Haz hakkında her şey: Cinsellikte hazza giden yollar

“Bütün hayvanların ve insanların zevk peşinde koşması gerçeği, hazzın bir şekilde en büyük iyilik olduğunun bir göstergesidir.” Aristo

Aristo’nun bu sözünden yola çıkarak size haz hakkında bildiklerimi anlatmak istiyorum bu ay. Haz, kelime anlamıyla mutlu bir tatmin ve keyif duygusudur. Gerçi ben sadece seksteki hazdan bahsedeceğim, ancak haz, herkes için farklı çağrışımlar yapabilir. Örneğin bazılarımız için haz çikolatalı dondurma yemek, dans etmek veya yağmurlu bir günde kitap okumak anlamına gelebilir.

Betty Martin (Wheel of Consent’in yaratıcısı) hazzın iki yolu olduğundan bahseder.

  • Doğrudan (Direct) Yol: Bir nesneye veya birine dokunduğunuzda ve nesneyi veya diğer kişiyi hissettiğinizde oluşan haz yoludur. Bir nesneyi veya başka bir kişiyi hissettiğinizde, zevk hissetmenize neden olabilecek bilgi ve duyumlar alırsınız. Bu yol, “Tenden Zevke” diye de bilinir ve aslında bizim temelimizdir. Biz bu yolu bilerek doğduk. Özellikle bebeklerin, ne tepki veririz diye düşünmeden parmaklarını burnumuza sokmalarını ve bundan müthiş bir haz alarak kahkahalara boğulmalarını düşünün. Siz bir yetişkin olarak şu anda bunu acaba karşıdaki ne der diye umursamadan yapabilir misiniz? Hayır. Çünkü ebeveynlerimiz, öğretmenlerimiz kısacası hayatımızdaki otorite figürleri bize hangi davranışın doğru hangisinin yanlış olduğunu anlatmak için yıllarını harcadılar ve yanlış yaptığımız her hareketi ayıpladılar. Kısacası bize haz veren şeylerden, ayıplanırız korkusuyla bile isteye uzaklaştık ve artık onlardan haz alamamaya başladık. Özellikle ellerimizle aldığımız hazzı unuttuk. Oysaki ellerimiz, genitallerimiz ve dudaklarımızdan sonra vücudumuzda en çok sinir ucuna sahip organlarımızdır. Yani oldukça yüksek sayıda beyin hücremiz ellerimiz vasıtasıyla bilgi almaya odaklanmıştır. Dolayısıyla ellerimiz çok yüksek zevk alma yeteneğine sahiptir.
  • Dolaylı (Indirect) Yol: Diğer kişiye dokunduğunuzda ve o kişi gülümsediğinde, inlediğinde, herhangi bir ses çıkardığında veya vücudunu belli bir şekle soktuğunda bizde bu reaksiyonlara karşı oluşan haz yoludur. Bu yol “Senin Zevkin Benim Zevkimdir” diye de bilinir. Bu yol ikincil yoldur ve aslında bir bonustur. Ancak biz Doğrudan Yol’dan zamanla uzaklaştırıldığımız için, Dolaylı Yol zamanla bizim için zevke giden asıl yola dönüşmüştür.

Betty Martin’in “Ellerimizi Uyandıralım” (Waking Up the Hands) egzersizi, haz almayı zamanla unutan ellerimizi canlardırmak için oldukça güzel ve gerçekten işe yarayan bir egzersizdir. Bu egzersizi şu şekilde yapabilirsiniz. Rahat bir şekilde oturun ve ellerinizin altına destek için bir yastık koyun. Özellikle kol, boyun, sırt ve ellerinizin rahat olduğundan emin olun. Sonra elinize herhangi bir nesne (kalem, peluş bir oyuncak, anahtar vb.) alın. Nesnenin özellikleri ve sizin için anlamı hiç önemli değil bu egzersizde. Sonra isterseniz gözleriniz kapatın ve nesneyi elinizde gezdirin, ister elinizle nesneye dokunun, isterseniz de bir elinizle nesneyi tutup diğer elinizin üzerinde, parmaklarınızda, avuç içinizde, bileğinizde gezdirin. Şimdi nesneye dokunma hızınızı yavaşlatın. Bir şeyler hissetmeye başladınız mı? Hızı biraz daha yavaşlatın, nesneye dokunmaya devam edin ve teninizde ne hissetttiğinize odaklanın. Bu egzersiz bazılarımızda 5 dakika sonrası haz uyandırmaya başlayabilir, bazılarımızda ise bu süre 40 dakikadan uzun sürebilir. O yüzden ümidinizi kaybetmeyin ve denemeye devam edin. Ellerinizi tekrar haz kaynağı yapacağınız o an kesinlikle gelecek merak etmeyin. Bu egzersiz sırasında yavaşlayıp ellerinize, teninize odaklandığınızda yukarıda bahsettiğim Doğudan Yol uyanmaya başlayacak ve siz duyuları alma kapasitenizi artıracaksınız.

