Kedi alerjisiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar ve alerjik bünyeler için görece daha uygun kedi cinsleri

Sizde veya aile bireylerinden birinde kedi alerjisi varsa ve buna uygun bir kedi cinsi arıyorsanız, ufak bir araştırma yaptığınızda hipoalerjenik kedi cinsi diye bir şey olmadığını görebilirsiniz. En azından hiçbir kedi tüyünün hipoalerjenik olduğu söylenemez. Ancak yine de bazı kedi cinslerinin, alerjik bünyeler için daha iyi olduğu söylenebilir. Bunun için öncelikle kedi alerjisi hakkındaki gerçekleri öğrenmek gerek.

Alerjiye sebep olan şey kedinin tüyleri değil

Kedi alerjisi olan birçok kişi, bunun kedi tüyünden kaynaklandığını düşünür. Oysa kedi alerjisine sebep olan şey kedinin tüyü değil, kedinin üretiği bir çeşit protein cinsidir. Fel d 1 adı verilen bu protein, kedinin tükürüğünde ve çişinde bulunur. Kediler genellikle kendilerini yalayarak temizledikleri ve tüylerinin üzeri tükürük sıvısıyla kaplandığı için, alerjiye neden olan şeyin tüyün kendisi olduğu düşünülür.

Alerjen madde alerjik bünyeyi takip eder

Kedinin tükürüğündeki ve çişindeki alerjik madde, herhangi bir yerde olabilir. Duvarlarda, mobilyalarda, kıyafetlerde aylarda kalabilir. Bu yüzden kedi alerjiniz varsa, kıyafetlerinizi sık sık yıkamalı, evinizi düzenli olarak süpürmelisiniz.

Kedilerle birlikte büyüyen çocukların alerjik olma ihtimali daha azdır

Yapılan araştırmalar, özellikle 1 yaşına kadar kedilerle birlikte haşır neşir olan çocukların, diğerlerine göre kedilere alerjik reaksiyon geliştirme ihtimali daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kedinin tüylerinin uzunluğu, bir alerji göstergesi değildir

Kedinin tüyü, alerjen maddenin sebebi değil taşıyıcısı olduğu için tüy uzunluğu veya sıklığı bir alerji göstergesi değildir. Tüysüz kediler bile derilerinde alerjen taşıyabilir.

Alerjik bünyelere uygun kedi cinsleri

Eğer kedi alerjiniz varsa ve buna rağmen kedi sahiplenmek istiyorsanız, bazı türlerin diğerlerine göre daha az alerjen taşıdığı söylenebilir. Peki bu türler hangileri?

1. Sfenks

Sfenks

Tüysüz bir kedi türü olan sfenks türünün, diğerlerine göre daha az alerjen barındırdığı biliniyor.

2. Sibirya kedisi

Sibirya kedisi

Sibirya kedileri, tüyleri fazla ve sık olan bir türdür. Ancak bu cinsin tüylerinin, alerjiye neden olan Fel d 1 proteinini daha az barındırdığı biliniyor. Bu nedenle alerjik bünyeler için daha uygun.

3. Cornish Rex

Cornish Rex

Yarasa kulaklı, büyük gözlü ve tüyleri dalgalı olan Cornish Rex cinsi kedilerin, ipek gibi yumuşacık tüylerinde alerjenlerin daha az bulunduğu biliniyor.

4. Devon Rex

Devon Rex

Aynı Cornish Rex gibi Devon Rex cinsi kedilerin de bir kat tüyü bulunuyor ve alerjenlerin daha az barındığı biliniyor.

5. Russian Blue

Russian Blue

Kibar, sakın ve sadık bir cins olan Russian Blue kedilerin de alerjik bünyeler için daha uygun olduğu biliniyor.

6. Bali kedisi

Bali kedisi

Uzun tüylü Siyam kedisi olan Bali cinsi kedilerin de alerjiye neden olan Fel d 1 proteinini daha az ürettiği biliniyor.

İlginizi çekebilir: 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!