Ev düzeni, dekorasyon ve temizlik ipuçları: 2021 yılının en çok okunan Home Up yazıları

Yeni yılı kucaklamamıza sadece birkaç gün kalmışken bitirdiğimiz yoğun yılın tüm yaşanmışlıklarını gözden geçiriyoruz. Kendimizi, sevdiklerimizi, çevremizi, evimizi, tek tek düşünüyoruz. Neler yaptık, nasıl geçti bu yıl diye kendimize soruyoruz. Biz de Uplifers olarak sonuna yaklaştığımız 2021 yılında siz değerli okuyucularımızla paylaştığımız farklı kategorilerdeki tüm yazılarımızı ele aldık. Feel UpLive UpParent UpPleasure UpStyle UpExplore UpHome Up ve Green Up kategorilerimizden yıl boyunca sizlerin severek okuduğu yazıları bir araya getirerek ‘2021 yılının en çok okunan yazıları’ seçkisi oluşturduk. Bu yazımızda da Home Up kategorimizin en çok okunan yazılarına yer verdik.

Tüm yıl boyunca pratik temizlik ipuçlarından dekorasyon önerilerine, evimizin havasını tazeleyecek püf noktalardan huzurlu bir iç mekan yaratmak için gerekli değişikliklere birçok konuya değindiğimiz Home Up kategorimizin 2021 yılında en çok okunan yazıları:

10. Evinizi 15 dakikada temizleyin: Evinizi temiz tutmanızı sağlayacak 7 ipucu

Evde geçirilen vakit arttıkça, evler daha çok kirleniyor ve daha fazla temizlenme ihtiyacı oluşuyor. Bu durum da düzenli temizliğin önemini yeniden karşımıza çıkarıyor. Ancak, vaktimizi de fazla almayacak şekilde bir plan oluşturmak gerekiyor.

Zamanlama ve temizlik konusunda stratejik davranarak kısa bir süre içinde harikalar yaratmak için 15 dakikada evinizi temiz tutmanızı sağlayacak temizlik ipuçlarına yer verdiğimiz yazımızı inceleyerek evinizdeki düzeni sağlayacak fikirler edinebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Evinizi 15 dakikada temizleyin: Evinizi temiz tutmanızı sağlayacak 7 ipucu

9. İyi uyku için huzurlu bir yatak odası: Yatak odası dekorasyonu için 9 ipucu

Evimize girdiğimiz anda hepimiz günlük stresleri kapının dışında bırakıp, sakin ve huzurlu hissettiğimiz bir alana geçmeyi arzu ediyoruz. Saat ilerleyip uyku vakti geldiğinde ise yavaş yavaş kafamızın içindeki sesler azalıyor, sakinleşiyoruz, uykuya geçiş için vücudumuzu ve zihnimizi hazırlıyoruz. Yatak odamızın da bu yavaşlamayla uyumlu olmasını istiyoruz.

Bu uyumu yakalamak, rahatlama hissi uyandıran ideal bir yatak odası yaratmak için birkaç ufak değişiklik yeterli. İyi bir uyku için yatak odasında yapılabilecek dekorasyon değişiklikleri, 2021 yılında en çok merak edilen konular arasında yer alarak en çok okunan Home Up yazılarımızdan biri oldu. Dinlenebileceğiniz, huzurlu ve kaliteli uyku deneyimi yaşayabileceğiniz bir yatak odası için işinize yarayacak dekorasyon ipuçlarını derlediğimiz yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Yazıyı inceleyin: İyi uyku için huzurlu bir yatak odası: Yatak odası dekorasyonu için 9 ipucu

8. Evde en çok kullanılan yaşam alanı olan salonlarda Feng Shui

Oturma alanımızın düzenleme ve dekorasyonu, hem aile içi ilişkilerimiz hem de sosyal hayatımız açısından oldukça önemli. Salon, evimizin en canlı ve en Yang yeri; yani sosyalleştiğimiz alan. Bu nedenle ailemiz ve arkadaşlarımızla uzun zamanlar geçirdiğimiz bu alanın uyumlu, dengeli, konforlu, keyif veren ve bizi iyi hissettiren bir mekan olması şart.

