Romantik ilişkiler, cinsellik, kadın sağlığı: 2021 yılının en çok okunan Pleasure Up yazıları

Kendimizi her zaman güvende hissetmek istediğimiz romantik ilişkilerimiz, çoğu zaman gereken önemi vermediğimiz için dengelemekte zorlandığımız dişil enerji, kimi kadınlar için oldukça rahat geçerken kimileri içinse yoğun sancılara sebep olan regl dönemi ve yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen çeşitli konuları ele aldığımız Pleasure Up kategorimizde bu yıl birçok bilgilendirici ve farkındalık yaratan içeriği siz Uplifers okuyucularıyla buluşturduk. Pleasure Up kategorimizin bu yıl en çok okunan yazılarını sizler için derledik. İşte 2021 yılının en çok okunan Pleasure Up yazıları:

10. Aldatılıyor olabileceğinizin sinyallerini veren aldatma belirtileri

Romantik ilişkilerde çoğumuz partnerimizde gözle görülür değişimler meydana geldiğinde bir şeylerin ters gittiğini düşünme eğiliminde olabiliyoruz. Özellikle uzun süredir devam eden bir ilişkimiz varsa ve partnerimizi bakışlarından ne anlatmak istediğini anlayacak kadar iyi tanıyorsak en ufak bir farklılığı bile hemen fark edebiliyoruz. Zorlayıcı duygulara, karmaşık düşüncelere, içinden çıkılması güç durumlara neden olan “aldatma” eylemi, çoğumuzun aklında daha ismini duyar duymaz bariz belirtiler canlandırabiliyor.

Farklılaşan olaylar veya yaklaşımlar karşısında “Acaba aldatılıyor muyum?” sorusu içinizi kemirmeye başlıyorsa böyle hissetmeye başladığınız zamanlarda bu sorunuza cevap bulmak için sizi yönlendirebilecek sinyalleri ele aldığımız yazımıza göz atmanızı öneririz.

Yazıyı inceleyin: Aldatılıyor olabileceğinizin sinyallerini veren aldatma belirtileri

9. Her kadının mutlaka okuması gereken ilham verici kitaplar

Bazen kaçmak, bazen kendimizi bulmak, bazen de başkalarının hikayelerinin içine dalmak için sarılıyoruz kitaplara. Evde, işte, tatilde, kendimize zaman ayırabildiğimiz her minik arada iyi hissettiren, düşündüren, geliştiren hikayelerle değiştiriyoruz Dünya’ya bakış açımızı…

Kadınların ilham verici hikayelerine tanıklık etmek, zorluklarla mücadele gücünü içinizde keşfetmek için yazarımız Ecem Şenyurd Efecan’ın her kadının okuması gereken kitapları derlediği yazısını inceleyebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Her kadının mutlaka okuması gereken ilham verici kitaplar

8. Duyularımızı ve duygularımızı harekete geçirme zamanı: Dişil enerjimizi beslemeye ihtiyacımız var

Eril enerji, harekete geçme enerjisidir. Nasıl iletişim kurduğumuz, davranışlarımız ve başkalarıyla kurduğumuz ilişkiler eril enerjimizin uzantısıdır. Dolayısıyla çok önemlidir. Özellikle iş hayatının hayatlarımızda daha çok yer kaplamasıyla eril enerjimizi daha çok besledik. Sürekli “davranışlarımız”la ilgili geri bildirimler aldık. Ne yapmalıyız, ne yapmamalıyız diye sürekli kafa yorduğumuz konular, hep eril enerjinin konuları. Dolayısıyla bunları o kadar gündemimizde tuttuk ki, dişil enerjimizin konuları belki de ikinci planda kaldı.

Duyular ve duygular ile ilişkili olan ve bir süredir arka planda kalan dişil enerjinin önemini yeniden hatırlamak ve onu harekete geçirmek için bir şeyler yapmanın gerekliliğine odaklanan yazarımız Ceyda Tepret’in yazısına mutlaka göz atmalısınız.

