Terapistlere göre bir ilişkide seks neden ve ne kadar önemli?

İlişkilerde, online flört uygulamalarında veya yakın arkadaşlar arasında seks hakkında ne kadar yoğun bir şekilde konuşulduğu düşünüldüğünde, bu sorunun gündeme gelmemesi imkansız:

Bir ilişkide seks ne kadar önemli?

Hatta bazı durumlarda, bu soru daha acil hale gelebilir. Mesela kişisel olarak seksi çok önemseyen ya da onunla pek ilgilenmeyen biri olarak bunu merak ediyor olabilirsiniz.

Sorunun özüne inmek için seks terapistlerinin konu hakkındaki görüşlerini bir araya getirdik. Yine de en başından, bu soruyu yanıtlamanın oldukça karmaşık olduğunu belirtelim…

İlişkilerde seks ne kadar önemli?

Seks terapisti Shadeen Francis, “Bir ilişkide seks, ilişki içerisindeki insanlar için ne kadar önemliyse o kadar önemli” diyor.

Yani bir ilişkide seksin önemi, kişiden kişiye değişebilir. Seks, bazı insanlar ve bazı çiftler için çok önemliyken bazıları için daha az önemli olabilir veya hiç önemli olmayabilir.

Her ilişki, aktif bir cinsel yaşam gerektirmez. Başka bir seks terapisti MA Jessa Zimmerman, “Seks yapmayan ancak mükemmel derecede mutlu ve sağlıklı çiftler de var. Bu yüzden partnerler bunda sorun görmediği sürece, bu bir sorun olamaz” diyor.

Öyleyse tüm bu yorumlardan hareketle, şunu söyleyebiliriz:

İlişkideki kişilerden en az bir tanesi seks istiyorsa partnerlerin karşılıklı olarak tatmin edici bir cinsel yaşam yaratmaya çalışması önemli hale gelir. Birçok araştırma, cinsel tatminle ilişki tatmininin bağlantılı olduğunu göstermekte. Bu nedenle her iki kişinin de cinsel hayatları hakkında iyi hissetmesi ve ortaya çıkan sorunları ele aması son derece önemli. Aksi takdirde bu sorunlar, olumsuz duygulara, partnerler arasında mesafeye ve ilişkinin zayıflamasına yol açabilir.

İlişkilerde seks neden bu kadar önemli?

Seksin ilişkiler üzerinde bu kadar olumlu bir etkiye sahip olmasının birkaç nedeni var…

Her şeyden önce, fiziksel olarak zevk vermek ve almak başlı başına samimi bir deneyim. Francis, “Seks, duyusal zevk için bir fırsattır” diyor. “Önem verdiğiniz biriyle keyif anlarını paylaşmak ve özellikle birbiriniz için birlikte keyif yaratmaya çalışmak, derinden ilişki kuracağınız bir deneyim olabilir.”

Zimmerman ise seksin çiftlerin birbirleriyle bağlantı kurmayada odaklandıkları bir kasıtlı zaman geçirme eylemi olduğunu belirtiyor. “Birlikte ilişkimize özel bir alan yaratıyoruz; partnerimizle geçireceğimiz o zamana öncelik veriyoruz” diyor.

Tüm bunlarla birlikte, uzmanlar seksin yaratıcı, eğlenceli bir yönünün de olduğunu, çoğu zaman çiftlerin günlük hayatın stresinden arınmış bir şekilde bağlantı kurmaları için önemli bir işlev gördüğünü düşünüyor.

Zimmerman seks için “Hayatlarımızdaki diğer sorumlulukları unutabileceğimiz bir yetişkin oyunu” diyor. “Seks bizim için özgün, dürüst ve açık olabileceğimiz, partnerlerimize gerçekte kim olduğumuzu bildirebileceğimiz bir alan olabilir.”

İlişkilerde seksin faydaları

Uzmanların ilişkide seks hakkındaki görüşlerini açıkladık… Peki bir ilişkide seksin çiftlere ne gibi faydaları olabilir?

