapların üstü dahil olmak üzere her yeri keşfetmek isterler. Bu kediler meraklı ve hareketli yapılarının yanı sıra harika birer ev arkadaşıdır. Hem insanlarla hem de diğer evcil hayvanlarla iyi geçinme eğiliminde olan Cornish Rex’ler çok sosyal kedilerdir. Bununla birlikte eve gelen ziyaretçilere alışmaları biraz zaman alabilir.

Cornish Rex’ler insanlarla etkileşime girmeyi sevdikleri için çeşitli sesler çıkararak onlarla iletişime geçmeyi ve konuşmayı denerler. Cornish Rex, Siyam kadar konuşkan bir cins olmasa da nasıl hissettiğini veya mama istediğini miyavlayarak dile getirmekten hoşlanır.

Cornish Rex Kedisi Bakımı

Cornish Rex’in kürkü diğer kedilere göre farklı olsa da özel bir bakım gerektirmez. Bununla birlikte kedilerin tüylerini okşamayla birlikte insanın elinden tüylere geçen yağlar kısa ve uzun tüylü kediler için sorun olmasa da Cornish Rex açısından sıkıntı yaratabilir. Yağlar zamanda deride birikebilir ve kedinin yağlı görünmesine neden olabilir.

Ciltte yağ birikmesi çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle Cornish Rex cinsi kedileri arada bir yıkamak gerekebilir. Bu kedilerde aynı zamanda tırnak yataklarında yağ ve kulaklarında ki birikebilir. Bu nedenle Cornish Rex’lerin tırnaklarını düzenli olarak kesmek ve kulak içlerini nemli bir pamuk yardımıyla nazikçe temizlemek önemlidir.

Cornish Rex kedileri, iklime karşı diğer kedilere göre daha hassastır. Bu nedenle soğuk iklimli yerlerde yalnızca ev içinde yaşamalı ve dışarı bırakılmamalıdır. Bu kedilerin tüyleri kısa olduğundan uzun süre soğuk havada kalmak, hipotermi gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle Cornish Rex’i gezdirme amaçlı dışarı çıkarırken havanın çok soğuk olmamasına dikkat etmek gerekir.

Cornish Rex’ler çok büyük kediler olmasa da iştahları fazladır. Ancak enerji seviyeleri çok yüksek olduğu için genelde aşırı kilolu olma riski altında değillerdir. Yine de kedilerin obezite riskine karşı yeterince hareket ettiklerinden emin olmak önemlidir.

Cornish Rex Kedisi Yaşam Süresi ve Sağlık Sorunları

Cornish Rex’ler genel olarak uzun ömürlü kedilerdir. Ortalama 15 yıl yaşayan bu kedilerin 20 yaşına gelmesi de nadir rastlanan bir durum değildir. Cornish Rex’lerin neredeyse hiçbir kalıtsal ya da genetik sağlık sorunu bulunmamaktadır.

Cornish Rex kedilerinde genetik bir sağlık sorunu bulunmamakla birlikte diğer kedi cinslerinin karşılaştıkları pek çok sorunun bu cinsi de etkilemesi mümkündür. Örneğin, böbrek rahatsızlıkları kedilerin en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Aynı şekilde kalp hastalığı da kedileri etkileyebilen bir sorundur.

Kedilerde yaygın olarak görülen bir diğer sorun ise artrittir. Artrit, 10 yaşına gelen kedilerin büyük bir kısmını etkileyen bir sorun olmakla birlikte kediler genelde yaşadıkları ağrıyı belli etmemektedir. Bu nedenle Cornish Rex dahil olmak üzere kedileri düzenli olarak veteriner hekim kontrolünden geçirmek, yaşayabilecekleri sağlık sorunlarını erkenden tespit etmek açısından çok önemlidir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!