Kedilerde süt tüketimi nasıl olmalı?

Kedilerde süt tüketimi konusu, pek çok kedi dostu ve kedi sahibi kişi tarafından merak edilen bir konu. Genel kanının aksine, birçok kedi laktoz intoleransı geliştirebildiği için süt, her kedi için uygun bir gıda olmayabilir. Dolayısıyla minik patili tüylü dostlarımız kedileri süt ile beslemeden önce dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunuyor. VetAmerikan’dan Veteriner Hekim Uğurcan Yılmaz kedilerde süt tüketimini şöyle anlatıyor:

Veteriner Hekim Uğurcan Yılmaz

Ekranlarda görmeye alıştığımız tüylü dostlarımız için çoğu içerikte süt tüketimlerine dair sahneler görmekteyiz. Bu da aklımıza şu soruları getirmektedir: “Kediler süt içebilir mi?”, “İçtikleri zaman bu sütten yararlanabilirler mi?”, “Süt kediler için zararlı mıdır?”, “Yavru kedilerde süt tüketimi nasıl olmaktadır?”, “Kedilere süt vermek gerekli midir?”

Kediler süt içebilir mi? İçtikleri zaman bu sütten yararlanabilirler mi? Süt kediler için zararlı mıdır?

Çoğu filmde ve animasyonda gördüğümüz üzere, kediler süt tüketmektedir. Teknik olarak kediler inek sütünün tadını beğenmekte ve süt verildiğinde büyük bir zevkle içmektedirler. Fakat çoğu insanda görülen “laktoz intoleransı” kedilerde de görülebilmektedir. Aynı zamanda süt, içerdiği yüksek yağ oranından ötürü minik dostlarımızda kilo almasına neden olacaktır.

Süt tüketimi kedilerde belirli gastrointestinal sistem problemlerine yol açmaktadır. Bunların arasında:

  • İshal,
  • İştahsızlık,
  • Kusma,
  • Mide ve bağırsakta oluşan gaz ve buna bağlı karın ağrısı bulunur.

Bunlara bağlı olarak kedilerin hayat kalitesinde ve genel durumunda gözle görülür bir bozulma olacaktır. Bu belirtileri gördüğünüzde veteriner hekimlerimize başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yavru kedilerde süt tüketimi nasıl olmaktadır?

Yavru kediler süt tüketebilir, fakat tüketebilecekleri süt inek sütü değildir. Yavru kedilerde laktozu sindirebilmek için gerekli enzimler yetişkin kedilere oranla çok daha yüksek olsa da, onlar için en uygun süt, doğumdan sonra anne kediden emdikleri süttür. Fakat anneden emme imkanı olmayan yavrular için özel üretilmiş süt tozları en uygunu olacaktır.

Kedilere süt vermek gerekli midir?

Yavru kedilerin anneden emdikleri süt dışında, yetişkin kediler için süt tüketimi gerekli değildir. Bunun yerine, günlük protein ve yağ oranını karşılayabilecek kaliteli bir mama ve düzenli su tüketimini teşvik etmek kedilerde sağlıklı bir yaşam için yeterli olacaktır.

*Bu yazı VetAmerikan’dan Veteriner Hekim Uğurcan Yılmaz tarafından kaleme alınmıştır.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvanların bakım rutini nasıl olmalı?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!