Aşk ve ilişkiler hakkında film, dizi ve podcast önerileri

Hayatın gerçekliklerini seyirciye ve dinleyiciye en yalın haliyle sunan filmler, diziler ve podcastler hepimizin kendi hayatından bir parça bulabileceği güzellikteki yapımlar. Sadece birkaç saat içinde ilişkilerimizi sorgulatan, ilişkilerimizde yaşadığımız problemlerin sadece bize ait olmadığını, herkesin benzer sorunlarla karşılaştığını gösteren muhteşem yapımlar kendi ilişkilerimize ve anlamlandıramadığımız ilişki dinamiklerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmamızı sağlıyor. 

Yılların eskitemediği ikonik film ve dizilerden son birkaç yıldır yaşamımızda olan podcastlere ilişkilerle ilgili bakış açınızı farklı boyutlara taşıyacak birbirinden kaliteli filmleri, dizileri ve podcastleri sizler için derledik. Akşamları ne izleyeceğinize karar veremiyor, ilişkilerle ilgili tüm konuları merakla araştırıyor ve öğrenmeyi seviyorsanız listemizde yer alan filmlerde, dizilerde ve podcastlerde aradığınız hemen hemen tüm konulara cevap bulabileceğinizi düşünüyoruz. İşte ilişkiler hakkında filmler, diziler ve podcastlerden en çok beğenilen ve öne çıkanlar: 

İlişkileri konu edinen filmler: 

Marriage Story (2019)

Marriage Story | Official Trailer | Netflix

2019 yılının en çok ses getiren yapımlarından biri olan Marriage Story, severek evlenmiş bir çiftin New York’tan Los Angeles’a kadar uzanan boşanma hikayesini anlatıyor. Başarılı işlere imza atan yönetmen Charlie ve oyuncu olan ancak evliliği için hayallerini ertelemek zorunda kalmış Nicole, evliliklerini sonlandırmaya kadar gidecek problemler yaşar. Anlaşmalı şekilde ayrılmaya karar veren ve kolayca boşanacaklarını düşünen çiftin boşanma süreci hiç de planladıkları gibi gitmeyecektir. Boşanmayı konu edinse de sıcacık bir aile hikayesi olan Marriage Story’de kendi hayatınızdan ve ilişkilerinizden çok şey bulacaksınız.

The Spectacular Now (2013)

The Spectacular Now Official Trailer #1 (2013) – Shailene Woodley Movie HD

The Spectacular Now, romantik filmlerin klişelerinden sıyrılmayı başaran, yetişkinliğe geçiş dönemindeki ilişkileri tüm gerçekliğiyle inceleyen bir film. İlk bakışta klasik Amerikan yapımlarındaki popüler kız-çekingen erkek hikayesi izlenimi veren ancak klişe gibi görünen temasının içinde izleyiciyi şaşırtmayı çok iyi başaran filmde tembel ve umursamaz bir kişiliğe sahip Sutter, kendi aksine çalışkan ve sorumluluk sahibi Aimee’yi kendisine aşık edeceğine dair arkadaşıyla bahse girer. Tahmin edebileceğiniz üzere iki taraf da birbirine gerçekten aşık olur ancak bir süre sonra aralarında ciddi engeller olduğunu görmeye başlarlar.

Blue Is the Warmest Color (2013)

Blue Is The Warmest Color – Official Trailer

Fransız yapımı Blue is the Warmest Colour, Adèle ve Léa’nın korkusuz ve sınır tanımayan aşk öyküsünü konu ediniyor. Birbirine aşkla bağlı iki genç kadının tutkulu ilişkisini oldukça samimi ve doğal bir bakış açısıyla izleyiciye sunan film, aynı zamanda sosyal sınıf ayrılıklarını ve hetoronormatif toplumda homesoksüel bir çift olmanın beraberinde getirdiği zorlukları anlatıyor. Bir taraftan tutukulu bir aşkın büyüsüne kapılacağınız, bir taraftan da Adèle’in cinselliğinin her bir parçasını kucaklama yolculuğunu izleyeceğiniz filmde ilişkilere dair yeni bir bakış açısı kazanacağınızı söyleyebiliriz.