Hazzın aynı zamanda 3 bileşeni olduğundan bahseder Betty Martin ve bu bileşenler bir araya gelip aldığımız hazzı pekiştirirler.

  • Duyum (Stimulus, Sensation) Bileşeni: Lokasyon, sıcaklık, basınç, hareket gibi ham duyusal verilerdir.
  • Dikkat (Attention) Bileşeni: En çok kontrole sahip olduğumuz bileşendir. İlgimizi (dikkatimizi) deneyimlerimizi yaratmak ve geliştirmek için kullanırız. Dikkatimizi verirsek seçim yeteneğimizi geliştirebiliriz.
  • Anlam (Meaning) Bileşeni: Beynimizde bir deneyimi nasıl yorumladığımızdır.

Donald Mosher, 1980 yılında Journal of Sex Research dergisinde “Three dimensions of depth of involvement in human sexual response.” (İnsan cinsel tepkisine katılımın derinliğinin üç boyutu olarak çevrilebilir) adlı bir makale yayınlamıştır ve hazzın 3 boyuttundan bahsetmiştir.

  • Rol Canladırma (Role Enactment) Boyutu: Gerçek hayattaki rollerden kaçarak erotik fanteziler ve senaryolar oynamayı vurgular. Bu boyutta cinsel mod oyunbazdır ve ortam dramatik ve teşhircidir. Cinsel teknikler oldukça çeşitli olup, cinsel stil hem sesli hem de görsel olarak aktif ve etkileyicidir. Seks, kendinden geçmeye ve orgazma yol açan bir macera ya da drama olarak düşünülür.
  • Partner Katılımı (Partner Engagement) Boyutu: Partnerler arasındaki benzersiz sevgi dolu bağı vurgular ve seks, sevgi dolu bir birleşme olarak düşünülür. Cinsel teknikler öpüşmeyi, sarılmayı ve vücut ve yüz temasını vurgulayıp, cinsel mod ve ortam, aşk bağının romantik hatırlatıcılarıdır. Cinsel tarz sevecen ve karşılıklı olarak tatmin edicidir ve fanteziler romantiktir.
  • Cinsel Trans (Sexual Trance) Boyutu: Vücudun çeşitli düzlemleri arasındaki ilişkiyi değiştirme/genişletme olarak deneyimlenir. Cinsel stil teslim olmuş, cüretkar, meraklı ve içe dönüktür. Yargılayıcı olmayan ve güvenli bir ortam olup cinsel teknikler yavaştır ve tekrar içerir.

Hazsız bir hayat düşünebiliyor musunuz? Ben düşünemiyorum açıkçası. Her ne kadar bu yazım seks üzerine olsa da size haz verebilecek birçok şey olduğuna eminim.

Bir sonraki yazımda görüşene kadar, bol hazlı günler!

İlginizi çekebilir: Genital haritalandırma nedir: Nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Güneş Kapancı Somatik Seks Eğitmeni
Güneş, TheYoniAcademy’nin kurucusudur ve İngiltere’de Sea School of Embodiment bünyesinde Somatik Seks Eğitmeni (Somatic Sex Educator) ve Seksolojik Beden Çalışanı (Sexological Bodyworker) sertifika eğitiminlerinden ... Devam