Stres ve kaygıyla nasıl başa çıkılır?

Stresi azaltmanın en iyi yolu, strese sebep olan şeyi bulmak ve bunu ortadan kaldırmaktır. Tabii eğer böyle bir şey mümkün olabiliyorsa. Sizi strese sokan insanlardan uzaklaşabilir, strese sokan işlerden uzak durabilirsiniz.

Ancak bunlar bazen şe yaramayabiliyor. Bu tip durumlarda yine de stresinizi azaltmak için bazı teknikler uygulayabilirsiniz. Uplifers olarak stresinizi azaltmak için uygulayabileceğiniz tekniklerden bazılarını sizler için derledik:

Stres ve kaygıyla nasıl başa çıkılır?
Herkesin stres problemi olabilir

1.Farkındalık geliştirin

Genelde insanlar bu aşamayı gözden kaçırıyorlar. Çünkü zaten bunun farkında olduklarını düşünüyorlar. Ancak bezen, sizi kaygıya sokan durumlar, fiziksel belirtiler ve duygular çok net olmayabiliyor. Stresin en bilinen belirtilerini; aşırı terleme, baş dönmesi, tansiyon, yorgunluk, uykusuzluk, titreme, ağız kuruluğu, baş ağrıları olarak sıralayabiliriz.

Eğer bu belirtilerin farkında olursanız, stres ya da kaygı yaşadığınızı anlayabilir ve buna uygun olarak hareket edebilirsiniz.

2. Nefes almanın gücünü keşfedin

Zihin ve beden birlikte hareket ederler. Mesela kendinize güvenli olduğunuzu hissederseniz, bedeninizin de güvenli bir görüntü ortaya çıkarır.

Kaygı için de aynı şey geçerlidir. Kontrollü ve bilinçli bir şekilde nefes alırsanız bedeniniz de rahatlayacaktır. Çünkü çok kaygılı ve stresli olduğunuz zamanda, bedeniniz buna sık nefes alıp verme şeklinde cevap veriri. Bunun tam tersine siz kontrolü ele alıp, sakin bir şekilde nefes alıp verirseniz, bedeniniz de rahatlar ve stresli durumdan kurtulmuş olursunuz.

3. Kızgın ve üzgün tepkilerden uzak durun

Stres ve kaygıyla nasıl başa çıkılır?
Stresle başa çıkmanın yolları vardır

Duyguların, özellikle fazlasıyla duygusal ya da kızgın içerikli olanların, bunlardan kurtulmak ve rahatlamak için hemen dışarı vurulması gerektiği söylenir. Ancak bu doğru bir davranış şekli olmayabilir. Duygular bu şekilde dışarı vurmak onları azaltmak yerine daha da güçlü bir halde sokabilir.

4. Zihninizi gözden geçirin

Stresle başa çıkmanın bir diğer yolu, anlayış şeklinizi değiştirmekten geçiyor. Bunu, strese sebep olan şeylerin zihninizdeki yerini yeniden düşünerek yapabilirsiniz. Mesela, bir sunum yapmak stresli olabilir ancak bu aynı zamanda sizin uzmanlığınızı başkalarına göstermeniz için bir şans da olabilir.
Yani stresin performans artırıcı yönünü, zihninizde çok fazla vurgularsanız, ondan negatif bir şekilde etkilenmeyebilirsiniz.

5. Değişemeyecek olan şeyleri kabullenin

Bazen durumları değiştirmenin imkanı yoktur ve olduğu gibi davranmanız gerekebilir. Bu gibi zamanlarda meseleyi direk kabullenmeniz ve daha fazla mücadele etmemeniz sizin için daha iyi olabilir. Kabullendiğinizde belki daha da mutlu olabilirsiniz.

6. Kendinizi çok yoracak kadar meşgul etmeyin

Bir şeylerle meşgul olmanız sizin için muhakkak iyi bir durumdur. Mesela çalışıyor olmak zihin açısından çok faydalı bir şeydir. Çünkü boş kaldığınızda zihniniz kaygı duymaya daha müsait olur. Ancak bu çalışma ya da bir şeylerle meşgul olma durumunu çok fazla abartırsanız bu da size zarar verebilir. Kendinizi iyi hissedeceğiniz aktivitelere de zaman ayırmak bunun en önemli çözümü olabilir.

7. İstenmeyen düşüncelerinizle olan sorunlarınızı çözün

Stres ve kaygıyla nasıl başa çıkılır?
Stresten kurtulmak için belli teknikler uygulanabilir

Günlük stresin en önemli sebebi, istenmeyen düşünceler olabilir. Bu istenmeyen düşüncelerle mücadele etmeniz, stres seviyenizi azaltabilir. Bunu yapmak için bu düşüncelerinizi yazabilir ve bunlardan kurtulabilmenin yollarını arayabilirsiniz ya da günlük belli bir zamanınızı bunları düşünmeye ayırıp, geri kalan zamanınızı kurtarabilirsiniz.

8. Egzersiz yapın

Stresten kurtulmanın ya da stresi azaltmanın en bilinen yollarından birisi de egzersiz yapmaktır. Yapılan araştırmalara göre, egzersiz yapmak beyni yeniden organize eder ve sizin stres duymanıza engel olabilir. Yavaş bir tonda yapılan egzersizle, hızlı yapılan egzersizlerin ikisi de stresi ve kaygıyı azaltmak için elverişlidir.

9. Uyuma şeklinizi geliştirin

Stres ve kaygıyı azaltanın bir diğer yöntemi de uykunuzu doğru ve yeterli bir şekilde almanız olabilir. Bunun için uyku geliştirme tekniklerini uygulayabilirsiniz.

Kaynak:
Spring

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yüksek performansta fark’An’da ol, stresini yönet!

Stres hayatınızı olumlu yönde etkileyebilir mi?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!