Aldatılıyor olabileceğinizin sinyallerini veren aldatma belirtileri

Romantik ilişkilerde çoğumuz partnerimizde gözle görülür değişimler meydana geldiğinde bir şeylerin ters gittiğini düşünme eğiliminde olabiliyoruz. Özellikle uzun süredir devam eden bir ilişkimiz varsa ve partnerimizi bakışlarından ne anlatmak istediğini anlayacak kadar iyi tanıyorsak en ufak bir farklılığı bile hemen fark edebiliyoruz. Zorlayıcı duygulara, karmaşık düşüncelere, içinden çıkılması güç durumlara neden olan “aldatma” eylemi, çoğumuzun aklında daha ismini duyar duymaz bariz belirtiler canlandırabiliyor. İşte ilişkinizi gözden geçirmeniz gerektiğini gösteren aldatma belirtileri:

İlişkiniz bir aldatma sonucu başladıysa

Can sıkıcı bir konu olan aldatmanın işaretlerine önce yüzünü bir nebze olsun güldürerek başlayalım istedik ve aşağıya kısa bir video ekledik. Friends fanları Rachel’ın Ross ile çook uzun süren ayrılık tartışmalarında geçen şu sözü hatırlayacaktır: “Once a cheater always a cheater”. Yani “Bir kez aldatan her zaman aldatır”. Eğer, partnerinizle olan ilişkiniz bir aldatma sonucunda başladıysa, aldatma eyleminin başka bir zamanda tekrarlanması mümkün olabilir. Hali hazırda bir ilişkisi varken sizinle olan birlikteliğine başladıysa, bu üzerine düşünmeniz gereken bir konu olarak aklınızın bir köşesinde kalabilir.

Friends: WE WERE ON A BREAK! (Clip) | TBS

İlginizi çekebilir: Aldatma bağımlılığı: ‘Bir kez aldatan hep aldatır’ mı?

Harcamaların hızına yetişemiyorsanız

Özellikle uzun süredir devam eden ilişkilerde çiftler maddi konularda birbirlerinden destek alırlar, harcamalarından, evin gelir-giderlerinden haberdar olurlar ve ortak bir bütçe oluştururlar. Eğer partnerinizin para harcama alışkanlıklarının ciddi anlamda değiştiğini hissediyor ve çok fazla para harcadığını gözlemliyorsanız hızına yetişemediğiniz harcamaların altında içinizdeki kuşkuyu haklı çıkaracak sebepler yatıyor olabilir.

Sizi aldatmakla suçluyorsa

Psikolojide önemli bir yer tutan projeksiyon yani yansıtma, kişinin istemediği, baş edemediği duyguları karşısındakine yüklemesi anlamına gelir. Eğer partneriniz kabul görmeyeceğini bildiği aldatma eylemini gerçekleştiriyor ise bu eylemin yarattığı zorlayıcı duygulardan kaçmak için duygularını size yansıtabilir. Yani, sizi kendisini aldatmakla suçlayabilir. Böylece, sizin savunmaya geçmenizi sağlar ve tam tersi bir olasılığı düşünmenize engel olmaya çalışır.

Cinsel hayatınızda bariz değişiklikler varsa

Bu maddeyi açıklamadan önce belirtmekte fayda var ki, cinsel yaşamınızdaki her yenilik aldatılıyor olduğunuz anlamına gelmez. Çiftler cinsel yaşantılarını canlı tutmak, aşk ateşini söndürmemek ve tutkularını beslemek için yeni deneyimleri birbirleriyle paylaşmak isteyebilirler. Ancak partnerinizin cinsel hayatınızdaki rutini neredeyse tamamen değiştiren, çok bariz değişiklikler içeren hareketleri varsa her zamankinden daha dikkatli olmanız gerekebilir.

İlginizi çekebilir: İlişkilerin sırat köprüsü: 35 maddede aldatmak

Sıkça eleştiriliyorsanız

Partneriniz sizi aldatıyorsa, bu davranışını haklı çıkarmak için çeşitli arayışlara girebilir. Sizi aniden eleştirmeye başlaması, daha önce hiç dile getirmediği olumsuz yönlerinizden bahsetmesi, sıkça sizde bir kusur bulmak için konuşmaya başlaması bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabilir.