Before Sunrise (1995)

Before Sunrise (1995) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

İlişkileri konu edinen ikonik filmlerin vazgeçilmezi Before Sunrise, masalsı güzellikteki bir karşılaşma hikayesini ve beraberinde gelen büyülü bir aşkı konu ediniyor. Amerikalı Jesse ve Fransız öğrenci Celine spontan bir şekilde Viyana’da buluşan yabancılardır. Jesse ve Celine’in devamını hiç bilmeden çıktıkları bu yolculuk hepimize yaşamı ve her anı içimizden geldiğince özgür şekilde deneyimlemenin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Sonu biraz tahmin edilemez şekilde biterek hayal kırıklığına uğratsa da, yönetmen Linklater devam filmleri olan Before Sunset ve Before Midnight olmak üzere iki devam filmiyle izleyicinin gönlünü alıyor.

The Big Sick (2017)

The Big Sick Trailer #1 (2017) | Movieclips Trailers

Kumail Nanjiani The Big Sick’te talihsiz bir stand-up komedyenini canlandırıyor, zira bu aşk hikayesinde neredeyse kimsenin yüzü gülmüyor. Kültürel farklılıkların, modern dünyanın çok kültürlü yapısında bile bir ilişki üzerinde nasıl baskı yaratabileceğini oldukça güçlü mesajlarla ve doğal bir anlatımla izleyiciyle buluşturuyor. Sevgilisi Emily yaşanan tuhaf ve trajik bir kaza sonrası komaya girdiğinde Kumail, Emily’e olan sevgisini ona ifade etmenin en iyi yolunun bu süreçte ailesine destek olmak ve üzüntülerini az da olsa gidermek olduğuna karar verir. The Big Sick her yönüyle muhteşem bir romantik komedi filmi olsa da, gerçeği her zaman odağında tutmayı başarmasıyla benzerlerinden farklılaşıyor.

Once (2007)

Once (2007) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yönetmen John Carney’nin başrol oyuncularına isim vermeyerek Guy (erkek) ve Girl (Kız) olarak isimlendirmesi filmin en çarpıcı ve izleyiciyi en çok içine çeken yanlarından biri. Dublin’de gitar çalan, aynı zamanda şarkıcı ve söz yazarı olan, ancak annesine ve kızına bakabilmek için geceleri de araba tamirciliği yapan bir adam, bir gün yine sokakta gitar çalarken Çek bir kızla tanışır. En büyük hayali bir albüm çıkarmak olan adam müzik şirketlerine yollamak için demo hazırlamaya karar verince piyano çalan kızla birlikte çalışmaya koyulurlar. Onları bir araya getiren müzik yardımıyla birbirlerini tanımaya, anlamaya ve müzik yoluyla iletişim kurmaya başlarlar. Müzisyen ikilinin uyumu, doğallıkları ve yumuşacık sesleriyle seslendirdikleri muhteşem şarkıların tadı damağınızda uzun bir süre kalacak.

Blue Valentine (2010)

Blue Valentine (2010) Official Trailer – Michelle Williams, Ryan Gosling Movie HD

Her izlediğimizde kalbimizi paramparça eden Blue Valentine, daha ilk dakikalarından itibaren aşkın masumiyetine ve saflığına kendinizi kaptıracağınız, ilk buluşma heyecanına kök salmamanızın imkansız olduğu güzellikte bir film. Dean ve Cindy için de tutku ve romantizm dolu olan bir aşka, başlangıcından sonuna kadar şahitlik edeceğiniz filmde işler ne yazık ki başlangıçtaki gibi iyi gitmiyor. Bağlılık ve bağımlılık arasındaki farkı çok iyi anlatan filmin içinde kendinizden çok şey bulacaksınız.

İlişkileri konu edinen diziler: 

Girls

Girls Season 1 – First Trailer

20’li yaşlarının ortalarında bir grup kadının hayatına odaklanan dizide, orta sınıfa dahil olan, şehirde yaşayan Amerikan gençliğinin oldukça gerçekçi anlatılan hikayesine tanık olacaksınız. Diyalogların ön planda olduğu, gerçekçiliğiyle klasik Amerikan dizilerinden ayrılan Girls, alıştığımız Sex and the City tarzından bir hayli uzak.

