Genital haritalandırma nedir: Nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Genital haritalandırma, cinsel organlarımıza şefkatle, bilinçli olarak ve herhangi bir gündem olmaksızın dokunulduğu somatik bir deneyimdir.

Genital haritalandırma bir somatik seks terapistiyle birlikte yapılabileceği gibi ayna karşısında tek başına da yapılabilir. Yoni (Sanskritçe kadın cinsel organlarına verilen isim) haritalandırma, penis haritalandırma ve anal haritalandırma, genital haritalandırmaya örnek olarak verilebilir.

Genital haritalandırma sırasında cinsel organlarımızın her bir bölgesine yavaş, niyetli ve bilinçli bir şekilde farklı hız ve baskıda dokunuşlar uygulayıp, bu dokunuşların bize fiziksel ve duygusal olarak neler hissettirdiğine, vücudumuzun bu dokunuşlara nasıl tepki verdiğine bakarız.

Genital haritalandırma medikal, klinik veya cinsel bir deneyimden ziyade bizim istediğimiz ölçüde ve sürede, sadece bizim istediğimiz türde dokunuşları içeren, beklenmedik veya tatsız durumlar içermeyen ve en önemlisi net bir tedavi amaçlanmayan bir deneyimdir.

Genital haritalandırma sırasında cinsel organlarımızda dokunulan her bölgenin ismi tekrarlanır ve o bölgenin işlevi öğrenilir. Böylece bir anlamda genital bölgemizle aşinalık kazanırız.

Genital haritalandırma neden önemlidir?

Cinsel organımızın her santimini bilmek sağlığımız, aldığımız zevk ve bedenimize ve kendimize olan güvenimiz için dönüştürücü olabilir.

Genital haritalandırma bize ne katar?

 • Kendi kendimize dokunmayı ve kendimizi keşfetmeyi destekler.
 • Genital anatomimiz hakkında bilgi verir.
 • Partnerli seks sırasında cinsel senaryolardaki iletişimi güçlendirir.
 • Cinsel organlarımızın farklı bölgelerine kimlik ve farkındalık getirmeye yardımcı olur.
 • Dokunulduğunda ağrılı, gergin, hissizleşmiş veya uyuşmuş bölgelerimizin farkına varmamızı ve o bölgeleri hissetmemizi destekler.
 • Cinsel organlarımızdaki ağrının yerini isimlendirerek ağrının giderilmesini sağlar.
 • Hassas dokunuşları tekrar deneyimleyebilmemizi ve ve haz duymamızı destekler.
 • Cinsel organlarımız ile beynimiz arasındaki nörolojik bağın tekrar oluşmasına veya yenilenmesine yardımcı olur.

Genital amnezi nedir?

Amnezi bir tür hafıza kaybıdır. Genital amnezi ise, beynimiz ile cinsel organlarımız arasındaki bağlantının kopması nedeniyle cinsel organlarımızdaki duyuların kaybolmasıdır.

Özellikle yara dokusunu iyileştirme konusunda ve anatomi konusunda öncü olan Ellen Heed, vücudumuzun beyin hücrelerindeki haritasını zihinsel gayrimenkul olarak adlandırmaktadır. Bir diğer deyişle cinsel organlarımızın her bir parçasının beynimizde zihinsel bir temsili vardır.

Eğer cinsel organlarımızın bir bölgesi ile ilgili ağrı, uyuşma, hissizlik ya da herhangi başka bir problem varsa beynimizde o bölgeyi temsil eden yer kararır. Genital haritamızı çıkardığımızda ise beynimizdeki cinsel organlarımızın zihinsel temsillerine ulaşabilir ve hissizlik, uyuşma veya ağrı nedeniyle beynimizde kararan bölgelerin tekrar aydınlanmasına yardımcı olabiliriz.

Peki ne yapmalı?

Şimdi kendimize şu soruları soralım:

 • Cinsel organlarımızın en çok neresine dokunduğumuzda haz alıyoruz?
 • Cinsel organlarımızda acıyan veya ağrıyan yerler nereler?
 • Cinsel organlarımızda hissiz veya uyuşmuş bölgeler var mı?
 • Cinsel organlarımızın bir adı var mı? Bir diğer deyişle genital bölgemiz hakkında konuşurken ona nasıl hitap ediyoruz?
 • Cinsel organlarımızdaki bölgelerin isimlerini ve işlevlerini biliyor muyuz?
 • Cinsel organlarımızın herhangi bir noktasına dokunduğumuzda ne hissediyoruz?
 • Cinsel organlarımız konuşabilseydi eğer, bize ne söylemek isterdi?

Bir sonraki yazımda görüşene ayna karşısına geçip cinsel organlarınıza biraz sevgi gösterme zamanı!

İlginizi çekebilir: Cinsellik eğitimi neden gerekli: Bilinçlenmemiz gereken 5 önemli konu

Güneş Kapancı Somatik Seks Eğitmeni
Güneş, TheYoniAcademy’nin kurucusudur ve İngiltere’de Sea School of Embodiment bünyesinde Somatik Seks Eğitmeni (Somatic Sex Educator) ve Seksolojik Beden Çalışanı (Sexological Bodyworker) sertifika eğitiminlerinden ... Devam