Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair’lar, İran kedileriyle benzer bir surata sahip olmakla birlikte İran kedilerine göre daha kısa tüylüdür ve daha az bakım gerektirir. Yumuşak tüylere sahip olan orta büyüklükteki Exotic Shorthair’lar, insanlarla derin bağlar kurmayı sever ve çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Diğer pek çok kedi cinsine göre daha az enerjik olan Exotix Shorthair’lar sağlıklı ve mutlu olmak için her gün belli bir süre oynatılmaya ihtiyaç duyar. Exotic Shorthair kedilerini merak ediyor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu kedilere dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri

Exotic Shorthair kedileri, yassı bir yüze, ufak kulaklara ve kısa bacaklara sahip kedilerdir. Kürkleri çeşitli desenlerde olabilmekle birlikte tüyleri kısa, yoğun ve dolgundur. Diğer pek çok kedi cinsine göre daha enerjik olan Exotic Shorhair’lar çok fazla ilgiye ve oyuna ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte Exotic Shorthair’lar sevgi dolu kediler oldukları için günün belli bir kısmını onlarla ilgilenmeye ayırmak önemlidir.

Exotic Shorthair kedisinin fiziksel özellikleri ve karakterleri genel olarak şu şekildedir:

Boyu: 25-30 cm

Ağırlığı: 4,5-5,5 kg

Yaşam süresi: 8-15 yıl

Kürk uzunluğu: Kısa

Renk: Her renk olabilir

Arkadaş canlılığı: İnsanlara ve evdeki diğer evcil hayvanlara karşı arkadaş canlısıdır. Sevgi dolu ve rahat bir kişiliğe sahip olan bu kediler, insanlar için iyi bir arkadaştır.

Exotic Shorthair Kedisi Tarihçesi

Exotic Shorthair kedi cinsinin ortaya çıkışı, American Shorthair yetiştiricilerinin kedilerini İran cinsi kedilerle çiftleştirmeye başlamalarıyla olmuştur. American Shorthair ve İran kedilerinin çiftleştirilmesiyle kısa tüylü, gümüş renk kürke ve yeşil renk gözlere sahip yavruların ortaya çıkması hedeflenmiştir. Bazense American Shorthair cinsi kediler, Russian Blue ve Burmese kedilerle çiftleştirilerek yeni bir kedi cinsi elde etmek istenmiştir.

American Shorthair’ların İran gibi kedi cinsleriyle çiftleştirilmesinin nedeni gümüş renkli bir kürk elde etmek olduğu için başlarda cinsin adının Sterling olması düşünülmüştür. Ancak sonrasında sürece başka renkte kediler dahil edildiği için Sterling isminden vazgeçilmiş ve Exotic Shorthair isminde karar kılınmıştır.

Kedi yetiştiricilerinden bazılarının American Shorthair ve İran kedilerini Burmese kedileriyle çiftleştirmesi, Exotic Shortair’ın tıknaz vücutlu ve kısa tüylü olmasını sağlamıştır. Bazı yetiştiricilerin kısa tüylü cins olarak Russian Blue kedilerini tercih etmesi ise Exotic Shorthair’ların çift katlı kürklerinin olmasını sağlamıştır.

Exotic Shorthair Kedisi Kişiliği

Exotic Shorthair kedileriyle birlikte yaşamak oldukça eğlencelidir. Sevgi dolu kediler olan Exotic Shorthair’lar, mutlu edilmesi kolay kedilerdir. İran ve American Shorthair karışımı bir kişiliğe sahip olan Exotic Shorthair’lar çok fazla oyuncu olmamakla birlikte evdeki insanların yaptıkları şeyleri izlemekten hoşlanırlar. Çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi geçinme eğilimde olan bu kediler, sevdikleri insanlarla birlikte zaman geçirmeyi severler.

İran kedileri tembel olmalarıyla ünlü olsalar da Exotic Shorthair’lar İran kedilerine göre daha aktiftir. Arada oynatılmaktan hoşlanan bu kediler oyun vakti bittiğinde sahiplerinin kucağında oturup uyumaktan mutlu olurlar. Exotic Shorthair’lar sesi çok çıkmayan kediler olup yalnızca bir şeye ihtiyaç duyduklarında miyavlarlar.

