Kedinizin geceleri kapınızda miyavlamasını önlemenin yolları

Kediler, gün için çok fazla uyuyan hayvanlardır. Ancak uyumadıkları zamanlarda çok aktif olabilirler. Kedinizin aktif olduğu saatler, gece saatlerine ve sizin uyku zamanınıza denk gelebilir. Kediniz sizi geceleri rahat bırakmayabilir, miyavlayabilir, yatağınıza girip sizi uyandırmaya çalışabilir veya yatak odanızın kapısını kapatmış olsanız bile tırmalayarak hatta bazen kapıyı açarak sizi uykunuzdan uyandırabilir. Kediniz böyle zamanlarda ya oyun oynamak istiyordur, ya yemek yemek veya su içmek istiyordur, ya da sadece sizinle vakit geçirmek istiyordur.

Kedilerin Afrikalı ataları, genellikle gündüz uyuyup gece avlanan hayvanlardı. Ancak biz kedileri evcilleştirerek, onların davranış şekillerini biraz değiştirdik ve gece uyuyan canlılara dönüştürdük. Buna rağmen geceleri sahibini rahatsız etmeyen bir kedi bile gecede en az 1-2 defa uyanır. Kedim geceleri çok miyavlıyor diyorsanız, işte geceleri sürekli miyavlayan kedileri susturmak için öneriler:

Kedinizin geceleri sizi neden uyandırdığının sebebini bulun

Kediniz geceleri evin içinde oradan oraya dolaşıyor, miyavlıyor, etrafı tırmalıyorsa bir sağlık sorunu olabilir, ağrısı veya acısı olabilir. Eğer böyle bir durum olduğunu düşünüyorsanız, kedinizi öncelikle bir veterinere götürmelisiniz.

Kedinizin geceleri sizi uyandırmasının bir başka sebebi, gün içinde kedinizin ihtiyacı kadar enerjisini atamamış olması olabilir. Bu yüzden siz uykuya dalmaya hazırlanırken kediniz de günün en aktif saatlerini geçiriyor olabilir.

Eğer kediniz gün içinde uyanık olduğu vaktin çoğunu evde yalnız başına geçiriyorsa, sıkılıyor olabilir. Bu yüzden sizin ilginize ihtiyaç duyduğu için size geceleri rahat vermiyor olabilir. Veya kedinizin günlük rutiniyle sizinki uyuşmuyor olabilir.

Elbette bu sebepler, gece uykunuzdan feragat etmeniz ve sağlığınızı pek çok anlamda etkileyen uykusuzluk çekmeniz anlamına gelmiyor. Kediler de geceleri sahiplerine huzur içinde uyuma fırsatı tanımayı öğrenebilir.

Kedinizin geceleri sizi uyandırmaması için neler yapabilirsiniz?

1. Onunla oynayın

Kedinizin geceleri size rahat vermesini istiyorsanız, evde geldiğinizde (özellikle de akşam saatlerinde) kedinizle biraz vakit geçirmeli hatta enerjisini atmasını sağlayacak oyunlar oynamalısınız. Bunun için oyuncaklardan, kedinizin ilgisini çıkaran sesler çıkarak kağıt, ambalaj, pinpon topu gibi ufak nesnelerden faydalanabilirsiniz.

2. Uyumadan önce mama verin

Kediler yemek yedikten sonra uyuma eğilimindedir. Kediniz geceleri sizi karnı acıktığı için uyandırıyor olabilir. Bunun için zamanlayıcı ile çalışan mama kaplarından kullanabilirsiniz. Böylelikle kediniz gece boyunca bir sonraki mama için sizi uyandırmak yerine zamanlayıcıyı beklemeyi öğrenebilir. Ancak bunu yaparken yemek porsiyonlarına dikkat etmeyi unutmayın. Aksi durumda kedinizin kilo problemi olabilir.

3. Gün içinde aktif olmasını sağlayın

Kediniz gün içinde ne kadar aktif olursa geceleri o kadar iyi uyur ve sizi de rahatsız etmez. Siz gün içinde evde olmasanız bile kedinizin kendi kendine oyalanabileceği oyuncaklar, parkurlar alabilirsiniz.

4. İkinci bir kedi almayı düşünün

Eğer kediniz sosyal bir hayvansa, ikinci bir kedi sahiplenmeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle iki kedi birbirleriyle oynayarak hem enerjilerini atar hem de geceleri sizi rahatsız etmemiş olur.

5. Kurallar koyun

Kediler bazen sahiplerini geceleri uyandırmak isterken zarar verebilir. Örneğin uykudayken hareket eden göz kapaklarınız kedinizin dikkatini çekebilir ve pati atabilir. Bu tür kazalardan kaçınmak için kedinizin geceleri siz uyurken yatak odanıza girmesine izin vermemeli, giriyorsa odadan dışarı çıkarmalısınız. Eğer dışarı çıkardığınızda kediniz kapıyı tırmalıyorsa, onu engelleyecek bazı önlemler alabilirsiniz. Kapının önüne koli bandı yapıştırmak, bir miktar su koymak, sevmediği bir nesneyi yerleştirmek kedinizi uzaklaştırabilir.

6. Düzen oluşturun

Kediler, köpeklerden farklı olarak sürprizleri sevmezler. Kediler, sahiplerinin onlara programlı ve tahmin edilebilir şekilde yaklaşmasından hoşlanır. Kedinize yemek saati, egzersiz saati, oyun saati, sevme saati gibi bir düzen oluşturursanız, o da geceleri sizin uyku saatiniz olduğunu öğrenecek ve sizi rahat bırakacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!