Tüm zamanların en iyi cinsellik podcastleri

Söz konusu cinsellik olduğunda, merak ettiklerimizi veya tartışmak istediklerimizi konuşmak her zaman çok kolay olmayabiliyor. Çünkü ne yazık ki, toplumumuzda bu konu hala bir tabu. Oysa cinsellik, insan olmanın en doğal taraflarından biri. Biz de bu yüzden cinsellik konusunda utanmadan ve korkmadan, aradığınız bilgiyi alabileceğiniz podcast’leri bir araya getirdik. Cinsel wellness alanında size ilham verecek bu podcast’ler, kendinizi eğitmenin veya yeniden keşfetmenin en keyifli yollarından biri olabilir. İşte aralarında yabancı kanalları da bulabileceğiniz en iyi cinsellik podcastleri.

1. Umarım Annem Dinlemez

Daha önce dinlemediyseniz bile muhtemelen adını duymuşsunuzdur. Tuluğ Özlü, “Umarım Annem Dinlemez” adını verdiği podcast kanalında, her bölüm başka birini konuk alarak yenilik, keşif ve keyifli&talihsiz deneyimlerle dolu cinsellik alanlarını konuşuyor. Konuklar arasında sinemadan müziğe, sosyal kuruluşlardan influencer’lara kadar cinsellik hakkında farkındalık yaratmak için bunları konuşmaktan çekinmeyen pek çok ünlü insan var. Herbir bölümün sizi bir yandan eğlendirirken, bir yandan da perspektifinizi genişleteceğinize eminiz.

2. Mental Klitoris

Hazal Sipahi, “Mental Klitoris” adını verdiğini podcast kanalında, toplumsal cinsiyet ve haz gibi kavramları; interseks kimlik, tek gecelik ilişkiler, HIV pozitiflik, cinsel şiddet gibi daha az konuşulan sosyal altyapılı başlıkları ele alıyor. Politik ve sosyal duruşuyla diğer podcast kanallarından kolayca sıyrılan bu kanalı, siz de cinsellik konusunda daha derin düşünmek için mutlaka dinleyin deriz.

3. Vişne & Tuz’la Seks CV’si

Bu eğlenceli podcast kanalında ise “Vişne” ve “Tuz” takma adlı iki kadın, sosyal medya üzerinden anonim şekilde topladıkları, kişilerin yazdıkları cinsel hayatlarını yorumluyor. Her hafta başka birinin cinsel hayatı üzerinden konuşurlarken elbette kadına şiddet, taciz, kuir ilişki eşitliği gibi önemli toplumsal konulara da yer veriyorlar. “Vişne & Tuz’la Seks CV’si” hem gülmek hem de cinsellik konusunda bilinçlenmek için kesinlikle dinlenmesi gereken bir podcast serisi.

4. The Sensual Self

The Sensual Self (eski adıyla The Sexually Liberated Woman) isimli podcast kanalında cinsellik doulası Ev’Yan Whitney, “şehvetli” ifadenin nüanslarını araştırıyor ve dinleyicileri bedensel zevklerinin tadını çıkarmaya davet ediyor. Ortalama bir saat süren bölümler ise cinsiyet, arzu, rıza ve zevk gibi temel ve genellikle damgalanan konuları kapsıyor. Son bölümü Aralık 2022’de yayınlanmış olan bu podcast serisinde, dinleyebileceğiniz 74 adet bölüm olduğunu da belirtelim.

5. Sex With Emily

Dr. Emily Morse “Sex With Emily” adını verdiği podcast kanalında seks ve ilişkiler konusundaki uzmanlığını dinleyicileriyle paylaşıyor. E-posta ile gönderilen soru ve geribildirimleri her bölümde yanıtlayan Dr. Emily’nin kanalı, bu interaktif konsepti nedeniyle özellikle seviliyor. Bölümlerde ise çoğu insanın sorun yaşadığı cinsel uyum, orgazm, ilk seks, cinsel fanteziler gibi konuları ele alıyor. Daha fazlası için podcast kanalı dışında sexwithemily.com adresini de ziyaret edebilirsiniz.

6. Where Should We Begin?

Where Should We Begin?” isimli bu podcast kanalında, Esther Perel dinleyici çiftleri ofisine davet ederek, onların cinsel yaşamlarında yaşadıkları zorlukları aşmalarına yardımcı oluyor. Herbir bölüm hem yatak odasında hem de yatak odası dışında partnerlerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak cinsten. Siz de cinsellik konusunda bilgilendiri bir podcast dinlemek isterseniz mutlaka bir deneyin deriz.

