Yoganın bedene sağladığı 5 muhteşem fayda

Her gün yoganın faydaları hakkında birçok şey duyuyoruz. Ancak yoganın, bir hayat felsefesi olarak düzenli şekilde uygulandığında hayatımızda neleri değiştireceğini tam olarak kestiremiyoruz. İşte bu nedenle, Uplifers olarak yoganın bedeninize sağlayacağı 5 müthiş faydayı sizlere yeniden hatırlatmak istedik:

Yoganın bedene sağladığı 5 müthiş fayda
Yoga yaparak bedenimizi bir adım öteye taşımak mümkün

1. Kas ve iskelet sisteminizi geliştirir

Yoga hem esneklik, hem güç gerektirir. Bu nedenle de kaslarımızın uzun ve güçlü olmasını sağlamasının yanında onları esnetir. Kasların yorulmasına sebep olan laktik asiti serbest bırakarak kaslarımızın hareket kabiliyetini artırır. Düzenli yoga iskelet sistemini de şekillendirir. Yoga uzun vadede, omurga ve sırt kemiklerinizi şekillendirerek daha düzgün bir postüre sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yoganın bedene sağladığı 5 müthiş fayda
Yoga bedenimizi güçlü ve esnek bir hale getirir. Fotoğraf: flickr.com/photos/drunklando

2.Bağışıklık sisteminizi yükseltir

Düzenli bir nefes trafiği ve koordineli hareketlerle kan akışımız da düzene girer. Bu da düzenli yoga yapan kişilerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olmasını sağlar. Norveç’te yapılan bir araştırma, düzenli yoga yapan kişilerin çocuklarına aktardıkları genlerin olumlu yönde değiştiğini göstermektedir. Bu araştırmaya göre, yoga yapan kişilerin bağışıklığı güçlü çocuklar dünyaya getirme ihtimali daha yüksektir.

3.Cinsel performansınızı artırır

Yoga beden ve ruhun uyum içinde gelişmesine olanak sağlar. Düzenli yoga yaparak, bedenimizin farkında olur ve onunla bir bütün haline geliriz. Bu cinsel olarak da özgüvenimizi ve aldığımız hazzı artıracaktır. Yoganın cinsel performansı artırmasının fiziksel sebepleri de vardır. Yoganın kan akışını artırdığını daha önce belirtmiştik. Bu artışın kadınların seks sırasında orgazm olma oranlarını artırdığı düşünülmektedir.

Yoganın bedene sağladığı 5 müthiş fayda
Yoga kan akışımızı düzenleyerek enerjinin salınımını kolaylaştırır. Fotoğraf: flickr.com/photos/94169063@N08

4. İştahı düzenler

Yoga genel olarak vücut farkındalığımızı artıran bir egzersizler bütünü olduğu için sadece bedenimizi değil zihnimizi de eğitir. Dolayısıyla yemek yeme davranışlarımızın farkına varmamızı ve vücudumuza giren besinlerin bilincinde olmamızı sağlar. Yani yemek yeme krizleri ya da aşırı iştah gibi sorunları olan kişilerin yoga yaparak bu davranışlarının önüne geçmeleri mümkündür. Yogada öğrenilen nefes egzersizlerini kullanarak kriz anlarında sağlığımız için daha iyi olan yiyecekleri tercih etmemiz kolaylaşacaktır.

5. Uyku problemlerini ortadan kaldırır

Stres kaynaklı uyku problemleri, günümüzde pek çok kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir etkendir. Yoga, meditasyonda da olduğu gibi stres seviyesini düşürerek strese bağlı uyku problemlerinin önüne geçer. Benzer şekilde kronik yorgunluktan yakınan insanların da yoga yaparak rahatlamaları mümkündür. Nefes ve beden egzersizleri kan akışımızı ve kaslarımızın işleyişini düzenleyerek yorgunluk hissimizden kurtulmamızı sağlar. Bu sayede aldığımız uyku bedenimizin ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Kaynak:

Daily Burn

Gaiam life

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Röntgen cihazında Yoga: Yoga yapan bir insanın iskelet sisteminin muhteşem görüntüleri – Video

Pilates yaşlanmayı önlemeye yardımcı olup anti-aging etkisi gösterir mi?

Yoga ile ön yargılardan arınmış bir ‘’siz’’ yaratmak için öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!