Daha iyi bir cinsel yaşam için yoga

Yoga, zihinsel, ruhsal ve bedensel sağlığımız için en faydalı alışkanlıklardan biridir. Vücuda esneklik kazandırarak kişinin duruşunu düzenler, metabolizmayı hızlandırır, form tutmanıza yardımcı olur ve uykuyu düzenler. Fiziksel etkilerinin yanı sıra, modunuzu yükseltir, öz güveninizi artırır, stresi azaltır. Tüm bunların yanı sıra daha iyi bir cinsel yaşam için de yoga yapabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Yoganın bedene sağladığı 5 muhteşem fayda

Uplifers olarak, yoganın cinsel performans üzerinde ne gibi etkileri olduğunu araştırdık. Takipçisi olduğumuz finerminds.com sitesi yazarlarından Deanna Romano’nun, yoganın cinsel yaşam üzerindeki etkileri hakkındaki görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz…

İlk adım: Farkındalık

Yoga, bütünlük anlamına gelir. Bahsettiğimiz bütünlük, kafanızdaki tüm düşünceleri boşaltıp, sadece o anda var olmanız demek oluyor. Yoga, vücudunuza esneklik kazandırarak, sizi düşüncelerinizden arındırır ve ruh, beden ve zihin bütünlüğünü sağlamanıza yardımcı olur.

“Peki ya cinsel ilişki ile bunun ne ilgisi var?”diye sorabilirsiniz. Yoga, özellikle kadınların, bedenleriyle ve partnerlerinin kendileri hakkındaki düşünceleriyle ilgili endişelerinden arınabilmeleri için gerekli olan sessizlik ve konsantrasyona ulaşabilmelerini sağlar.

Yapılan araştırmalar, kadınların yalnızca %30’unun cinsel birleşme esnasında orgazm olabildiklerini ortaya koymuş. Bu düşük oran göze alındığında, kişinin zihinsel ve fiziksel olarak bütünlük hissine erişmesinin ne kadar önemli olduğunu fark etmemek mümkün değil.

İlginizi çekebilir: Farkındalık, meditasyon ve yoga sizi nasıl değiştirir?

Erkekler ve yoga

2007’de Journal of Sexual Medicine’da yayınlanan bir araştırmaya göre, ereksiyon problemi olan erkeklere, kendi tercihlerine göre ilaç tedavisi uygulanmış veya yoga yaptırılmış. Günde bir saat, düzenli olarak yoga yapan erkeklerin, leğen kemiklerinin güç kazanması sonucunda, performansları, en az ilaç tedavisi görenler kadar artmış.

Journal Applied Psychophysiology and Biofeedback’in yapmış olduğu araştırma ise, yoganın ayrıca akciğerleri açması ve stres seviyesini büyük ölçüde düşürmesi sonucu, performansın büyük ölçüde arttığını ortaya koyuyor.

Dolaşım sistemi güçleniyor, cinsel performans artıyor

Yoga, vücudunuzu ve cinsel birleşme esnasında kullanılan kaslarınızı sıkılaştırarak forma sokmasının yanı sıra kan dolaşımını düzenleyerek leğen kemiğine doğru kan akışını artırdığından, orgazma ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Özellikle Upavistha Konasana ve Mula bandha pozisyonları, bacakları gererek ve kasık kaslarını harekete geçirerek, pelvise olan kan akışını artırıyor. Yani daha iyi bir cinsel yaşam için yoga pozisyonları size epey yardımcı olabilir!

Yoganın kan dolaşımını düzenleyici etkisi, iş yaşamını masa başında minimum hareket ile geçiren kişiler için de iyi bir haber.

Yukarıdakiler, yoganın daha iyi bir cinsel performansa katkılarından sadece birkaçı. Düzenli yapılan yoganın, doğrudan ve zincirleme etkilerinin hayat kalitenizi artıracağından hiç şüphemiz yok.

Kaynak
Finerminds 

İlginizi çekebilir: Tantrik Cinsellik nedir: Tantra’nın temel prensipleri ve tantrik seks uygulama önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!