Cinsel sağlık ve mutluluk için faydalanabileceğiniz ‘sexual biohacking’ nedir?

Bilinmezliğin, gelecek kaygısının, hızla değişen çevresel koşulların ve tüm bunların ve daha fazlasının yarattığı stresin, bedensel ve zihinsel sağlığımıza ciddi şekilde zarar verebildiği günümüzde, yaşam kalitemizi ve refahımızı yükseltmek, bütüncül sağlığımızı koruyabilmek her zamankinden daha önemli. Dolayısıyla nasıl daha iyi hissedebileceğimize, daha sağlıklı olabileceğimize dair sürekli bir arayış içerisindeyiz. Bu arayışa cevap veren, gelişen bilim, teknoloji ve bilinçten ilham alan bir yaklaşım olan biohacking, bugün pek çoğumuz için önemli bir yaklaşım.

Vücut fonksiyonlarını optimize etmeyi ve daha enerjik, sağlıklı bir yaşam sürmeyi hedefleyen biohacking pratiklerine daha önceki yazılarımızda yer vermiştik. Bu kez ise cinsel sağlık ve performansı iyileşmeye odaklanan ‘sexual biohacking’i ele alacağız.

Sexual biohacking nedir?

Cinsel sağlık, sanılanın aksine yalnızca üreme sağlığı veya potansiyeli ile sınırlı değil; fiziksel, duygusal, sosyal ve cinsel iyilik halini de kapsayan, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası. Ancak ne yazık ki bütüncül sağlık, bütüncül iyi oluş dendiğinde cinsellik, bu bütünün dışında kalabiliyor. Sexual biohacking ise cinsel sağlığı ve mutluluğu optimize etmek için daha geniş bir perspektifle konuya yaklaşıyor ve beslenme, egzersiz, yaşam tarzı değişiklikleri gibi pek çok düzenlemeyi içeriyor.

Günümüzde cinsel sorunların yanlış beslenme, yoğun stres, kalitesiz uyku, birtakım sağlık problemleri ve kontrolsüz ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı artış göstermesi, sexual biohacking konusunda aslında daha bilinçli ve ilgili olmayı gerektiriyor. Ereksiyon sorunları, orgazm gap, hormonal bozukluklar, vajinal kuruluk, libido düşüklüğü, erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi pek çok sorun, sexual biohacking pratikleri ile iyileşme gösterebiliyor. Peki, bu pratikler neler? Cinsel sağlık ve mutluluk için bedeni, zihni ‘hacklemek’ nasıl mümkün? İşte günlük rutinlerinize ekleyebileceğiniz birtakım pratikler ve yapabileceğiniz düzenlemeler…

Cinsel sağlık ve mutluluğu optimize etmenin yolları

İlk adım; farkındalık. Her şeyden önce, partnerinizle olan cinsel deneyimlerinizin de ötesinde, kendinize, kendi sağlığınıza, ruh halinize odaklanarak nelerin yolunda gitmediğinin farkına varın. Cinsel bir sorun mu yaşıyorsunuz, tıbbi destek almanız gereken bir konu mu var, kullandığınız ilaçlar cinsel isteksizlik mi yaratıyor veya cinsel tatmine ulaşamıyor musunuz, yaşadığınız sorunların en doğru tanı ve teşhisi için mutlaka doktorunuza danışın. Biohacking veya sexual biohacking, sağlık ve mutluluk odaklı pratikleri içerse de geleneksel tıbbın etkisini ve önemini de göz ardı etmez. Bu nedenle, mutlaka bir uzman görüşü almak önemli. Sonrasında ise kendinizi, bedeninizi daha iyi tanımak, sağlıklı alışkanlıklar kazanmak, libidonuzu artırmak, cinsel yaşamımızı iyileştirmek için sexual biohacking pratiklerinden faydalanabilirsiniz.

