Kadın orgazmı hakkında bilinmesi gerekenler ve vücudu orgazma hazırlayacak öneriler

Şimdiye kadar hiç orgazm olduğunuzu hatırlamıyorsanız ya da kadın orgazmı ile ilgili soru işaretleriniz varsa yalnız değilsiniz: Orgazm konusunda yapılan araştırmalardan elde edilen istatistiklere göre, kadınların %10 ila 20’si, erkeklerinse %2’si daha önce hiç orgazm olmadıklarını, olduysalar da bunun nasıl bir his olduğunu bilmediklerini söylüyor. Kadınlarda bu oranın daha yüksek olmasının nedenleri utanma, hayal kırıklığı, kızgınlık gibi hisler veya kendiyle cinsel olarak bağ kuramama şeklinde açıklanıyor. Bazı kadınların cinsel ilişki sırasında orgazm olamazken mastürbasyonla orgazm olabilmesi de, psikolojik süreçlerin orgazm olmayı etkileyebildiği hipotezini destekliyor. Cinsel ilişki sırasında orgazm olamamak gerginlik ve yetersizlik hissine neden olarak ilişki kalitesini olumsuz etkileyebiliyor.

Kadın orgazmı hem kadınlar hem de erkekler tarafından oldukça merak edilen ve kendisiyle ilgili bir çok sorunun cevabının henüz bulunamadığı bir konu. Bu nedenle, kadın orgazmıyla ilgili araştırma yaparken sorgulayıcı olmak, bilginin kaynağının güvenilirliğini sorgulamak oldukça önemli. Kadın orgazmına dair bilinmesi gereken her şeyi ve orgazm olamayanların orgazm olmasını kolaylaştıracak önerileri sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Kadınlar neden orgazm olur?

Erkeklerin neden orgazm olduklarına dair yapılan evrimsel açıklamalar oldukça yeterli ve açıkken, kadınların neden orgazm oldukları ve kadın orgazmının işlevi hakkında henüz yeterli bilgi sahibi değiliz. Erkekler, hamileliğin oluşması ve türlerinin devamı için spermlerini dişi bireyin vajinasına aktarmak durumundalar ve bunu orgazm yoluyla gerçekleştirerek bu evrimsel amaca hizmet ederler. Ancak kadın orgazmının işlevine dair böyle bir bilimsel ve evrimsel açıklama henüz yapılabilmiş değil.

2016’da yayınlanmış olan bir araştırmanın sonuçları, kadın orgazmının belirgin bir evrimsel faydasının olmayabileceğini, çok eski zamanlarda orgazmla ilişkili olan hormonların yumurtlama için gerekli olabileceğini ancak günümüzde orgazm sırasında salgılanan hormonlarla yumurtlama arasında bir bağlantı olmadığını gösteriyor.

Ancak yine de orgazmın verdiği hazzın kadınlarda cinsel isteği artırdığı ve partnerle kurulan bağı güçlendirdiği, bu nedenle de dolaylı olarak üremeye katkı sağlayabileceği düşünülüyor.

Orgazm sırasında vücutta neler oluyor?

Cinsel birleşme sırasında fiziksel uyarımların artması ve bununla birlikte hormon salınımlarında yaşanan değişimler sonucunda kan akışı cinsel organlarda yoğunlaşmaya başlıyor. Cinsel organların bulunduğu bölgedeki damarların kanla dolması bu bölgedeki sinir uçlarının daha da hassas hale gelmesine neden oluyor. Fiziksel uyarılma arttıkça, kalp atış hızı, kan basıncı ve solunum hızı da artabiliyor. Orgazm evresine doğru yaklaştıkça tüm vücut kaslarında seğirmeler, kasılmalar ve spazmlar yaşanabiliyor. Birçok kadının orgazm sırasında özellikle vajina bölgesinde, kasıklarda ve bacaklarda ritmik kas spazmları yaşadığı biliniyor. Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte, birkaç farklı teoriye göre kadın orgazmı aşağıdaki evrelerden oluşuyor:

1. Heyecan evresi: Uyarılmanın başladığı zamandan yoğun hale geldiği zamana kadar olan aşamayı kapsıyor.
2. Plato evresi: Fiziksel uyarılmanın arttığı, heyecan seviyesinin ise stabil hale geldiği aşamayı kapsıyor.
3. Orgazm evresi: Fiziksel uyarılmadan alınan hazzın doruk noktasında olduğu, kasların kasıldığı ve kan basıncının en yüksek seviyede olduğu görece çok daha kısa süreli deneyimi kapsıyor.
4. Çözünme evresi: Fiziksel uyarılmanın ve heyecanın yavaş yavaş azalarak kaybolduğu zaman aralığını kapsıyor.