Exotic Shorthair’ler küçük yaşlardan itibaren alıştırıldıkları zaman evini diğer kedi ve köpeklerle paylaşmaktan mutlu olur. Bu kediler aile üyelerini sevseler de eve gelen yabancılardan uzak durabilirler. Genelde her aile oramı için uygun olan Exotic Shorthair’lar hem tek başına yaşayan hem de çocukları olan kişiler için uygundur.

Exotic Shorthair Kedisi Bakımı

İran kedilerinin aksine Exotic Shorthair kedilerinin tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. İran kedilerini her gün taramak gerekirken Exotic Shorthair’ları haftada birkaç kez taramak yeterli olacaktır. Bu kedilerin tüylerinde düğüm veya matlaşma nadir olarak görülmektedir. Ancak mevsim geçişlerinde daha fazla tüy dökebilecekleri için daha sık tarama gerekli olabilir.

Exotic Shorthair’lerin yüzleri düz olduğu için gözlerinde akıntı olabilir ve bu da yüzünün kirlenmesine neden olabilir. Bu yüzden kedinizin yüzünü her gün yumuşak ve kuru bir bezle silerek temiz tutabilirsiniz. Exotic Shorthair’larda göz akıntısı normal olmakla birlikte gözlerde kızarıklık ve aşırı akıntı söz konusuysa enfeksiyon olabileceği için kedinizi veteriner hekim kontrolünden geçirmeniz önemlidir.

Diğer tüm kedi cinslerinde olduğu gibi Exotic Shorthair kedilerin kulaklarını da her hafta kontrol etmek gerekir. Kulaktaki kirlerin yumuşak ve nemli bir bezle temizlenmesi, gelecekte yaşanabilecek enfeksiyonların önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Kulakların kızarmış olması, tuhaf kokması veya kulaklardan iltihap gelmesi enfeksiyon belirtisi olabileceği için bu belirtilere dikkat etmek gerekir.

Exotic Shorthair’lar hareketli ve enerjik kediler olmadıkları için çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte kedinizi oyuncaklarla her gün belli bir süre oynatarak hem kedinizin egzersiz yapmasına yardımcı olabilir hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz.

Exotic Shorthair Kedisi Yaşam Süresi Sağlık Sorunları

Exotic Shorthair kedileri genel olarak 8 ila 15 yıl arası yaşam süresine sahip sağlıklı kedilerdir. Bununla birlikte bu kedilerin yassı bir yüze sahip olması, aşağıdaki sağlık sorunlarının görülmesine neden olabilmektedir:

  • Çenede şekil bozuklukları: Yüzde aşırı düzleşme, kedinin yemek yemesini ve nefes alışını zorlaştırabilir. Ayrıca kedide dişlerle ilgili sorunlar görülme ihtimalinde de artış olabilir.
  • Solunum sorunları: Solunum sorunları genelde burun deliklerinin küçük olmasından ve damakla ilgili sorunlardan kaynaklanır. Solunumla ilgili sorunlar olması halinde ameliyat gerekip gerekmediğini anlamak için veteriner hekim kontrolü şarttır.
  • Gözle ilgili sorunlar: Bu kedilerde gözyaşı kanallarının şekli düzgün olmadığı için gözler neredeyse her zaman suludur. Bu da kedinin göz hastalıklarına yatkınlığının fazla olmasına neden olabilir.

Yukarıdaki sorunlar, basit önlemlerle çözülebileceği gibi bazen daha karmaşık tedaviler de gerekebilir. Tedavinin nasıl olacağı, sorunun ciddiyetine göre değişiklik gösterecektir.

Exotic Shorthair’la ilgili olarak görülebilecek bir diğer sorun ise böbreklerle ilgili olabilir. Polikistik böbrek hastalığı İran kedilerinde yaygın olarak görüldüğü için Exotic Shorthair’larda da bu soruna rastlanabilir. Polikistik böbrek hastalığı, böbrek yetmezliğine yol açabilen ciddi bir sorun olduğu için hastalık konusunda dikkatli olmak gerekir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!