Kadın orgazmı konusunda doğru bilinen yanlışlar ve şaşırtıcı bilgiler

İnternette orgazmla ilgili kısa bir arama yaptığınızda şimdiye kadar yapılmış olan araştırmaların ya da uzmanların hazırladıkları yazıların çoğunlukla kadın orgazmıyla ilgili olduğunu göreceksiniz. Kadın orgazmı, genelde erkeklerin cinsel mutluluğu üzerinden incelendiği için internet üzerinden ulaşılan bilgiler görece daha yüzeysel ve taraflı kalabiliyor. Kadınların erkeklere oranla daha zor orgazm olması, çoklu orgazm, orgazm taklidi gibi birçok farklı konuda yazılmış doğruluğu tartışılır bilgiler nedeniyle kadınların nasıl ve ne sıklıkta orgazm olduklarına dair tartışmalar yanlış anlaşılmaların ve söylentilerin ötesine gidemiyor.

Kadın orgazmı hem kadınlar hem de erkekler tarafından oldukça merak edilen ve kendisiyle ilgili bir çok sorunun cevabının henüz bulunamadığı bir konu. Bu nedenle, kadın orgazmıyla ilgili araştırma yaparken sorgulayıcı olmak ve bilginin kaynağının güvenilirliğini sorgulamak çok önemli. Kadın orgazmına dair doğru bilinen yanlışlardan en yaygın olanlarını sizler için derledik.

Kadınlar her cinsel birleşmede orgazma ulaşabilir

Kadın orgazmı konusunda doğru bilinen yanlışlar ve şaşırtıcı bilgiler

Kadınlarda ya da erkeklerde orgazmın gerçekleşebilmesi için bir cinsel uyarılma olması gerektiği doğru. Ancak her cinsel birleşmede orgazmı deneyimlemek gerçek üstü bir beklenti. Yapılan araştırmalar kadınların yalnızca üçte birinin her cinsel birleşmede orgazma ulaşabildiğini gösteriyor. Orgazmın deneyimlenebilmesi fizyolojik olarak hazır olmanın yanı sıra psikolojik olarak da kişinin kendini iyi hissedişiyle doğru orantılı. Çok yorgun, stresli ya da dikkatinizin dağınık olduğu zamanlarda ne kadar yoğun cinsel uyarılma yaşarsanız yaşayın orgazm olmayabilirsiniz.

Orgazm olmanın en kolay ve etkili yolu vajinal uyarılmadır

Vajinal uyarılma tek başına orgazm olmak için yeterli değildir. Ön sevişme ya da farklı şekillerde cinselliği deneyimlemek, vajinal uyarılma olmasa dahi orgazm olmanızı sağlayabilir. Vajina dışında klitoris gibi vücutta sinirlerin yoğun olarak bulunduğu, hassas bölgelerin uyarılması orgazm olmanıza yardımcı olur.

Orgazm olduğunuzu ancak boşalırsanız anlarsınız

Kadın orgazmı konusunda doğru bilinen yanlışlar ve şaşırtıcı bilgiler
Orgazm kadınlar için çok yoğun olarak deneyimlendiğinde bile zor fark edilebilecek, oldukça karmaşık ve anlaşılması zor bir deneyim. Kadınlarda orgazmın nasıl deneyimlendiğine dair yapılmış olan farklı araştırmalara göre bazı kadınlar orgazm sırasında pelvik kaslarında gerçekleşen kasılmaları fark edemeseler bile kasılma sonrasındaki rahatlama hissini deneyimleyebiliyorlar. Ancak rahatlama hissine erişilen süre her kadın için oldukça farklı. Bazı kadınlar yalnızca birkaç dakika içinde orgazm olarak hızlıca ıslanabiliyorken bu süre bazı kadınlar için dakikalar alabiliyor ve ıslanma süresi de tüm sürece yayılabiliyor.

Seks yapmanın amacı orgazm yaşamaktır

Seks, haz almakla ilgilidir. Cinsel birleşmenin yaşanması kadar birlikte olduğunuz kişiyle ne kadar yakın olduğunuz, duygusal paylaşımlarınız ve kendinizi güvende hissetmeniz cinsellikten aldığınız hazzı etkileyen faktörler. Bu nedenle cinsel birleşmenin amacı sonunda orgazma ulaşmaya çalışmak değil içinde bulunduğunuz anı yaşama, keşfetme, yakınlık kurma deneyimlerinin bütünüdür.

Orgazm zihinsel değil fiziksel bir süreçtir

Kadın orgazmı konusunda doğru bilinen yanlışlar ve şaşırtıcı bilgiler

Kadınların birçoğu için orgazm olmak hem fiziksel hem de zihinsel tatmin gerektiren bir süreçtir. Yani partneriniz bedeninizdeki tüm hassas noktaları saatlerce uyarsa da, ten uyumunuz mükemmel olsa da kafanızda sizi meşgul eden, strese sokan, dikkatinizi dağıtan bir konu varsa orgazm olamayabilirsiniz.

Tüm kadınlar üst üste birkaç kez orgazm olabilir

Kadınların aynı cinsel birleşme sürecinde birden fazla orgazm deneyimleme konusunda erkeklere göre daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durumun her zaman gerçekleşmesi söz konusu değil. Aynı kişiyle kısa bir süre içinde birden fazla orgazm deneyimlemeniz mümkünken psikolojik durumunuzla, stres seviyenizle ya da modunuzla bağlantılı olarak zaman zaman hiç orgazm olamamanız da mümkün. Bu nedenle her cinsel deneyiminizde aynı şekilde orgazm olamamanız oldukça normal.

Orgazm taklidi yapmak normaldir

Kadın orgazmı konusunda doğru bilinen yanlışlar ve şaşırtıcı bilgiler
Kadınlar fizyolojileri gereği cinsel birleşme sırasında orgazm olmasalar da orgazm taklidi yapabilirler ve çok kötü bir oyunculuk sergilemedikleri sürece bunu karşılarındaki kişinin anlayabilmesi mümkün değildir. Kadınların orgazm taklidi yapmalarının en önemli sebebi partnerlerini mutlu hissettirmek ve performans kaygısı yaşamalarını engellemektir. Ancak cinselliğin amacı orgazm olmak değil yaşadığınız deneyimden haz almak. Bu nedenle sürekli orgazm taklidi yapmak uzun vadede cinsel mutluluğunuzu olumsuz etkileyebilir.

Kadınların orgazma ulaşması erkeklere göre daha kolaydır

Cinsel ilişki konusunda yaşanan en büyük problemlerden biri kadınların ve erkeklerin farklı sürelerde orgazma ulaşmasıdır. Erkekler yaklaşık beş dakika kadar süren cinsel birleşme sırasında kadın partnerlerinin orgazma erişmesini bekler ancak bir çok kadın için bu kadar kısa bir süre içinde orgazma ulaşmak mümkün değildir. Orgazm yaşayabilmek için en az 20-30 dakika kadar klitorisin uyarılması gerekir.

 

Kaynaklar:
Psychology Today
Elite Daily
Women’s Health

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!