Evinizin iç mekan hava kalitesini yükselterek temiz, serin ve ferah bir ortam yaratmanın yolları

Son yılların en sıcak yaz mevsimlerinden birini yaşıyoruz. Sonbahara az bir zaman kalmış olsa da, yükselmeye devam eden sıcaklıklar, bir yandan evlerimizde serin ve ferah bir hava yaratırken, bir yandan da iç mekan hava kalitesini korumamızı sağlayacak çözümler peşine düşmemize neden oldu. Havalar ısındığında pek çoğumuzun aklına ilk gelen çözüm ise, pencereleri ve kapıları açarak evlerimizi havalandırmak.

Özellikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız, ‘temiz hava almak için doğaya kaçma’ isteğini içten içe hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni sanayileşme, araba egzozları gibi pek çok nedenden dolayı kirlenen şehir havası. Dolayısıyla ilk tercihimiz olan ‘pencereleri açmak’ iç mekanlarda kısa bir süreliğine serinlik ve hava akışı sağlıyor olsa da, evimizin havasını kirleticilerle doldurabiliyor. Peki ne yapmalı?

Evinizde serin, ferah bir hava yaratırken iç mekan hava kalitesini de korumanıza yardımcı olacak önerilerimizi bir araya getirdik.

İç mekan hava kalitesini yükseltmek için öneriler

Yaşam alanlarımızda soluduğumuz hava ne kadar temizse, kendimizi o kadar enerjik ve sağlıklı hissederiz. İç mekanlardaki hava kalitesini artırmanın en etkili yolu ise, havayı kirleticilerden uzak tutmaktır.

  • Mum, tütsü, oda spreyi gibi araçlar, her ne kadar hoş kokularıyla ‘ortamın havasını değiştiriyor’ olsalar da, hava kalitesi açısından baktığımızda bu değişiklikler pek de olumlu değişiklikler değil. Sıcak yaz günlerinde, ısınarak koku yayan mum ve tütsü gibi araçların kullanımını azaltarak havanın hem ısınmasını hem de kirlenmesini önleyebilirsiniz.
  • Evimizin havasını biz farkında olmadan kirleten en önemli etmenlerden biri de yemek yaparken salınan kirletici gazlar. Pişirme sırasında kullanılan ısıtıcı aletler, pişirme yöntemleri, pişirdiğiniz yemek türü ve kullandığınız yağlar iç mekanlardaki hava kirliliğinin başlıca nedenlerinden biri. Hem oda içi sıcaklığın yükselmesini hem de iç mekan hava kalitesinin düşmesini önlemek için, mümkün olduğunca az yağlı ve hafif yiyecekleri, haşlama veya buhar bazlı pişirme yöntemleriyle pişirmeniz, mutfağınızdaki havalandırmaların düzgün çalıştığından emin olmanız, bu sorunların önüne geçmenize yardımcı olabilir. Özellikle sıcak günlerde, hafif beslenmenin daha rahat hissettireceği de kesin.
  • Evinizin ısınırken kirlenmesine de neden olan şeylerden biri de havadaki nem. Nem, küf ve bakterilerin çoğalması için elverişi bir ortam yaratırken, iç mekanlarda boğuk bir hava oluşmasına da neden olabilir. Ev içinde çamaşır kurutmak, evinizi doğru şekilde havalandırmak ve ortamdaki nemi algılayan bir hava temizleyici edinmek, bu sorunun önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Dyson Purifier Cool™ Hava Temizleyici, benzersiz algoritması ile verileri her saniye kontrol ederken, üç sensörüyle havanızı sürekli olarak analiz eder. Hava kalitenizi hassas bir şekilde takip ederek LCD ekranında raporlar ve tepki verir. Dyson Purifier Cool™, evinizi kirleten 0,1 mikron kadar ultra ince partiküllerin %99,95’ini yakalar1 ve bütün odanın havasını temizler2. Aktif karbon gazları4, kokuları ve VOC’leri emer. HEPA H13 standardına uygun olarak tamamen yalıtımlı 3 olan Dyson Purifier Cool™ partiküllerin havaya sızmasını önler; yani içeriye giren içeride kalır.