Pek çok dişi birey çözünme evresinden sonra bu süreci baştan deneyimleyip yeniden orgazm olabilirken, erkeklerin genelde başka bir orgazm daha yaşamadan önce görece daha uzun bir dinlenme ve bekleme süresine ihtiyacı oluyor.

Orgazmın faydaları nelerdir?

Orgazmın bütünsel sağlık üzerindeki etkileriyle ilgili henüz güvenilir bir araştırma bulgusu olmasa da, orgazmın verdiği haz duygusunun cinsel isteği artırdığına, ruh halini iyileştirdiğine, stresi azalttığına ve bu yola hem bağışıklık sistemini desteklediğine hem de partnerle kurulan bağı güçlendirdiğine dair çeşitli araştırmalar mevcut.

Teknik olarak kadınların hamile kalmak ve türlerini devam ettirmek için orgazm olmaya ihtiyacı yok. Ancak sınırlı sayıda araştırma, kadınlarda orgazmın spermin rahim içinde tutulmasına yardımcı olabileceğini ve bu yolla hamile kalma olasılığını artırdığını gösteriyor. Sonuç olarak fiziksel sağlık için olası yararları hala tartışma konusu olsa da, orgazm olmanın verdiği haz ve mutluluk bile başlı başına kişinin yaşam kalitesini iyileştirici bir etkiye sahip.

Kadın orgazmıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Kadın orgazmıyla ilgili yeterli sayıda araştırma olmaması, bu konuyla ilgili genel geçer bilgilerin ve şehir efsanelerinin gerçek sanılmasına ve doğruluğu tartışılır bilgilerle yanlış anlaşılmaların yaşanmasına sebep olabiliyor. Kadın orgazmıyla ilgili söylentilere ve bu söylentilerin ne kadar geçerli olduğuna gelin daha yakından bakalım:

‘Orgazm olamayan kadınların psikolojik sorunları vardır.’

Geçmişte deneyimlenen travmatik yaşam olaylarının ilişki sorunlarını ve ruh sağlığı problemlerini artırıyor olması orgazm hissinin deneyimlenmesini zorlaştırabiliyor.

Orgazm hem fizyolojik hem de psikolojik süreçlerden etkilenen, psiko-biyolojik bir tepki olarak biliniyor. Bu nedenle kişinin psikolojik sorunlarının olması, orgazma eşlik eden haz ve mutluluk duygularının deneyimlenmesini engelleyebiliyor.

‘Kadınların orgazm olması için penetrasyon gereklidir.’

Sigmund Freud’un savunduğu gibi, penetrasyonun kadınların orgazm olmasının tek yolu olduğu iddiası bilimsel araştırmalar tarafından çürütülmüş durumda. Heteronormatif toplumlarda her ne kadar kadın orgazmının ancak karşı cinsle ve cinsel birleşme yoluyla yaşanabileceğine inanılsa da, pek çok kadının sadece klitoral uyarılmayla orgazm olabildiği biliniyor. Yani, başka birine ihtiyaç duymaksızın, mastürbasyonla da cinsel hazza erişebilmek mümkün. Ayrıca yalnızca klitoris değil, meme ucu, boyun ve bacak gibi bölgelerin uyarılması da orgazmı deneyimlemeye yardımcı olabilir. 

‘Kadınların orgazm olurken boşalmaları gerekir.’

Orgazm oldukça kişisel bir deneyim, bu yüzden de kadınların ne zaman ve nasıl orgazm olduklarıyla ilgili genel-geçer bir çıkarımdan bahsedebilmek söz konusu değil. Kadınların orgazmı nasıl deneyimlediklerine dair yapılmış olan farklı araştırmalara göre bazı kadınlar orgazm sırasında pelvik kaslarında gerçekleşen kasılmaları fark edemeseler bile kasılma sonrasındaki rahatlama hissini deneyimleyebiliyorlar. Bu süreçte bazı kadınlar yalnızca birkaç dakika içinde orgazm olarak çeşitli sıvılar salgılayabiliyorken, bu süre bazı kadınlar için dakikalar alabiliyor ve ıslanma gerçekleşmeksizin de orgazm deneyimlenebiliyor.

Daha fazlası için: Kadın orgazmı konusunda doğru bilinen yanlışlar ve şaşırtıcı bilgiler

Kadınların orgazm olamamasının sebepleri

Orgazm olamamak hem kadınlar hem de erkekler arasında yaygın bir sorun olarak biliniyor ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Bazı kişiler cinsel birleşme sırasında kendileri için uygun türde uyarıyı alamazken, bazı kişiler geçmişteki cinsel travmaları nedeniyle orgazm yaşamakta zorluk çekebiliyor.