Bilimsel açıdan seksin ve orgazm olmanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere pek çok fiziksel ve duygusal faydası olduğunu biliyoruz:

  • Azalmış stres seviyeleri
  • Gelişmiş uyku
  • Bağlanmayı destekleyen oksitosin salınımı
  • Dopamin gibi “iyi hissettiren” diğer hormonların salınımı
  • Daha güçlü pelvik taban kasları
  • İlişkilerde daha güçlü bağlılık
  • Artan ilişki memnuniyeti

Bu noktada Zimmerman, önemli olan şeyin iyi seks olduğunu vurguluyor. “Zorunlu, acı verici, düşmanca veya daha fazlasını içeren kötü seks, elbette bu faydaları sağlamayacaktır.”

Yeterince seks yapıyor musunuz?

Gelelim bir başka merak konusuna…

Zimmerman da birçok uzman gibi, “Konu seks olduğunda ‘yeterli’, ‘doğru’ veya ‘sağlıklı’ miktar yoktur” diyor. Eğer her iki insan da bu konuda mutlu hissediyorsa, bunu yeterince yaptıkları anlamına gelir.

Yani bir çiftin ideal seks yapma sıklığı, ilişkideki her bir kişinin ne istediğine ve her iki kişi için de işe yarayan bir cinsel yaşam yaratmak için nasıl bir iş birliği içinde olduklarına bağlı olacaktır.

Ayrıca konuyu genelleyecek olursak, eğer seksin sıklığına odaklanıyorsanız, muhtemelen yanlış yapıyorsunuz. Çünkü uzmanlar seksle ilgili olarak zevk ve bağlantının kalitesinin daha önemli olduğu görüşünde.

İlişkinizde daha fazla seks istediğinizi hissediyorsanız, Zimmerman kendinize şu soruları sormanızı öneriyor:

“Daha fazla seks istediğinizi söylerken aslında neye ihtiyaç duyuyorsunuz? Vücudunuzun belirli bir bölümüne odaklanan bir şey mi istiyorsunuz? Orgazm mı arıyorsunuz? Veya partnerinizle derinden bağlantı kurmak mı istiyorsunuz?”

Bir çift olarak cinsel yaşamınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Seks sizin veya partneriniz için önemliyse, ilişki için de önemlidir. Bu durumda, kesinlikle ikinizi de mutlu eden bir cinsel yaşam yaratmak için çaba göstermeye değer.

Zimmerman’ın bu konudaki bir numaralı tüyosu şu: “Ondan kaçmayın”!

Şu anda cinsel yaşamınızda neler olup bittiğini, ne istediğinizi ve partnerinizin ne yaşadığını düşünerek başlayın. İşe yaramayan bir şeyde nasıl bir rolünüz olabileceğini, cinsel yaşamınızdaki sorunlara nasıl katkıda bulunabileceğinizi düşünün. Partnerinizin deneyimlerine karşı merak ve şefkat gösterin. Çünkü eğer birisi bundan kaçınıyorsa veya ilgisini kaybediyorsa, mutlaka haklı sebepleri vardır…

Partnerinizle bu konu hakkındaki farkındalığınızı paylaşın. Onu gerçekten anlama, birlikte çalışma ve problem çözme konusunda istekli bir şekilde sohbete girmeniz son derece önemli.

Ayrıca, eğer kendiniz ilerleme kaydetmekte zorlanıyorsanız, bu konuşmayı daha kolay yönlendirmenize yardımcı olabilecek bir seks terapistine başvurmaktan çekinmeyin.

Görüldüğü gibi, ilişkiler için seksin ne kadar önemli olduğu sorusuna doğrudan verilebilecek bir cevap yok. Çünkü günün sonunda bu, dahil olan insanlara göre değişiklik gösterir.

Bazı ilişkilerde, seks eksikliği büyük bir gerilime, kopukluğa ve yalnızlığa neden olur. Bazılarında, ilişki kurmak ve samimi olmak için pek çok başka yol olduğundan seksin yokluğu hoş karşılanmayan bir norm değildir.

Unutmayın; ne kadar ve ne tür bir seks yapmanız gerektiğine dair evrensel bir standart bulunmuyor. Karşılıklı rızaya dayalı olduğu; kendinize ve başkalarına zarar vermediği sürece, bilin ki bunu doğru bir şekilde yapıyorsunuz…

İlginizi çekebilir: Herkesin aklındaki o soru: Ya seks monotonlaşırsa?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!