İlişkinizdeki olağan sorunlar aniden ortadan kalktıysa

Her ilişkinin kendine ait bir dinamiği olduğu gibi her çiftin tartışmaya sebep olan belli başlı konuları, bir türlü anlaşmaya varamadıkları çözülemeyen polemikleri bulunur. Ancak bu olağan sorunlar kendiliğinden bir problem olmaktan çıktıysa partneriniz her şeyin yolunda gittiğini düşünmenizi sağlamak ve size olan ihanetini gizlemek için bunu bir taktik olarak kullanıyor olabilir.

Partneriniz dış görünüşüne her zamankinden daha fazla özen gösteriyorsa

Belki de aldatmak dendiğinde akla ilk gelen klişelerden biri dış görünüşteki değişimler ile ilgili olabilir. Partneriniz aniden kendine fazla özen göstermeye başladıysa, sık sık kıyafet alışverişine çıkıp giyim kuşama normalde harcadığından daha fazla para harcıyorsa, parfüm seçimine özen gösteriyor, dış görünüşüne hiç olmadığı kadar dikkat ediyorsa belki de başka birini etkilemeyi çoktan kafasına koymuştur.

İlginizi çekebilir: Aldatmanın ve aldatılmanın anatomisi: Erkekler neden aldatır, neden aldatılır?

Zamanı planlama konusunda sorun yaşıyorsanız

İşten eve kaçta döneceğiniz veya arkadaşlarınızla ne zaman ve nerede buluşacağınız gibi konular bir anda ciddi tartışmalar yaratacak kadar büyük bir probleme dönüştüyse partneriniz kendi zamanını başka birine uygun  şekilde ayarlayabilmek için sizi kontrol etmeye çalışıyor olabilir. Partnerinizin işten çıkış saatleri sürekli değişiyorsa, çok fazla mesaiye kalıyorsa, yaptığınız planlara uyum sağlamakta zorlanıyorsa ya da buluşmalarınızı sıklıkla geç geliyorsa aldatıldığınızdan şüphe edebilirsiniz.

İlgi alanları bir anda değiştiyse

Değişim tabii ki hayatın bir parçası ve değişmeyen tek şey değişimin kendisi, bunun hepimiz farkındayız. Ancak düne kadar suşiden nefret eden partneriniz, bugün suşi yemek için can atıyorsa, caz müzik duyduğunda radyoyu kapatırken birden caz müzikten başka bir şey dinleyemez olduysa veya yaşam tarzı ile hiç uyuşmayan hobilere ilgi göstermeye başladıysa bu kadar ani ve keskin değişimlerin altında canınızı sıkacak bir gerçek yatıyor olabilir.

İlginizi çekebilir: İlişkilerin en büyük sınavı: Sadakatsizlik

Aldatmayı ciddi bir sorun olarak görmüyorsa

Partnerinizin ailesinde aldatma, bir alışkanlık gibi sıkça deneyimleniyor ve olumsuz bir tepki almıyorsa partneriniz bunun kabul göreceğini düşündüğü için aldatma konusuna katı yaklaşmıyor olabilir. Aldatmayı, ailesinden gördüğü ve örnek aldığı bir davranış olarak değerlendiriyorsa bir nevi genetik yatkınlığı olduğunu ve aldatmayı normal karşıladığı için sizi de aldatabileceğini aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz.

Yüzleşmeye çalıştığınızda sinirleniyorsa

“Yarası olan gocunur.” sözünü bilirsiniz… Partneriniz bir şeylerin ters gittiği ve sizi şüphelendirdiği konusunda konuşmak istediğinizde büyük tepkiler veriyorsa, konuyu kapatmanız için baskı yapıyor, sinirli tavırlar sergiliyorsa bu konudan kaçınmak istediği için sizi tersliyor olabilir.

Tüm maddeler üzerine düşünmeye başlamadan önce unutmayın ki aldatıldığınızı anlamanın kesin bir yolu yoktur. Bazı sinyaller işlerin yolunda gitmediğini ya da şüphe duymanız için haklı sebepleriniz olduğunu gösterebilir. Fakat oldukça hassas bir konu olduğu için partnerinizi suçlamadan önce uygun bir şekilde sıkıntılarınızı dile getirebilir; ilişkinizi dürüstlük üzerine inşa etmek için çaba harcayabilirsiniz.

Kaynak: Glamour

İlginizi çekebilir: Bilmediğiniz yönleriyle bildiğimiz en eski alışkanlık: Aldatmak

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!