1. Sadece semptomlarla ilgilenmeyin, kök sorunu bulun

Parsley Health’ten Fonksiyonel Tıp Doktoru Jeff Egler, “gerçek sorunu bulun, sadece semptomları tedavi etmeyin” diyerek biraz daha konunun derinliklerine inmeye davet ediyor. Örneğin, ereksiyon sorunu yaşayan bir kişinin, çeşitli ilaçlarla bu semptomu baskılamaya çalışmasının sorunu çözmeyeceğini, problemin asıl kökenine inerek semptomları ortadan kaldırırken sorunu da kökünden iyileştirebileceğini söylüyor ve bunun için de muhtemelen sorunun yanlış beslenmede saklı olduğuna dikkat çekiyor: “Sorunun olduğu yere doğru daha fazla giderseniz, örneğin beslenme şeklinizi değiştirirseniz, yalnızca semptomlarını hafifletmekle kalmayacak, aynı zamanda onları iyileştireceksiniz.” diyor. Yani, sorununuzun farkına vardığında, yüzeysel yaklaşmak yerine biraz daha derine inerek asıl problemin ne olduğunu bulmaya çalışın, bunun için bir uzman desteği almanın önemini de unutmayın.

2. Stres yönetimini öğrenin

Stres, libido, cinsel tatmin, orgazm, hormon düzeyleri gibi pek çok konuda olumsuz etki sahibi olabilir. Dolayısıyla, sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için stresi kontrol altında tutmayı öğrenmeniz çok önemli. Stres yönetme teknikleri, biohacking pratikleri arasında oldukça önemli bir yere sahip. Meditasyon, nefes egzersizleri, yoga ve mindfulness uygulamaları ile stresinizi kontrol altında tutabilir, hormon dengesini sağlayabilir, cinsel isteksizlik ile baş edebilir, hem bedensel hem zihinsel rahatlama sağlayarak cinsel deneyimlerinizden daha fazla keyif alabilirsiniz.

3. Doğru beslendiğinizden emin olun

Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam, doğru beslenme ile yakından ilgili. Çeşitli gıdalar ve takviyeler, cinsel işlevleri destekleme ve iyileştirme de önemli bir rol sahibi. Bunların başında da testosteron üretimini destekleyen çinko ve magnezyum, kan dolaşımını iyileştiren omega-3 yağ asitleri, ginseng, maca gibi doğal libido artırıcılar geliyor. Ayrıca, Libido yükselten besinler ile cinsel isteğinizi artırın yazımıza da göz atabilirsiniz.

4. Kaliteli ve yeterli uyuyun

Uyku, vücuttaki tüm sistemlerin etkili ve verimli bir şekilde çalışması için kritik bir rol sahibi. Dolayısıyla hem bütüncül sağlığınızı ve ruh halinizi korumak hem de cinsel mutluluğunuzu artırmak için kaliteli ve yeterli uyumaya özen gösterin. Aksi halde yetersiz ve kalitesiz uyku, enerji seviyelerinizi düşürerek cinsel isteğinizin azalmasına ve performans düşüklüğü yaşamanıza neden olabilir. Dilerseniz uyku kalitesini artırıcı önerileri keşfetmek için aşağıdaki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz:

5. Düzenli hareket edin

Düzenli egzersiz, hem hormon düzeylerinin dengelenmesi hem stresin azalması hem de cinsel işlevlerin ve libidonun yükselmesi açısından pek çok fayda sahibi. Ayrıca kan akışını hızlandırarak ve fiziksel açıdan daha kuvvetli ve dayanıklı olunmasını sağlayarak cinsel performansın artmasına da yardımcı. Bu nedenle günlük rutinlerinizde mutlaka düzenli hareket etmeye, sevdiğiniz bir spor dalı ile ilgilenmeye zaman ayırın.

İlginizi çekebilir: Sporun cinselliğe faydaları: Hangi spor türü cinsel gücü artırır?

6. Psikolojik destek alın

Eğer fiziksel bir rahatsızlığınız yoksa belki kendi bedeninizle olan iletişim kopukluğunuzu belki de partnerinizle aranızdaki birtakım uyumsuzlukları çözmek için bir profesyonelden destek almanızda da fayda var. Psikolojik destek alabilir veya partnerinizle birlikte çift terapisine başlamayı düşünebilirsiniz.

Sonuç olarak bilinçli ve farkındalıklı yaklaşımlarla, doğru düzenlemeleri yaparak hem cinsel sağlığınızı iyileştirebilir hem de daha mutlu bir cinsel yaşam sürebilirsiniz. Cinsel sağlık ve mutluluğa dair daha fazla bilgi ve fikir edinmek isterseniz aşağıdaki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!