Yazıyı inceleyin: Duyularımızı ve duygularımızı harekete geçirme zamanı: Dişil enerjimizi beslemeye ihtiyacımız var

7. Aşk ve ilişkiler hakkında romantik film, dizi ve podcast önerileri

Hayatın gerçekliklerini seyirciye ve dinleyiciye en yalın haliyle sunan filmler, diziler ve podcastler hepimizin kendi hayatından bir parça bulabileceği güzellikteki yapımlar. Sadece birkaç saat içinde ilişkilerimizi sorgulatan, ilişkilerimizde yaşadığımız problemlerin sadece bize ait olmadığını, herkesin benzer sorunlarla karşılaştığını gösteren muhteşem yapımlar kendi ilişkilerimize ve anlamlandıramadığımız ilişki dinamiklerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmamızı sağlıyor.

Yılların eskitemediği ikonik film ve dizilerden son birkaç yıldır yaşamımızda olan podcastlere ilişkilerle ilgili bakış açınızı farklı boyutlara taşıyacak birbirinden kaliteli yapımları bir araya getirdiğimiz yazımızı inceleyerek ilişkiler üzerine kafanızda kurduğunuz hemen hemen tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Aşk ve ilişkiler hakkında romantik film, dizi ve podcast önerileri

6. İlişkilerde sınır koymanın önemi: Çift olmak, kendinden vazgeçmek değildir

Romantik ilişkilerin kalitesini, her iki tarafın da birbirine olan yaklaşımını belirleyen en önemli kriterlerden biri çizilen sınırlardır. Özellikle kültürümüzün yapısı gereği sınırlar olumsuz bir şey, bir mesafe olarak algılansa da aksine ilişkilere ve bireylere alan veren, ilişkinin kalitesini artıran önemli bir kriterdir.

Uzman Klinik Psikolog Beliz Ereren, ilişkilerde sınır koymanın öneminden bahsettiği yazısında “biz” olmak için “ben” olmak gerektiğini ve bunun da ancak sınırlar ile sağlandığını söylüyor.

Yazıyı inceleyin: İlişkilerde sınır koymanın önemi: Çift olmak, kendinden vazgeçmek değildir

5. Neden hep haklı olmak istiyoruz: 5 teori ve ilişkilerde “haklılık çıkmazı”

“Arkadaşım Allah aşkına söyle, haklı değil miyim?”
“Haklısın” anlamında başını sallar Ali.
Hemen ardından eşi alır sözü, o da kızgınlıkla döker içini ve sonra,
“Haklı değil miyim?” diye sorar.
Ali, “Yani evet haklı görünüyorsun” der.
Tüm bunlara şahit olan Ali’nin eşi sorar:
“Sen de bir garipsin. İkisine de ‘sen haklısın’ dedin. Öyle şey mi olur?”
Ali, “Evet canım” der, “sen de haklısın!”

Olayları haklılık perspektifinden ele aldığımızda hep bunu ispatlamak için tam gaz yol alıyoruz. Daima haklı olmak, hep haklı çıkmak isteyen zihnimiz gerçeği çarpıtmakta pek sakınca görmez, farkında olarak veya olmayarak gerçeği olmasını istediğimiz gibi görürüz. Ela Uysal’ın neden hep haklı olduğumuzu hissetmemiz üzerine ele aldığı en gerçekleri teoriler ile bakış açınızı değiştirebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Neden hep haklı olmak istiyoruz: 5 teori ve ilişkilerde “haklılık çıkmazı”

4. Mindful mastürbasyon nedir: Nefes, hareket ve dokunuş önerileri

Mastürbasyonun kelime anlamı, cinsel organın genelde orgazm oluncaya kadar uyarılmasıdır. Ancak günümüzde mastürbasyon bundan çok daha fazlasıdır. Mastürbasyon, cinsel gelişimimiz için çok önemli bir rol oynamakla birlikte eğer mindful (bilinçli) olarak yapılırsa gerçekten nasıl dokunulmaktan zevk aldığımızı ve nasıl daha çok zevk alacağımızı bulmamıza yardımcı olur. Diğer bir deyişle mindful mastürbasyon cinsel olarak zevkin zirvesine ulaşmamızın en etkili yoludur.

