Kadınların spor yaparken orgazma ulaşmaları mümkün mü?

orgazm ve spor
Spor Yaparken Orgazm Olunur mu?

Kadınların egzersiz sırasında orgazm yaşayıp yaşamadıkları sürekli tartışılan bir konu olsa da, bu konu üzerine yarım asırdır yapılmış olan tüm araştırmalar aynı sonuca varıyor: Kadınlar egzersiz sırasında orgazm oluyor. Kadınların spor aktiviteleri sırasında yaşadığı orgazma bilim dünyasında verilen ad “egzersize dayalı orgazm”.

Alfred Kinsey
Alfred Kinsey

Bu konuyla ilgili yapılmış olan araştırmaların ilk ve en önemlisi, cinsellik konusunda yapmış olduğu bilimsel çalışmalarla psikoloji dünyasına önemli katkılarda bulunmuş olan Alfred Kinsey’nin 1953’te yayınlamış olduğu “Kadınlardaki Cinsel Davranışlar” isimli kitapta yer alan bir araştırma.

Kinsey’nin yaptığı araştırmadan çıkan sonuçlara göre, kadınlardan %5’i egzersiz sırasında orgazma ulaşabiliyor. Yani, spor yaparken yaşanan orgazm duygusu ne düşündüğümüz kadar nadir görülen bir durum, ne de dergilerde okuduğumuz gibi son yıllarda gündeme gelmiş bir olgu.

Peki, egzersize dayalı orgazmlar hakkında şu ana kadar yapılmış olan araştırmalar neler söylüyor? Cinsel terapi alanında yayınlanmış olan yeni bir çalışma, bu konuyla ilgili ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Bu araştırmada 530 kadından, online bir anket aracılığıyla, spor yaparken yaşadıkları cinsel uyarılmaları ve egzersiz sırasında zevk alıp almadıklarını rapor etmeleri isteniyor.

Ankette “Egzersiz sırasında cinsel bir uyarılma ya da zevk hissettiniz mi?” , “Hangi çeşit egzersizler daha fazla uyarılmanıza neden oluyor?” , “Bu durumu ne sıklıkla yaşıyorsunuz?” ve “Bunu yaşamanız size neler hissettiriyor?” gibi sorular yer alıyor.

Araştırmaya katılan kadınların %23’ü, hayatlarında en az 1 kez egzersiz sırasında orgazm yaşadıklarını rapor ediyor. Ayrıca katılımcıların %46’sı orgazm olmadıklarını, ancak yaptıkları aktivitelerden cinsel olarak zevk aldıklarını belirtiyor. Araştırmaya katılan kadınların %31’i ise hayatlarında hiç böyle bir durumla karşı karşıya kalmadıklarını bildiriyor.

Egzersiz sırasında cinsel olarak zevk aldığını ya da orgazm yaşadığını belirten kadınlar için, yaşadıkları bu deneyim tek seferlik değil. Kadınların çoğu bunu hayatlarında ortalama en az 6 kez yaşadıklarını belirtiyor.

stk62598corOrgazm yaşanmasına sebep olan egzersizlerin büyük çoğunluğu (%45) abdominal çalışmalarından oluşuyor. Bunun dışında orgazma sebep olan aktivitelerin en yaygın olanları ağırlık egzersizleri, koşu, yoga, yüzme ve binicilik.  Cinsel zevk veren aktiviteler ise bisiklet sürmek, ağırlık kaldırmak, ab çalışmaları ve yoga olarak rapor edilmiş.

Egzersize dayalı orgazm yaşayan kadınların büyük çoğunluğu, orgazm yaşadıklarının bilincinde olduklarını ve orgazmı hissettiklerini rapor ediyor.  O anda ne hissettikleri sorulduğundaysa alınan cevapların çoğu “utanma” oluyor. Cinsel haz yaşayıp orgazmı yaşamamış olan kadınlar ise bunun bilincinde olmadıklarını, herhangi bir utanma ya da endişe duymadıklarını belirtiyor.

Peki, en önemli soruya gelecek olursak, kadınların egzersiz sırasında orgazm yaşamalarının sebebi ne? Ne yazık ki yapılan araştırmalardan henüz bunu açıklayabilecek bir sonuç elde edilmemiş. Şimdiye kadar yapılan araştırmalara baktığımızda ise egzersiz sırasında orgazm yaşayan kadınların spor yaparken akıllarından seks ya da sekse dair herhangi bir şey geçmediğini biliyoruz.

spor ve orgazm

Olasılıklara baktığımızda ise yapılabilecek en mantıklı açıklama, genital bölgede meydana gelen uyarılmanın sonucunda sempatik sinir sisteminin harekete geçmesi; fakat kesin bir yargıya varabilmek için bu konuyu aydınlatacak birçok bilimsel çalışmaya ihtiyacımız var.

Sonuç olarak, şu an için egzersize dayalı orgazmın varlığının bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu görüş ayrıca, orgazmı yalnızca cinsel ilişkiyle bağdaştıran bir bakış açısından sıyrılmamıza ve orgazma daha geniş bir çerçeveden bakabilmemize olanak veriyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!