Evinizin ısınmasını önlemek ve serin tutmak için öneriler

Yaz sıcaklarında evlerimizin içindeki sıcaklığı bir anda düşürecek sihirli bir formül olmasa da, bazı pratik yöntemlerle, evin daha fazla ısınmasını önlemek mümkün:

  • İç mekanlardaki hava sıcaklığının yaklaşık %30’u, pencerelerden giren güneş ışığından kaynaklanıyor. Evinizin güneş aldığı saatlerde, güneşin geldiği yöndeki odaların perdelerini, jaluzilerini ve panjurlarını kapatmak; güneş ışığını yansıtan blackout perdeler kullanmak, güneş ışığıyla birlikte ısının da içeri dolmasını engelleyebilir.
  • Evinizde canlandırıcı bir dokunuş yaparken sıcağın içeri dolmasını önleyecek bir diğer yöntem de bitkilerden faydalanmak. Özellikle balkon ve bahçelerinizde gölgelik alanlar yaratacak ağaç ve bitkiler ekebilir; havayı temizlerken serinleten paşa kılıcı, aloe vera, salon sarmaşığı gibi bitkilerden edinebilirsiniz.
  • Elektronik cihazlar da çalışırken ısı yaydıkları için, evinizin normalden daha fazla ısınmasına neden olabilir. Evdeki elektronik cihazları daha az kullanmanız mümkün değilse, aşırı sıcak günlerde, çamaşır, bulaşık gibi ev işlerini, havanın görece daha serin olduğu akşam saatlerine bırakabilirsiniz.
  • Son olarak, ev içi aydınlatmalar da doğru seçilmediğinde evinizin ısınmasına neden olabilir. Uzun yaz günlerinde gündüz gün ışığından maksimum derecede faydalanmaya çalışmak ve ampullerinizi enerji tasarruflu seçeneklerle değiştirmek, mantıklı bir seçim olabilir.

Dyson Purifier Cool™ sıcak havalarda güçlü ve temiz hava akışı ile iç mekanların serinlemesine yardımcı olur. Difüze modu ile hava akışının cihazın arka tarafına yönlendirilmesini ve havanın etkili bir şekilde temizlenmesini sağlarken; serinlemeye çalışırken tutulma ve cereyanda kalma gibi sorunlarla karşılaşmanızı da önler. Dyson Purifier Cool™’un gece modu ise, karartılmış ekran ve en sessiz ayarlar ile siz uyurken havayı takip edip temizlemeye ve serinletmeye devam eder.

Daha ferah bir ev için öneriler

Kullanılmayan fazlalık eşyalarla dolu bir ev; her ne kadar temiz ve serin olursa olsun, üzerinizde basık ve boğuk bir etki yaratabilir. Dolayısıyla evlerimizde havadar bir yaşam alanı yaratmanın, iç mekan hava kalitesi ve serinlik kadar önemli bir diğer ayağı da alanlarımızı ferahlatmak.

Evinizi ferahlatmak için öncelikle kullanmadığınız eşyalardan başlayarak yaşam alanlarınızı sadeleştirme yoluna gitmek; kış mevsiminde sıkça ihtiyaç duysak da yaz aylarında toz ve ısı birikimini artıran halı, koltuk örtüsü, minder gibi dekoratif detayları azaltmak; eğer yapabiliyorsanız dekorasyonunuzu daha açık ve ferah renklerdeki boya, obje ve materyallerle değiştirmek, faydalı olacaktır.

Son olarak, sıcak havalarda bedeninizin sıcaklığı da evinizin sıcaklığı kadar önemli bir konu. Vücut ısınızı içeriden dışarıya doğru düşürmenizi sağlayacak soğuk içecekler, nabız noktalarına soğuk kompres yapmak, terletmeyen ve nefes alan kumaşlardan yapılmış kıyafetler tercih etmek de, aşırı sıcaklarla daha etkin bir şekilde baş etmenize yardımcı olabilir.

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

1. 0.1 mikronda filtreleme verimliliği için test edilmiştir (EN1822, ISO29463)
2. Maksimum ayarda. Hava projeksiyonu, 81m3 odada hava temizleme kapsamı için test edilmiştir.
3. Dyson’ın MPPS’deki ürün filtreleme verimliliği, pazar verilerine dayalı [Mart 2020’den itibaren] hava temizleyicilerine kıyaslandığında, EN1822 tarafından tanımlanan %99,95 H13 HEPA seviyesine ulaşmıştır. Ürün filtreleme verimliliği, IBR US’de ASTM F3150’de belirtilen bir oda içerisinde, Max modda ve EN1822’ye göre DEHS yağı ile test edilmiştir.
4. Gaz yakalama oranları farklılık gösterebilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!