İlişki sorunları, stres, psikolojik problemler, sağlık sorunları, cinsel hastalıklar (vajinusmus gibi), cinsel istismar geçmişi, dini inanç, toplum baskısı gibi pek çok faktör kadınların orgazm olmakta zorluk yaşamasının nedenleri arasında gösteriliyor.

Orgazmı kolaylaştırabilecek öneriler

İyi haber: Vücudunuz orgazm olmayı rahatlıkla öğrenebilecek kapasiteye sahip! Orgazmı kolaylaştıran egzersizler ile vücudunuzu muhteşem bir orgazm deneyimine hazırlayabilirsiniz. İşte vücudunuzu orgazma hazırlayacak 6 öneri:

1. Uyarılma döngünüzü öğrenin

Fiziksel kasılma ve hormonal konular bir yana, orgazm büyük ölçüde beyinle ilgilidir, hatta tam olarak beynin uyarılma mekanizmasıyla… Maalesef birçoğumuzdaki duygusal ve fisiksel özellikler bu uyarılmayı orgazma götüren yolu engeller. Ancak beynin esnek yapısı sayesinde vücudumuz ve nöron bağlarımız yeniden eğitilebilir. Bunun için uyarılmanızı sağlayan şeylerin neler olduğunu düşünün ve bu şeyleri zihninizde imgelemeye çalışın. 

2. Mastürbasyon yapmayı deneyin

Kendi bedeninizi sizden daha iyi kimse tanıyamayacağı gibi, nasıl daha kolay uyarıldığınızı kendiniz keşfetmeniz de orgazmı deneyimlemenin en sağlıklı ve kolay yollarından biri. Öncelikle sadece nasıl hissettiğinize odaklanın, aklınıza ne tür düşünceler geldiğini fark edin. Sonrasında bu şekilde uyarılmış olarak ne kadar uzun süre kalabileceğinizi deneyimleyin ve bunu yaparken vücudunuzda olanlara dikkat edin. Son olarak da bir önceki maddede keşfettiğiniz imgelerle çalışın.

3. Stres seviyenizi kontrol altında tutun

Stres tepkisi vücudun kortizol üretmesine neden oluyor. Kortizol da cinsel uyarılmayı sağlayacak tüm mutluluk hormonlarını baskılayarak, özellikle orgazm olmanızı sağlayan kasların çalışmasını etkileyebiliyor. Kendinizi stresten arındırmaya çalışın, güvende hissetmediğiniz anlarda bunu partnerinizle paylaşın ve anda kalmanıza yardımcı olacak pratiklerle stres seviyenizi tolere edilebilir bir düzeye getirmeye çalışın. 

İlginizi çekebilir: Stres ve kaygıyla nasıl başa çıkılır?

4. Egzersiz yapın

Kadınlarda orgazm sorunu dendiğinde kas sıkışmaları ve yapısal düzensizlikler de bunun suçlusu olabiliyor. Aslında süreç oldukça basit; orgazm olmak için genital bölgeyle beyin arasındaki nöronların serbest akışının sağlanması gerekiyor.

Özellikle yoga, bu tür sıkışmaları açmanın ve orgazm enerjisiyle vücut arasındaki bağlantıyı kurmanın harika bir yolu. Yoga yapamıyorsanız, evde basit strecthing çalışmaları da yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kadınların spor yaparken orgazma ulaşmaları mümkün mü?

5. Yediklerinize dikkat edin

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın hem libido hem de hormonlarınızı etkilediği bir gerçek. Genel bir bakış açısıyla sınırlı şeker tüketimi, yeterli protein ve sağlıklı yağ içeren bir beslenme biçimi, hormonlarınızı orgazm için ideal seviyede tutmanızı sağlar. Paleo diyeti yapmak da iyi bir çözüm olabilir.

Anti-depresanlar, doğum kontrol hapları veya başka ilaçlar da libidonuzu düşürüp hormon dengenizi değiştiriyor olabilir. Aldığınız ilaçları belki de muadilleriyle değiştirmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

6. Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin

Herhangi bir sebepten dolayı orgazmı kendi kendinize keşfetmenin zor olduğunu düşünüyorsanız size cinsellik konusunda bilgi ve danışmanlık verebilecek bir uzmana danışın. Tüm bunların yanı sıra, vücudunuzun ne yapması gerektiğini çok iyi bildiğini unutmayın, siz sadece ona pratik yapması için yardımcı olun.

İlginizi çekebilir: Kadın orgazmı konusunda doğru bilinen yanlışlar ve şaşırtıcı bilgiler

 

Kaynaklar: MindBodyGreen, Health Line, Lehmiller 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!