Erotik prototipler ve özellikleri: Cinsel tarzınız hangisine daha yakın?

Cinsellik söz konusu olduğunda kendinizi ne kadar yakından tanıdığınızı hiç düşündünüz mü? Nelerden zevk aldığınızı, cinsel yaşamınızda neleri sevdiğinizi, neleri istemediğinizi? Kendimizi tanımak dendiğinde çoğumuzun aklına karakteristik özelliklerimiz, hobilerimiz, güçlü ve zayıf yönlerimiz, keyif aldığımız aktiviteler gibi kişiliğimizi şekillendiren her şey geliyor olabilir. Ama haz aldıklarımızı, cinsel ilişki esnasında hoşlandıklarımızı ve hoşlanmadıklarımızı; yani ‘erotik prototip’imizi bilmek derin arzularımızı keşfetmemize ve cinsel tarzımızı belirlememize yardımcı olabilir.

Erotik prototip, zevk aldığınız, heyecanlandığınız, sizi tatmin eden şeyleri içeren, cinsellik tarzınıza yönelik bir uyarılma haritası olarak tanımlanıyor. Enerjik, duyusal, cinsel, uçuk ve şekil değiştiren olmak üzere 5 farklı türe ayrılan erotik prototipleri yakından tanımak ve kendinize, partnerinize en uygun olanın hangisi olduğunu keşfetmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Enerjik (energetic) prototip

İsminden de anlaşılacağı üzere enerjik erotik tipte her şey enerji ile ilgilidir. Enerji tipine sahip kişiler, genellikle hafif bir akıştan, nefesin ön planda olduğu hareketlerden, yumuşak dokunuşlardan ve kendisine alan tanınmasından keyif duyarlar. Enerjiyi ön plana çıkaran duygusal ve ruhsal deneyimler onlar için önemlidir. Çok hafif ve/veya uzaktan gelen dokunuşlardan, süzülen el hareketlerinden haz duyarlar. Hızlı uyarılmayı değil yavaş akan bir tempoda keyif almayı tercih ederler. Aksi halde işler çok hızlı gittiğinde endişe duyabilirler. Yavaş ve aşamalı bir şekilde ilerleyen cinsel deneyimler onlar için daha önemlidir. Öpüşme eyleminin kendisinden daha çok öncesinde olan yakınlaşmaya daha fazla değer verirler. Nefes egzersizleri ile gerçekleşen cinsellik eylemi onlar için en iyi plan olabilir.

Duyusal (sensual) prototip

Duyusal prototip tamamen titreşimlerle ilgilidir. Cinsellik sırasında tüm duyularını keşfederek ilerlemek duyusal erotik tipe sahip olanlar için önemlidir. Güzel bir ortamda olmaktan, müzikle, hoş kokularla çevrilmekten hoşlanırlar ve cinsellik deneyiminin her anına odaklanırlar. Duyularını geliştiren her hareket onlara keyif verir, birden fazla duyuya hitap eden uyaranlar onlar için daha değerlidir. Şık olmayan bir ortam heveslerini kaçırabilir. Loş ışıklı, aromaterapik mumlarla hazırlanmış romantik bir ortam duyusal tiplerin cinsellikten en çok keyif alacağı an olabilir.

Cinsel (sexual) prototip

Cinsel erotik prototipte eylemler ön plandadır ve cinselliğin ilk akla gelen salt halinden keyif alırlar. Bu erotik tipe sahip kişiler, genellikle birleşme eylemine daha fazla odaklanırlar. Çoğu zaman hızlı bir şekilde uyarılırlar ve sıklıkla cinsel ilişkiye girmek onlar için önemlidir. Cinsel prototipin özelliklerini taşıyan kişilerde görsel uyarılma daha baskındır ve genital odaklı bir birleşmeden daha fazla haz duyarlar, erotik oyunlardan keyif alırlar. Cinsel prototipler için en ideal ortam erotik bir film izledikten sonra cinsel birleşmeye hazırlanmalarıdır, çünkü görsel uyaranlar onlar için ön sevişme özelliği taşır. Partnerlerinin de aynı erotik prototipe sahip olması onlar için önemlidir.

Uçuk (kinky) prototip

Alışılmıştan uzakta, sosyal normların dışında kabul edilen eylemler uçuk prototiplere sahip kişiler için heyecan vericidir. Konfor alanlarının dışına çıkmak, sınırları zorlamak, hatta ‘fetiş’ olarak tabir edilebilen birtakım eylemleri cinselliğe katmak uçuk tipleri harekete geçirici özelliğe sahiptir. Fanteziler, bu erotik prototipte çok ön plandadır. Genellikle cinsel yaratıcı fikirler, uçuk erotik tipine sahip kişilerden çıkar. Derin arzularını ortaya çıkarabilecekleri bir ortam bu prototipe sahip kişiler için uyaran etkisi yaratır. Uçuk prototipler baskılandıklarını ya da yargılandıklarını hissettikleri cinsellik deneyimlerinden keyif almama eğilimindedir.

Şekil değiştiren (shapeshifter) prototip

Şekil değiştiren tip, keşfedilmesi en zor erotik prototiptir. Çünkü şekil değiştiren erotik tipe sahip olan kişiler diğer prototiplerde söz konusu olan her şeyden etkilenebilirler. Yeni deneyimler onlar için önemlidir ve farklılıklar ön plandadır. Geniş bir zevk yelpazeleri vardır. Enerjik tiplerin etkilendiği gibi yumuşak dokunuşlardan hoşlanırken duygusal prototipteki tüm duyuları harekete geçiren eylemlerden de keyif alabilirler. Belli bir kalıba sığdırmak ve belli başlı karakteristik özellikler ile bu prototipi tanımlamak zordur. Her cinsellik deneyiminden beklentileri, hissettikleri farklı olabilir ve o anki modlarına göre değişiklik gösterebilir.

Kendinizin ve partnerinizin hangi prototipe daha yakın olduğunu bilmek, cinsel yaşamanızın zenginleşmesine, karşılıklı olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenize ve ilişkinizin, aranızdaki bağın güçlenmesine hizmet edebilir.

Kaynak: mindbodgreen

İlginizi çekebilir: Haz hakkında her şey: Cinsellikte hazza giden yollar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!