7. Sex and Psychology

Kinsey Enstitüsü Araştırma Görevlisi Dr. Justin Lehmiller tarafından sunulan “Sex and Psychology” podcast serisi, cinselliğin zihinsel yönünü anlamakla ilgilenen herkes için. Bölümlerde cinsiyetin, ilişkilerin ve cinselliğin psikolojik kökenleri araştırılıyor. Lehmiller’in kapsamlı araştırmaları ve uzman röportajlarıyla dolu bu podcast serisi, size cinsel güven, anda kalma, cinsel çekicilik, cinselliğin sınırları ve çok daha fazlası hakkında yepyeni bir bakış açısı kazandırabilir.

8. The Authentic Sex

Tantra uygulayıcısı ve Avustralya’nın ünlü seksologu Juliet Allen tarafından sunulan “The Authentic Sex“, kişisel zevk ve tantrik seks de dahil olmak üzere merak edilen cinsellik konularını ele alıyor. Cesur ve net tavrıyla tanınan Juliet, cinsellik ve ilişkiler konusundaki uzmanlığını dinleyenlerle paylaşıyor; ayrıca cinsellik ve ilişkiler alanında dünyaca uzman kişilerle seks hakkında konuşarak gerçek hayattaki sohbetleri kolaylaştırmayı amaçlıyor.

9. Speaking Of Sex

Seksologlar ve hayat partnerleri Chris ve Charlotte tarafından sunulan “Speaking Of Sex” 400’den fazla bölümden oluşan bir podcast serisi. Oldukça bilgilendirici ve anlaşılır bir şekilde ele alınan konuların herbiri, cinselliğin “mekaniği” hakkında bilgi edinmek için harika. Çünkü onlara göre hiçbir konu tabu değil. İkilinin ayrıca, dinleyicilerden gelen soruları yanıtladığını da belirtelim.

10. Better In Bed

Cinsellik hakkında konuşmayı seviyor ama konuşacak kimsenin olmamasından nefret mi ediyorsunuz? “Better In Bed“, seks koçu ve eğitimci Sara Tang tarafından sunulan eğlenceli ve bilgilendirici bir podcast serisi. Tang, bölümlerde genel olarak kariyeri ve okulda gördüğü kötü cinsel eğitimden ilham alıyor, bir düzeltici görevi üstlenerek dinleyenleri anlaşılır bir şekilde bilgilendirmeyi amaçlıyor.

11. VagEsteem

VagEsteem” podcast serisi, kendinize, vücudunuza ve vulvanıza daha fazla güvenmenizi istiyor. Baltimore, Maryland’de bir sağlık ve seks eğitimcisi olan Vanessa Geffrard tarafından sunulan bölümlerde, seks işçiliğinden endometriozis ve kısırlığa kadar pek çok konu ele alınıyor. Bölümler ortalama 60 dakika ve yeni bölümleri olmamasına rağmen kesinlikle arşive dalmaya değer.

12. Turn Me On

Jeremie ve Bryde, dünyada cinsel bir varlık olarak yaşamanın ne anlama geldiği hakkında sohbet etmeyi seven evli ve maceracı bir çift. “Turn Me On” isimli podcast kanallarında, samimi ve mizah dolu bir yaklaşımla, haftalık olarak (genellikle seks uzmanlarıyla) zevk, samimiyet ve cinsellik hakkında sohbet ediyorlar. Turn Me On bölümleri ise ortalama 60- 90 dakika.

13. Intimacy Play

Pleasy Play’den Mikaela Silva, “Intimacy Play” isimli podcast kanalında, daha heyecan verici, eğlenceli ve samimi bir ilişki için çiftler, cinsellik ve yakınlık üzerine dünyanın önde gelen uzmanlarıyla ufuk açan tartışmalara ev sahipliği yapıyor.

14. Get Sex-Smart

Cinsel yaşamınızı ve ilişkilerinizi geliştirmek, cinselliğinizi keşfetmek mi istiyorsunuz? Klinik Seksolog ve İlişki Koçu Dr. Valeria Chuba “Get Sex-Smart” isimli podcast kanalında, biraz şefkat ve mizahla, cinsel zevkinizi ve güveninizi geri kazanmanıza yardımcı olacak gerçek, pratik ve olumlu bilgiler sunuyor.

Kaynaklar: bcast.fm, theguardian, thegoodtrade

İlginizi çekebilir: Aşk ve ilişkiler hakkında film, dizi ve podcast önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!