Fleabag

Fleabag ( Season 1 ) – Trailer VO

Bir tiyatro oyunu uyarlaması olan bu diziyi hem yazar hem de oyuncu kadrosunda yer alan Phoebe Waller-Bridge’siz düşünebilmek mümkün değil. Herkesi kendisine hayran bırakan ve fenomene dönüşen Fleabag, bir anda en yakın arkadaşını kaybeden Londra’lı bir kadının hayat mücadelesini keskin bir zekanın ürünü olan mizahla seyirciye aktarıyor. Günümüz ilişkilerine ve erkek egemen bir dünyada yalnız bir kadın olmanın zorluklarına komik olduğu kadar eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan dizi, oturup tekrar tekrar izlenebilecek güzellikte.

Normal People

Normal People Trailer (Official) • A Hulu Original

Sally Rooney’nin aynı adlı çok satan romanından uyarlanan Normal People, İrlanda’nın küçük bir kasabasında yaşayan Marianne ve Connell’in arasındaki karmaşık ilişkiyi konu ediniyor. Lise yıllarından üniversiteye uzanan, karmaşık bir aşk-arkadaşlık ilişkisini anlatan Normal People’da olay örgüsü her ne kadar sosyo-ekonomik sınıf farklılıkları üzerinden aksa da, oyuncuların ve karakterlerin gerçekliği diziyi klasik ‘zengin kız-fakir oğlan’ klişesinin oldukça uzağına taşıyor.

Love

Love | official trailer (2016) Netflix

Yakınlık, fiziksel çekim ve bağlılık… Love, ilişkiyle ilgili tüm bu temaları, yaşamlarındaki dönüm noktalarında bir şekilde karşı karşıya gelmek zorunda kalan, ancak birbiriyle son derece uyumsuz karakterlere sahip bir çift üzerinden ele alıyor. Gus ve Mickey’nin aşk, samimiyet, bağlılık gibi görmezden geldikleri kavramları keşfetmelerini konu alan diziyi bir solukta izleyeceksiniz.

Sex and the City

Sex And The City (2008) Official Trailer #1 – Sarah Jessica Parker Movie

New York’ta yaşayan ve ilişkilerle ilgili yazan bir köşe yazarının gözlemlediği ve kendi deneyimlediği ilişkileri konu alan dizi ilişkiler konusunda yapılmış en popüler yapımlardan biri. Şehirli ve özgür kadının yaşam tarzına farklı bir pencereden bakmaya çalışan, eğlenceli bir dizi olan Sex and the City, Manhattan’da yaşayan dört cesur kadının arkadaşlıklarını konu alıyor.

İlişkileri konu edinen podcastler:

Yakın ilişkiler

Karşılıksız aşktan yalnızlığa, ebeveyn çocuk ilişkilerinden çok eşliliğe ilişkilere dair ilişkilerle ilgili hemen hemen tüm konuların konuşulduğu podcast serisinde Yakın İlişkiler ekibi hem bilimsel bulguları hem kendi tecrübelerini tartışıyor.

Dinlemek için tıklayın.

Umarım Annem Dinlemez

Tuluğ Özlü tarafından hazırlanan ve cesur içeriğiyle dikkat çeken podcast, adından da anlaşılabileceği gibi kimsenin rahatlıkla konuşmaya cesaret edemeyeceği ilişkilere dair cinsellik, sadakat, aldatma, mastürbasyon, çok eşlilik gibi pek çok farklı ve konuşulmayan konuyu ele alıyor.

Dinlemek için tıklayın.

Where We Should Begin

İlişkilerle ilgili araştırmalar yapan, ilişki terapisti Esther Perel’ın kendi danışanlarının hikayeleriyle renklendirdiği podcastinde ilişkiye dair en çok merak edilen konuları tüm detaylarıyla bulabilmeniz mümkün. Açık ilişki, kültürel farklılıklar, geniş aileler, aldatma, sadakatsizlik gibi ilişkiyle ilgili tüm konuları bilimsel bir temelde tartışan Perel’ın anlattıklarından kendi yaşamınızda pek çok örnek bulacağınıza eminiz.

Dinlemek için tıklayın. 

 

İlginizi çekebilir: En iyi 50 romantik komedi filmi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!