Cinsel ilişki daha iyi uyumayı sağlar mı?

Yatak odasının temel olarak birincisi uyumak, ikincisi cinsellik olmak üzere iki temel kullanımının olduğu bir gerçek. Ancak yapılan araştırmalara göre insanlar her ikisinden de yeterince faydalanmıyorlar. Halbuki bazı güncel araştırmalara göre birisini düzeltmek, diğerinin de düzelmesine yardımcı oluyor.

2017 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, insanlar tek de olsalar evli de olsalar, 2010’ların başına ve hatta 90’ların sonuna göre yılda daha az cinsel ilişkiye giriyorlar. Milenyum nesli olarak bilinen nesil ise en az cinselliğe sahip ve bunun sebebi pornografi tutkusu veya uzun çalışma saatleri değil.

Genel olarak daha az insan stabil bir ilişki içerisinde ve evliler dahil olmak üzere sabit ilişkisi olanlar da daha az cinsel ilişkide bulunuyorlar. Yine araştırmalara uygun şekilde gereken miktarın altında uyumak ruh halinde, libidoda ve romantik motivasyonlarda gerilemeye sebep oluyor.

Cinsellik uykuya nasıl yardımcı olur?

Uzmanlar cinselliğin sizi daha uykulu hale getirdiğine dair net klinik kanıtlara sahip değiller ancak cinsellik esnasında salgılanan kimyasalların mekaniği, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Çünkü aşk hormonu olarak da bilinen oksitosinin bu konuyla çok bağlantısı var.

Uyku uzmanların oksitosin salgısının dokunuşlar ve bağlılık duyguları ile salgılandığını, bunun da tatmin edici ve stresi azaltıcı bir etki yarattığını belirtiyorlar. Dopamin, prolaktin ve progesteron gibi diğer hormonlar da tatmin edici bir cinsel ilişkinin ardından rahatlama ve uyku hali sağlıyorlar.

Ancak herkes farklı olduğundan beyinde dolaşan bu kimyasallar bazılarında uyandırıcı etki yaparken, bazılarında uyutucu etkide bulunabiliyor.

Her şey dikkate alındığında ise, hem fiziksel hem de zihinsel etkileşimden tatmin olmak, uykudan önce ruh halini iyileştiriyor, stresi azaltıyor ve insana daha iyi hissettirdiği için beynin susmasına ve uykuda kalmasına yardımcı olabiliyor. Eğer tatmin edici cinsel bir orgazm heyecanlı bir ön sevişmenin ardından geliyorsa, bunun uykuya sebep olma ihtimali oldukça yüksek.

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre uykudan önce cinsel ilişki stresi azaltıyor ve uykusuzluk yaşayanların uykuya devam etmelerine yardımcı oluyor ve bu nedenle uykusuzluk tedavisinde bir yöntem olarak kullanılabilir.

Yine de bu konunun daha detaylı incelenmesi için geniş çaplı çalışmalar gerekiyorlar. Her ne olursa olsun partnerinizle bir şekilde bağ kurmak uykudan önce zihninizi rahatlatabilir. Bu noktada orgazma odaklanmak yerine fiziksel, duygusal ve zihinsel birlikteliği öne çıkarmak daha fazla fayda sağlayabilir. Yine de iyi bir orgazmın daha iyi uykuya engel olmayacağı da kesin.

2017’de yapılan bir araştırmada 282 yetişkinden %60’ından fazlasının orgazm ile sonlanan bir cinsel ilişkinin ardından daha iyi uyuduğunu belirttiği aktarılıyor.

Ayrıca bazı uzmanlar cinsel ilişkiden sonra kadınlarda östrojen miktarında artış olduğunu, bunun da REM uykusunu iyileştirebildiğini, erkeklerde ise prolaktin artışı olduğunu ve bunun yorgunluk hissi yarattığını belirtiyorlar.

Bu noktada uykuyla alakalı pek çok şeyde olduğu gibi daha derin ilişkiler var. Çünkü sadece cinsellik uykuyu sağlamakla kalmıyor, iyi bir uyku da daha fazla cinselliğe yardımcı oluyor. Libidonuzu arttırmak için günde en az sekiz saat uyumanız öneriliyor.

Uykusuzluk hormonlarınızın dengesini şaşırtıyor ve testosteron miktarında azalmaya sebep oluyor. Bu hormon hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel arzu için çok önemli. Uykusuzluk aynı zamanda enerji düzeyleriniz ve ruh haliniz üzerinde de etkili ve her ikisi de cinsellik ihtimalinizin artıp azalması üzerinde etkili.

Peki partneri olmayıp da bu aşk hormonlarının faydasını görmek isteyenler ne yapmalı?

Kendinizi sevmenin gücü

Daha önce bahsettiğimiz gibi insanlar daha az ilişkiye giriyorlar ve bunun sebeplerinden birisi de partner ile belli bir rutine oturmuş ilişki. Peki kişinin kendini uyku için sakinleştirmek üzere mastürbasyon yapmasının önündeki engel nedir? Temel olarak hiçbir şey.

Bazı araştırmalarda mastürbasyonun daha kaliteli uykuya sebep olup olmadığı incelenmiş. Hayvan deneylerinde erkek hayvanların uyku kalitelerinde artış ortaya çıkmış ancak bu etki insanlarda henüz kesin değil.

Hayvanlardaki etkinin temel olarak insanlarda da cinsel ilişkide artış gösteren vasopressinden kaynaklandığı belirtiliyor. Ancak insan ve cinsellik üzerindeki araştırmaları düzenlemenin zor olması bu konuda daha fazla bilgi edinmeyi zorlaştırıyor.

Cinselliğin ötesinde

Herhangi bir cinsellik uzmanı olayın sadece bitişinin değil, sürecinin de önemli olduğunu size söyleyecektir. Uykuya yardımcı olan pek çok hormon sadece cinsel ilişki ile değil, yakın temasla bile salgılanıyor.

Ancak yatak odası ya uyku ya cinsellik için olduğundan o mekanda pek başka bir şey yapmamak gerekiyor. Dolayısıyla TV, tablet, telefon gibi ekranlı şeyleri yatak odasına sokmamak iyi bir fikir olabilir.

Uyumadan hemen önce telefona bakmanız sirkadiyen ritminizi bozabilir, yani bedenin güneşle olan doğal döngüsünü kırabilir. Bu da partnerinizi tatmin etmenizi zorlaştırabilir.

Eğer partnerinizle kucaklaşıp sohbet etmek yerine telefonunuza bakıyorsanız, cinsel ilişki yaşamayacağınız kesindir. Yani partnerinizi göz ardı ediyorsunuz demektir.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Erkek doğum kontrol yöntemleri ve yenilikçi yaklaşımlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!