Bilimin ışığında sağlıklı cinsel ilişki haftada kaç kez olmalı?

Pek çok insan mevcut cinsel ilişki sıklığının normal olup olmadığını veya bu konudaki idealin ne olması gerektiğini merak ediyor. Acaba ilişkilerde seks ne kadar önemli? Aslında cinsel tatmin istatistiklerine atıfta bulunmak riskli. Bunun sebebi, araştırmalarda elde edilen verilerin çoğunlukla kişilerin kendi bildirdiği bilgilerden oluşması. Dolayısıyla sonuçların doğruluğundan %100 emin olmak mümkün değil.

Bununla birlikte, insanlar “Sağlıklı cinsel ilişki haftada kaç kez olmalı” gibi bir soruyu sorgularken; aslında ilişkilerinin sağlıklı olup olmadığını bilmek istiyor olabilirler. Yani aslında merak ettikleri şey muhtemelen partnerleri için yeterli olup olmadıkları veya partnerlerinin onlar için yeterli olup olmadığı. Eğer siz de ilişkinizde “fazla” mı yoksa “az” mı seks olup olmadığını merak ediyorsanız kafanızdaki sorulara yanıt bulmak için yazımızı okumaya devam edin. Aşağıda “Cinsel ilişki sıklığı ne olmalı” sorusunu derinlemesine ele alıyor olacağız.

Cinsel ilişki kaç günde bir olmalı?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, aslında ne sıklıkta seks yapmanız gerektiğine dair tek bir cevap yok. Archives of Sexual Behavior’da yayınlanan 2017 tarihli bir araştırma, 1989- 2014 yılları arasında, 26.000’den fazla kişinin cinsel davranışlarını inceledi. Sonuçta bir yetişkinin yılda ortalama 54 kez veya haftada bir kez seks yaptığını ortaya koydu.

Ayrıca, evli çiftler için de bu sayı neredeyse aynıydı (yılda 51 kez). Bununla birlikte, cinsel ilişki sıklığı yaşa bağlı olarak değişiklik gösteriyordu: Katılımcılar 20’li yaşlarda yılda yaklaşık 80 kez seks yaptıklarını bildirirken, bu sayı 60’lı yaşlarda 20’ye kadar düşüyordu.

Dolayısıyla bu vb. araştırmalara bakılarak “Yaşa göre cinsel ilişki kaç günde bir olmalı”, “Sağlıklı cinsel ilişki haftada kaç kez olmalı” gibi sorulara yanıt bulunabilir. Ancak bu, tüm ilişkiler için ideal cinsel ilişki sıklığının ne olduğunu belirleyemez. Seks terapistleri, hafta bir kez seks yapmanın çok fazla olduğunu veya bunun yetersiz kaldığını söyleyen birçok insanla karşılaştıklarını belirtiyor. Yani çiftler, kendileri için doğru olan cinsel ilişki sıklığını yine kendileri belirleyebilir ve ilişkileri devam ettikçe bu sayı değişebilir. “Çok fazla” veya “çok az” cinsel ilişki tamamen özneldir ve söz konusu çifte bağlıdır. Bazı insanlar aylarca cinsel ilişkide bulunmasalar bile ilişkinin içerisinde tatmin hissedebilirler. Bu yüzden uzmanlar cinsel ilişki sıklığına dair bir kural aramak yerine, cinsel ilişkiye ve bunun iki kişi için ne anlama geldiğine odaklanmayı öneriyor.

Evlilikte cinsel ilişki kaç günde bir olmalı?

Gelelim bir diğer merak edilen soruya… 2013 yılında AARP, sosyologlar tarafından yürütülen 50 yaşın üzerindeki 8000’den fazla kişiyle yapılan bir çalışmada şu sonuçları buldu:

 • Evli çiftlerin %31’i haftada birkaç kez
 • Çiftlerin %28’i ayda birkaç kez
 • Çiftlerin %8’i ayda bir kez
 • Çiftlerin %33’ü ise nadiren seks yapıyor ya da hiç yapmıyor.

Tıpkı yukarıda açıkladığımız gibi, söz konusu evli çiftler olduğunda da cinsel ilişki sıklığı konusunda ideal bir sayı yok. Her çiftin ihtiyaç duyduğu veya istediği şey, kendi kişisel tercihlerine göre değişebilir.

Bununla birlikte Howard, Social Psychological and Personality Science dergisinde yayınlanan 2015 tarihli bir çalışma, çiftlerin haftada bir kez seks yapmalarının en mutlu senaryo olduğunu belirtiyor. Çiftler bundan daha az seks yaptıklarında ilişkiden duydukları mutluluk azalıyor, ancak bundan daha sık seks yaptıklarında artmıyor.

İlginizi çekebilir: Herkesin aklındaki o soru: Ya seks monotonlaşırsa?

Cinsel isteksizlik nedenleri

Genelleyecek olursak; araştırmalar cinsel ilişki sıklığı konusunda hafta birin ideal olduğunu ortaya koysa da, çiftlerden biri ya da ikisi, mevcut sıklığın ihtiyaçlarını karşılamadığını düşünüyor olabilir. Eğer böyle bir düşünceniz varsa öncelikle ilişkinizi yatak odasının dışında değerlendirin. Bu alanın dışında da yakınlık kuruyor musunuz? Partnerinizle bağlantınız için fiziksel, zihinsel ve duygusal yakınlık olmazsa olmaz. İster kaliteli zaman, hediyeler, fiziksel temas, hizmet eylemleri veya onay sözlerinin bir bileşimi olsun, sevgi diliniz hangisiyse, onu beslemelisiniz. Tek sevgi dilinizin seks olduğunu fark ederseniz, partnerinizle sevgiyi anlama, verme ve alma yollarını genişletmeyi deneyebilirsiniz. Bu konuda sorun yaşıyor ve başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız bir seks terapistinden yardım almayı da düşünebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki nedenlerin de cinsel isteksizliğe yol açabileceğini göz ardı etmeyin:

 • Yaş alma
 • Aile yükümlülükleri/çocuklar
 • Hormonlar
 • Tıbbi hastalıklar
 • İlaçlar
 • Fiziksel çekicilik
 • Fizyolojik problemler veya beden imajı sorunları
 • Psikolojik sorunlar
 • İlişki sorunları
 • Cinsel inançlar ve tutumlar
 • Durumsal kaygılar

Önemli olanın cinsel ilişki sayısı değil, mevcut sorunun anlamı olduğunu unutmayın. İlişkilerde cinsel ilişki sıklığı yıllar içinde dalgalanabilir ve ilişkinin genel kalitesi, yatak odasının ötesine geçen yollarla ölçülür. Bazen cinsel arzudaki değişiklikler, ilişkide çiftlerin desteğiyle veya seks terapisiyle çözülebilecek sorunların bir göstergesi olabilir; bunun da dikkate alınması önemlidir.

İlginizi çekebilir: Uzun süreli ilişkilerde cinsel isteksizlik problemiyle baş etmenin yolları

Cinsel yaşamınızı nasıl iyileştirebilirsiniz?

Cinsel ilişki stres yaratan bir şey olmamalı. Neyse ki bu noktada, sizin ve partnerinizin cinsel yaşam kalitesini iyileştirebilecek bazı uzman tavsiyeleri var. İşte cinsel yaşamınızı daha iyi kılmanın bazı yolları.

1. Stresi azaltın

Stres, iki kişi için de mutlu bir cinsel yaşamı engelleyebilir. Stres yaşayan herkes, libidosunda bir azalma gözlemleyebilir. Dolayısıyla kendinizin veya partnerinizin stresli olduğunu fark ederseniz bunun hakkında konuşun ve üzerinizdeki stresi atmanın yollarını arayın.