Yazarımız Güneş Kapancı’nın mindful mastürbasyonu kaleme aldığı yazısında vücudunuzu daha yakından tanımanıza ve cinsel yaşamınızı canlandırmanıza yardımcı olacak önerileri bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Mindful mastürbasyon nedir: Nefes, hareket ve dokunuş önerileri

3. Regl ağrılarını hafifletmenize yardımcı olacak yoga ve meditasyon önerileri

10-14 yaşlarından itibaren her ay yaşamlarımızı renklendiren menstrüasyon, diğer adıyla regl dönemi kadın üreme döngüsünün bir parçası, yani olmazsa olmazımız. Herhangi bir gebelik oluşmadığında, menstrüel period yaklaşık 28 gün sürer. Bu 28 günlük dönem içinde, yaklaşık olarak 3-7 gün süren vajinal kanama oluşur.Bazılarımız için hafif yorgunluk yaratırken, bazılarımız için şiddetli ağrıların kaynağı olabiliyor, bazen de zaman içinde değişim gösterebiliyor.

Toksik yan etkiler olmaksızın doğal ve efektif metotlarla fiziksel olandan daha öte bir yardım sağlayabilen yoga ve meditasyon önerilerini bir araya getiren yazarımız Meltem Fakabasmaz’ın yazısından ilham alarak regl dönemi ağrılarınızı hafifletici çözümler bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Regl ağrılarını hafifletmenize yardımcı olacak yoga ve meditasyon önerileri

2. Gerçekten bir ilişki istiyor musunuz: İhtiyaçlarınızı tanımak için bir egzersiz

İlişkiler öyle büyük bir okyanus ki yüzdükçe daha da derine inmek istiyorsun. Buna paralel insanın yakın ve derin bağ içeren bir ilişki yaşayabilmesi için gerçekten kendine dair bir içgörüye sahip olması da olmazsa olmaz…

Regresyon&EFT Terapisti Hande Akın’ın gerçekten bir ilişki isteyip istemediğinize karar vermek ve ihtiyaçlarınızı tanımlamak için farkındalığınızı artırmaya yardımcı olacak egzersizleri örnekler ile birlikte ele aldığı yazısını incelemenizi öneririz.

Yazıyı inceleyin: Gerçekten bir ilişki istiyor musunuz: İhtiyaçlarınızı tanımak için bir egzersiz

1. Mutsuz ilişkinin sinyalleri: Sağlıksız bir ilişkide olduğunuzun 20 göstergesi

Romantik ilişkilerimizin nasıl gittiği ve kendimizi ilişkide nasıl hissettiğimiz hayatımızla ilgili her kararımızı, davranışımızı, tutumumuzu ve ruh halimizi belirleyen durumlar. Bu nedenle de ilişki durumumuz ‘belirsiz’ olduğunda, kendimizi farkında olarak ya da olmadan mutsuz ve sağlıksız bir ilişkinin içine hapsettiğimizde ruh sağlığımız ve yaşamımızdaki hemen hemen her şey bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor.

Sağlıksız bir ilişkide olduğunuzun göstergelerini ele aldığımız yazımızı inceleyerek kendi ilişkinizi gerçekçi ve objektif bir çerçevede değerlendirebilmeniz mümkün.

Yazıyı inceleyin: Mutsuz ilişkinin sinyalleri: Sağlıksız bir ilişkide olduğunuzun 20 göstergesi

İlişkilerinizi, cinsel yaşantınızı farklı bir gözle değerlendirmek, yeni keşifler yapmak ve en önemlisi kendinizi bu konularda daha iyi hissetmenize yardımcı olacak alışkanlıkları kazanmak için Pleasure Up kategorimizde yer alan diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

2021 yılında diğer kategorilerimizde en çok okunan yazıları incelemek için:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!