Daha iyi bir cinsel yaşam için yoga

Yoganın Faydaları Nelerdir?
Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga; kuşkusuz, zihinsel, ruhsal ve bedensel sağlığımız için en faydalı alışkanlıklardan biridir. Vücuda esneklik kazandırarak kişinin duruşunu düzenler, metabolizmayı hızlandırır, form tutmanıza yardımcı olur ve uykuyu düzenler. Fiziksel etkilerinin yanı sıra, modunuzu yükseltir, öz güveninizi arttırır, stresi azaltır.

Uplifers olarak, yoganın insan vücuduna, yukarda saydığımız faydalarının yanı sıra, cinsel performans üzerinde de ne gibi etkileri olduğunu araştırdık. Takipçisi olduğumuz finerminds.com sitesi yazarlarından Deanna Romano’nun, yoganın cinsel yaşam üzerindeki etkileri hakkındaki görüşlerini paylaşmaya değer bulduk.

İlk adım : Farkındalık

Yoga, bütünlük anlamına gelir. Bahsettiğimiz bütünlük, kafanızdaki tüm düşünceleri boşaltıp, sadece o anda var olmanız anlamına gelir. Yoga, vücudunuza esneklik kazandırarak, sizi düşüncelerinizden arındırır veruh, beden ve zihin bütünlüğünü sağlamanıza yardımcı olur.

“Peki ya cinsel ilişki ile bunun ne ilgisi var?”diye sorabilirsiniz. Yoga; özellikle kadınların, bedenleriyle ve partnerlerinin kendileri hakkındaki düşünceleriyle ilgili endişelerinden arınabilmeleri için gerekli olan sessizlik ve konsantrasyona ulaşabilmelerini sağlar.

Yapılan araştırmalar, kadınların yalnızca %30’unun cinsel birleşme esnasında orgazm olabildiklerini ortaya koymuş. Bu düşük oran göze alındığında, kişinin zihinsel ve fiziksel olarak bütünlük hissine erişmesinin ne kadar önemli olduğunu fark etmemek mümkün değil.

Erkekler ve yoga

2007’de Journal of Sexual Medicine’da yayınlanan bir araştırmaya göre; ereksiyon problemi olan erkeklere, kendi tercihlerine göre, ilaç tedavisi uygulanmış veya yoga yaptırılmış. Günde bir saat, düzenli olarak yoga yapan erkeklerin, leğen kemiklerinin güç kazanması sonucunda, performansları, en az ilaç tedavisi görenler kadar artmış.

Journal Applied Psychophysiology and Biofeedback’in yapmış olduğu  araştırma ise, yoganın ayrıca akciğerleri açması ve stres seviyesini büyük ölçüde düşürmesi sonucu, performansın büyük ölçüde arttığını ortaya koyuyor.

Dolaşım sistemi güçleniyor, cinsel performans artıyor

Yoga, vücudunuzu ve cinsel birleşim esnasında kullanılan kaslarınızı sıkılaştırarak forma sokmasının yanı sıra; kan dolaşımını düzenleyerek leğen kemiğine doğru kan akışını arttırdığından, orgazma ulaşmanıza yardımcı oluyor.

 

Özellikle Upavistha Konasana ve Mula bandha pozisyonları, bacakları gererek ve kasık kaslarını harekete geçirerek, pelvise olan kan akışını arttırıyor.

Yoganın kan dolaşımını düzenleyici etkisi, iş yaşamını masa başında minimum hareket ile geçiren kişiler için de iyi bir haber.

 

Yukarıdakiler, yoganın daha iyi bir cinsel performansa katkılarının sadece bir kaçı. Düzenli yapılan yoganın, direk ve zincirleme etkilerininse, hayat kalitemizi arttıracağından hiç şüphemiz yok.

Kaynak: Finermind

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!