2. Cinsel benliğinizi keşfedin

Uzmanlar bedeninize daha aşina olmak için iç gözlem, merak, cinselliği ve cinsel arzuları keşfetmeyi öneriyor. Cinsel keşif, beden imajı sorunlarının üstesinden gelmek veya sizi neyin memnun ettiğini bulmak anlamlarına gelebilir. Kendinizi rahat hissediyorsanız fiziksel olarak ve mastürbasyon yoluyla size neyin iyi hissettirdiğini öğrenin. Kendiniz ve sizi tatmin eden şeyler konusunda daha rahat hale geldikçe, cinsel arzularınızı bir partnere ifade etmeniz de daha kolay olabilir.

3. Yeni şeyler deneyin

Partnerinizle uzun süredir birlikteyseniz, onun cinsel ilişkideki tercihleri ​​hakkında her şeyi bildiğinizi varsayabilirsiniz. Bunun yerine ona “en iyi cinsel deneyiminin ne olduğu, tatmin olmadığı bir zaman ya da her zaman yapmak istediği bir şey” gibi sorular sorun. Yeni pozisyonlar, fanteziler veya oyuncaklar denemek de cinsel yaşamınızı canlandırabilir.

4. Ön sevişmeye zaman ayırın

Ön sevişme, fiziksel temastan veya cinsel eylemlerden çok daha fazlasıdır. Harika sekse giden yol, yatak odasına girmeden çok önce başlar. Partneriniz için güvenli bir alan yaratmak ve ona nezaket, şefkat ve saygıyla davranmak, seks sırasında derin ve anlamlı bir bağlantı için bir sıçrama noktası sağlayabilir.

İlginizi çekebilir: Cinsel ilişkinizi farklı bir boyuta taşıyacak 10 yaratıcı öneri

5. Birbirinizle iletişim kurun

Yeni şeyler denemek veya cinsel yaşamınızı hareketlendirmek istiyorsanız açık ve dürüst iletişime de gönüllüsünüz demektir. Partnerinizle seks hakkında konuşurken merakı, şefkati ve savunmasızlığı aklınızın bir köşesinde tutmalısınız. Partnerinizin yargılanmadan duyulduğunu hissettiğinden ve hem cinsel ihtiyaçlarını hem de sınırlarını paylaşırken rahat olduğundan emin olun.

6. Cinsel dürtülerinizi senkronize etmeye çalışın

Cinsel dürtüler kişiden kişiye değişir, bu da çiftlerin doğru dengeyi bulmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle seks terapistleri, seksi planlamayı ve cinsel rutine öncelik vermeyi öneriyor. Bu, partnerlerden birinin ara sıra, tercih ettiğinden biraz daha fazla veya daha az seks yapması anlamına gelebilir, ancak burada da birbirlerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaları oldukça önemlidir.

Son olarak; söz konusu cinsel ilişki olduğunda her zaman rızanın gerekli olduğunu unutmamak gerektiğini belirtelim. Dolayısıyla kişi seks yapmak istemiyorsa, yapmamalıdır. Hiçbir partner, diğerini tamamen rahat olmadığı sürece seks yapmaya zorlamamalıdır.

Sonuçta; ortalama bir yetişkinin cinsel ilişki sıklığının haftada bir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu kesinlikle herkesin bu sayıya bağlı kalması gerektiği anlamına gelmez. Bir partnerle ne sıklıkta fiziksel olarak yakın olmayı seçerseniz seçin, bu, yaşadığınız deneyimin kalitesinden çok daha az önemlidir. Daha sık cinsel ilişki, ilişkinin başarılı olacağını garanti etmez. Bunun yerine, deneyimin kalitesine odaklanılmalıdır…

Kaynaklar: insider, mindbodygreen, verywellmind

İlginizi çekebilir: Cinsel ilişki için günün en uygun saati ne zaman?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!