Böyle huzur dolu bir ortam yaratmak için yazarımız Bahar Gücüyener Pardorokes’in salonlarınızda Feng Shui’ye uygun ortamlar oluşturmanıza yardımcı olacak ipuçlarını paylaştığı yazısını incelemelisiniz.

Yazıyı inceleyin: Evde en çok kullanılan yaşam alanı olan salonlarda Feng Shui

7. Gezmeye çok, temizliğe az vakti olanlar için dip köşe pratik temizlik rehberi

Kendimize, sevdiklerimize ve keyif aldığımız aktivitelere daha fazla zaman ayırmak pek çoğumuzun en önemli istekleri arasında. Ne var ki, ev işi gibi düzenli sorumluluklarımız için ayırdığımız zamanlar zaman zaman bu isteklerimizin önüne geçebiliyor.

2021’in en çok okunan bir diğer Home Up yazısı olan kısa zamanda dip köşe pratik temizlik rehberi, detaycı temizlik yapmayı sevenlerin ama çok zaman harcamak istemeyenlerin favorisi olabilir. Uplifers olarak ev işlerine harcadığınız saatleri azaltarak hem kendinize hem de sevdiklerinize daha fazla zaman ayırmanıza yardımcı olacak pratik temizlik ipuçlarını bir araya getirdiğimiz bu yazımızda erişilmesi zor alanların temizliğinden aynalar ve cam yüzeylerin bakımına derinlemesine ama fazla vaktinizi almayacak temizlik önerilerini bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Gezmeye çok, temizliğe az vakti olanlar için dip köşe pratik temizlik rehberi 

6. Hangi burç nasıl bir ev ister: Burçlara göre dekorasyonun püf noktaları

Burcunuz, kişiliğiniz ve tercihlerinizle ilgili çok şey söyler. Sizinle ilgili bu kadar çok ipucu içeren burçlar, dekorasyon tercihlerinizde de yardımcı olabilir. Evinizi dekore ederken burcunuza göre nelere dikkat etmelisiniz? Hangi burç dekorasyonda hangi stillerden hoşlanır? Burcunuz ev dekorasyonunuz hakkında neler söyler?

Tüm bu soruların yanıtlarını Home Up kategorimizin bu yıl en çok okunan bir diğer yazısı olan ‘burçlara göre dekorasyonun püf noktaları’nda bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Hangi burç nasıl bir ev ister: Burçlara göre dekorasyonun püf noktaları

5. Evinizin iç mekan hava kalitesini yükselterek temiz, serin ve ferah bir ortam yaratmanın yolları

Hepimiz evlerimizin havasının temiz ve ferah olmasını istiyoruz. Ancak, ne yazık ki özellikle şehir hayatının sebep olduğu egzoz gazları, sanayileşme, hava kirliliği gibi pek çok faktör camı açıp evimizin havasını tazelememize engel olabiliyor. Bu nedenle evimizin iç mekan hava kalitesini korumamızı sağlayacak çözümler arayabiliyoruz.

Evinizde serin, ferah bir atmosfer yaratırken iç mekan hava kalitesini de korumanıza yardımcı olacak önerileri değerlendirmek isterseniz, işinize yarayacak birçok püf nokta için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Evinizin iç mekan hava kalitesini yükselterek temiz, serin ve ferah bir ortam yaratmanın yolları

4. İyi hissettiren evler yaratmak için dikkat etmeniz gereken 8 nokta

Bir mekana girdiğimizde beynimiz 5 duyumuzu kullanarak algıladığı verilerle mekan hakkında bilgi toplar ve bunu duyguya dönüştürür. Kısa süre içinde bulunduğumuz mekan ya bize iyi hissettiriyordur ya da keyifsiz hissetmemize yol açıyordur. O yüzdendir ki vakit geçirdiğimiz mekanlar hayat kalitemiz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Feng shui uzmanı yazarımız Bahar Gücüyener Pardorokes olumlu hisler yaratacak bir ev ortamı için mobilyaların yerleşiminden kullanılan kumaş türlerine kadar birçok önemli noktayı bir araya getirdiği yazısında küçük dokunuşlarla nasıl büyük farklar ortaya çıkarılabileceğini gösteriyor.

Yazıyı inceleyin: İyi hissettiren evler yaratmak için dikkat etmeniz gereken 8 nokta

3. İç mekanlarda sirkadiyen ritminize göre aydınlatma seçiminin püf noktaları

Aydınlatma, kapalı alanlarda kalabilmemizi sağlayan en önemli etkenlerden biri. Çevremize dair sahip olduğumuz bilgilerin büyük bir kısmını görme duyumuzla edindiğimiz düşünülecek olursa, -sağlıklı gözlerin yanı sıra- ışığın hayatımızda ne denli önemli olduğu anlaşılabilir. Yeterli ışık çevremizde olup bitenlerin farkına varabilmemizi sağlarken; ışığın tonu, miktarı ve rengi bulunduğumuz ortamın görüntüsünü, algısını, verdiği hissi ve ambiyansını da değiştirme gücüne sahip.

2017 yılında 3 bilim insanına Nobel Tıp Ödülü kazandıran ‘sirkadiyen ritim’ de insan vücudunun biyolojik ritminin ışıkla şekillendiğinin altını çiziyor. İç mekanlarda doğru ışığı sağlayabilmenizi sağlayacak ipuçlarını bir araya getirdiğimiz yazımızı inceleyerek kaliteli kişisel ışık deneyiminizi yaratabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: İç mekanlarda sirkadiyen ritminize göre aydınlatma seçiminin püf noktaları

2. Evcil hayvan sahiplerine özel temizlik ipuçları

Evini bir -ya da birkaç- tüylü dostla paylaşanlar bilirler; bir evcil hayvanla birlikte yaşamak harika bir deneyim. Koşulsuz sevgi, bitmek bilmeyen ilgi, keyifli oyunlar, eğlenceli numaralar ve çok daha fazlası… Evcil hayvanlar, eve ilk patilerini attıkları günden itibaren evin neşe kaynağı olmanın yanı sıra, aynı zamanda sadık birer de dost oluyorlar. Ancak keyifli pek çok şey gibi, evcil hayvanlarla birlikte yaşamanın da kendine has zorlukları mevcut. Özellikle de söz konusu temizlik olduğunda…

Evin her yerini ele geçiren tüylerden pati izlerine kadar birçok konuda işinizi kolaylaştıracak özel pratik temizlik ipuçlarını yazımızda inceleyebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Evcil hayvan sahiplerine özel temizlik ipuçları

1. 2020’de ev hayatımızda neler değişti? 2021’de bizi neler bekliyor?

2021’in ilk ayında 2020’ye dair hesaplaşmalar ve gelecek planları devam ederken, ister istemez hem kişisel dönüşümlerim hem de yaşam tarzımla ilgili değişimleri incelerken buluyorum kendimi.

Uzun zamandır evden çalışma sisteminde kazandığı tecrübeleri ev düzenini iyileştirmek için dönüştüren kurucumuz Eda Günay’ın ev ortamında eşiyle birlikte yaratmayı başardıkları konforlu alanları ve üç kediyle birlikte yaşamanın temizlik açısından zorlayıcı yanlarını nasıl aştıklarını paylaştığı ilham verici yazısına mutlaka göz atmalısınız.

Yazıyı inceleyin: 2020’de ev hayatımızda neler değişti? 2021’de bizi neler bekliyor?

Evinizde sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz nice güzel anlarla dolu yeni bir yıl olmasını dileriz.

2021 yılında diğer kategorilerimizde en çok okunan yazıları incelemek için:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!