Alkol ve cinsellik arasında nasıl bir ilişki var?

Alkol çağlar boyunca sanki bir aşk iksiriymiş gibi tanımlandı ve genel olarak gevşemeye ve cinsel eyleme hazır olmaya yardımcı olduğuna dair pek çok söylem bulunuyor. Peki onun gerçekten afrodizyak bir etkisi var mı? Alkol almak orgazmı daha iyi hale getiriyor mu yoksa orgazm olamayacak kadar uyuşturuyor mu? Onun bu anlamdaki genel etkilerine kısaca bir göz atalım.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Kadınlardaki etkileri

Eğer kadınsanız, alkolün cinsel hayatınızdaki etkileri çeşitli olabilir.

Cinsel isteği artırma ihtimali var: Bir iki alkollü içecek cinsel uyarımı arttırabilir ancak garanti de değildir.

Alkol tüketimi kadınlarda testosteron düzeylerinde artışa sebep oluyor ve bu erkeklik hormonu cinsel arzuda rol oynar. Bu nedenle alkol alan kadınlarda cinsel arzu artışının faktörlerinden birisi olabilir. Bunun yanında beklentiler konusu da var. İnsanlar alkol aldıklarında daha özgüvenli olabiliyorlar ve iç engelleri azalabiliyor. Yani kendini gerçekleştiren kehanet gibi bir durum ortaya çıkabiliyor.

Cinsel uyarımı artırabilir veya azaltabilir: Bazı kadınlar birkaç içkiden sonra cinsellik için daha ilgili olabilirler ancak bedeninin bu karara uyacağı da kesin değildir.

Bazı kanıtlara göre alkol kadınların cinselliğe hazır olduklarını düşünmelerini sağlarken, fazlası fizyolojik olarak kötü etkide bulunuyor ve genital tepkileri yavaşlatıyor.

Bu nedenle alkol ve seks söz konusu olduğunda ölçülülük temel olmalı. Ayrıca ne kadar çok içilirse genital tepki ve fiziksel uyarım o kadar kötü olacaktır.

Orgazma daha zor ulaşılır: Bir bardak içki kan akışını etkilemez ancak bir tane fazladan içmenin fizyolojik, bilişsel ve davranışsal etkileri olabilir ve bu da orgazmı engelleyebilir.

Yani orgazm daha uzun sürede elde edilir ve daha az yoğun olur. Hatta hiç olmayabilir. Bu nedenle ilişkiden önce çok fazla içmemek önemlidir.

Islanmak daha zor olur: Uyarıldığınız zaman bedeniniz genital uzuvlara giden kan akışını arttırır ve ilişkiye hazırlar, böylece bölgede şişkinlik ve yağlanma sağlanır.

Ancak çok fazla içmek bu tepkileri azaltır ve vajinal kuruluğa sebep olabilir.

Erkeklerdeki etkiler

Alkolün erkeklerdeki etkileri biraz daha doğrusaldır.

Ereksiyon zorlaşabilir: Alkol tüketimi ereksiyonu zorlaştırabilir ve hem başlangıcı hem de sürdürülmesini etkileyebilir. Düzenli olarak çok içmek ise doğrudan cinsel iktidarsızlığa sebep olur.

Alkolün bu konudaki etkileri şunlardan kaynaklı:

  • Penise giden kan akışını azaltır
  • İktidarsızlık ile bağlantılı anjiotensin hormonunu arttırır
  • Merkezi sinir sistemini bastırır

Boşalmayı geciktirebilir: Bir iki tane içki boşalmanıza engel olmaz ancak daha fazlası olabilir.

Aşırı içenlerde genelde boşalma çok geç olur ve 30 dakikadan uzun süre ilişkiye rağmen ancak gerçekleşebilir. Hatta hiç boşalma yaşayamamak bile mümkündür.

Biraz daha uyarım sağlayabilir: Kadınlardaki gibi bir iki tane içki cinsel isteği arttırabilir. Ancak ölçülü olmak çok önemlidir. Sadece bir bardak bile çoğu zaman fazladır.

Cinsel riskler alma ihtimali artar: Bu iyi bir şey olabilir ancak her zaman değildir.

Alkolün kadınlar ve erkeklerde risk alma iştahını arttırdığı biliniyor ancak özellikle erkeklerde bu etki daha fazla. Bir iki içecek rahatlama sağlayabilir ve cinsel konularda iç engellerinizi ortadan kaldırmanızı sağlayabilir. Dolayısıyla yeni şeyler keşfedebilirsiniz. Ancak bu yeniliklerin de fazlası zararlı olabilir.

Ne kadar içerseniz cinsel davranışlarınız da o kadar riskli olacaktır. Çeşitli çalışmalara göre erkeklerin alkol etkisi altındayken korunmasız cinsel ilişki gibi riskler alma ihtimalleri daha fazla.

Yaygın efsaneler: Alkol ve seks söz konusu olduğunda bazı yaygın efsane ve mitleri de paylaşmak gerekiyor.

Alkollü olunca herkes güzel görünür: Çeşitli çalışmalarda bu konu irdelenmiş ancak net sonuçlar alınmamış. 2014 yılındaki bir çalışmada alkolün insanları daha çekici gösterdiği sonucuna varılmış ve özellikle önceden çekici görülmeyen insanlara karşı bu etki görülmüş. Fakat konu sadece insanlar olmamış, manzaralar bile alkollü olunduğunda daha çekici görünmüşler.

Erkek meyve sineklerine alkol verildiğinde dişi partner konusunda daha az seçici oldukları görülmüş.

Alkol tüketimi iç engelleri kaldırdığı, sosyalliği arttırdığı ve algıları bozabildiği için bunun normal olduğu kabul ediliyor.

Herkes alkolle aynı şekilde başa çıkar: Bu gerçek değildir. Erkekler ve kadınlar alkolü farklı şekilde metabolize ederler. Kadınlarda genelde erkeklere göre aynı kiloda olsalar bile daha az beden suyu vardır. Alkolü seyreltecek daha az su olması nedeniyle kadınların kan akışında daha yoğun bir alkol oranı vardır ve bu da alkolün daha etkili olmasını sağlar.

Yani aynı miktarda içen erkek ve kadın bundan aynı şekilde etkilenmez.

Akılda tutulacak önemli noktalar

Alkol cinsel konularda işleri daha heyecanlı hale getirebilir ancak yine de süreci bozmaması için yapılması gereken bazı şeyler vardır:

  • Kendinize içme limiti koyun, böylece aşırı tüketimden kaçınabilirsiniz.
  • Yavaşlayın, alkollü ve alkolsüz içecekleri sırayla tüketin.
  • Korunun, eğer gece cinsel aktivite yaşayacağınızı düşünüyorsanız alkol de alsanız yanınızda kullanabileceğiniz bir kondom bulunmalı.
  • Sizin bedeniniz, sizin kararınızdır. İstemediğiniz hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Bir başkasını da istemediği bir ilişkiye sürüklemekten kaçının.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Erkek doğum kontrol yöntemleri ve yenilikçi yaklaşımlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!