Yüksek performansta fark’An’da ol, stresini yönet!

Son 10 yıl içerisinde kuantum tıbbın bilimsel olarak yaşamımıza girmesiyle, bir çok üniversite ve hastane stres ve stres ile başa çıkma yöntemleri üzerine araştırmalar yapıyor. Spiritüel felsefe ile bilimin kesiştiği bir nokta daha, “stres” kavramında birleşiyor.

Stres’ten daha çok, strese nasıl tepki verdiğimiz ya da vermediğimiz sağlık durumumuzu belirler.
En son College London Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada sevilmeyen ve zorla gidilen bir işin % 23 oranında kalp krizini arttırdığı ile ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Benzer bir araştırma iş ortamında stresin kadınlarda diyabet riskini arttırdığını, yaşlanmayı hızlandırdığını gösterir.

Yüksek performansta Fark’An’da ol, stresini yönet!
Stresin daha çok kadınları etkilediği üzerine çalışmalar yapılıyor

Özellikle kadınları etkiliyor

Stres seviyesi yüksek ve stres ile mücadele etmeyi bilmeyen kadınların hücrelerinin, stres ile baş edebilen kadınlara oranla biyolojik açıdan bakıldığında 10 yıl daha yaşlı oldukları görülmüştür.

Stres genetik bilgileri siliyor

Kronik stres ile yaşayan 60 kadını inceleyen Amerikalı bilim adamları, bu kadınların bağışıklık hücrelerindeki kromozom uçlarının, sağlıklı kadınlara göre daha kısa olduğunu buldu. Bu kısalık belli bir dereceyi aştığında genetik bilgilerin kaybolup, hücrenin öldüğü raporlandı. Stres ne kadar uzun süre devam ederse bu kromozom uçları da o derece kısalmaya devam ediyor, beden yenilenme için fırsat bulamıyor, yenilenmeyi sağlayan enzimin etkisi azalıyor, hücreler daha fazla serbest radikal üretiyor. Bu da yaşlanmaya sebep oluyor.

Stresin psikolojik etkilerine ek olarak biyolojik olarak kortizol hormonunun artışına sebep olur. Uzun süre yüksek kortizol seviyeleri savunma mekanizmasını zayıflatır. Yaş kaç olursa olsun kronik stres çabuk hastalanmamıza sebep verir.

Stres altında mısınız? Çabuk öfkeleniyor, öfkeniz uzunca bir süre geçmiyor hatta hiç mi affedemiyorsunuz? İş yerinizde ya da ailenizde zorlu insanlarla başa çıkamıyor, ya sürekli kendinizi eleştirirken ya da sürekli başkalarını suçlarken mi buluyorsunuz?

Günümüzde gelişen mental teknoloji araçlarıyla zihninizi yüksek performansta kullanırken bir taraftan da affetme, şefkat, sevgi gibi pozitif duyguları günlük hayatınızdaki yerini artırmanız mümkün. En önemli faydalarının da zihninizi kontrol ederek, duygu ustalığına ulaşmanız, stres altında yüksek ve verimli performans sağlamanız, her türlü insan ile iletişim gücünüzün artması olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya şirketleri, sağlık kuruluşları hatta devletler çözüm için “Mindfulness – Meditasyon ile Farkındalık” a yöneliyor

Dünya çapında finans sektörünün öncü firmaları, USA’nın Sağlık Servisi NHS (National Health Service), Google, Procter & Gamble, Unilever, New Balance gibi farklı sektörlerden lider kuruluşlar Mindfulness–Bilinçli farkındalık eğitimi alıp, uygulamaktadır. Mindfulness üniversite kampüslerine de 2012 yılından beri damgasını vurmuştur. Harvard Business School liderlik programlarında Mindfulness ilkeleri içeren bir çalışma, UC Berkley ve UCLA de sadece bu konuya ait bölümler bulunmaktadır.

Meditasyon, yüz yıllardır uygulanan bir çalışma, günümüz koşullarına adaptasyonu da “Yüksek Performans’ta Mindfulness” yani yaşamın her anında, iş yerinde karar verirken, iletişim kurarken, liderlik ederken de bilinçli farkındalığınızını kullanabilme yetisinde. Bunu nasıl yapacağım diye soruyorsanız kullanabileceğiniz 5 araç bulunuyor.

Mindfulness – Bilinçli farkındalık için kullanılan araçlar

1. Meditasyon
2. Frekansı teknolojik olarak ayarlanmış müzik
3. Neurofeedback ve biofeedback araçlar (Fiziksel, zihinsel ve duygusal frekans dengeleme)
4. Pozitif psikoloji ile duygusal ustalık araçları
5. Yeniden anlamlandırma

Yüksek performans’ta fark’An’da olabilmek, ilk aracı giriş seviyesinde bir meditasyonu uygulaman için adımlar:

Beden tarama meditasyonu

Yüksek performansta Fark’An’da ol, stresini yönet!
Beden tarama meditasyonu ile stresten arınarak rahatlayabilirsiniz

Beden tarama meditasyonu bugüne dek bilimsel anlamda da kanıtlanarak en fayda sağlayan rahatlama teknikleri arasına girmiştir.

1.Rahat hissettiğiniz bir yerde oturun ya da sırt üstü yatabilirsiniz.
2.Omurganız dik, şayet yatıyorsanız yere paralel olsun.
3.Sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam seçin.
4.İsterseniz bir mum yakabilir ya da loş/karanlık bir oda tercih edebilirsiniz.
5.Tütsü ya da meditasyon müziği tamamen tercihinize bırakılmıştır.

Ardından,

1. Gözlerinizi kapatın.
2. Zihin gözünüzde bütünsel bedeninizi canlandırın.
3. Ayak parmaklarından başlayarak, başın en tepesine doğru tek tek zihin gözünüzle tarama yapın, geçtiğiniz bölgeleri hissedin.

Türkiye’de ilk defa 2 yıl önce “powercoaching.us” tarafından sunulan, IMMA (International Meta Medicine Assosiation) sertifikalı Meta Health Practitioner eğitimi öncesinde bu 5 aracı kullanabilmeniz için size profesyonel koçluk teknolojileri destekli bir sistem veriyoruz. 2016 yılında Ocak ayında Meta Health Practitioner eğitimi Türkiye’de verilecektir.

Ben sadece Mindfulness teknolojisini kullanmak ve bu konuda bilimsel veriler ile birlikte derin bir uygulama da yapmak istiyorum hatta, iş yerimdeki çalışanlarımın da bu teknolojiden faydalanmasını , uluslararası bir sertifikasyon almasını istiyorum derseniz bana email atabilirsiniz: [email protected] / [email protected]

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam