Tantrik Cinsellik nedir: Tantra’nın temel prensipleri ve tantrik seks uygulama önerileri

Tantrik cinsellik çoğu zaman cinsel birleşmeyle eş anlamlı gibi algılansa da, Hint felsefesi olan Tantra’dan gelen ve temelinde cinsel hayatı daha huzurlu ve heyecanlı kılabilmeyi amaçlayan bir öğreti. Bu felsefeye göre; evren Shiva ve Shakti adı verilen tanrıların simgelediği kadın ve erkek birleşiminden oluşuyor.

Tantra, cinsel birlikteliği orgazmdan çok partnerle bütünleşme olarak açıklıyor. Bu nedenle de Tantra aslında cinsel birliktelikten çok kendinizle ya da partnerinizle olan bağlantınızı simgeleyen bir öğreti. Antik Sanskritçe’de enerji ağı oluşturmak anlamına gelen tantra kelimesi, tantrik uygulamalarda meditatif, spontan, derin ve samimi bir cinsel deneyimle spritüel bir aydınlanmaya erişmeyi amaçlıyor.

Tantra’yla kendi bedeninizi tanıyabilirsiniz

Tıpkı yoga gibi, Tantra da aslında tamamen bedensel ve spritüel farkındalıkla ilgili. Tantra’yı öğrendiğinizde ve uyguladığınızda bedeninizin hangi noktalarının nelerden zevk aldığını anlayarak spritüel olarak bedeninizle uyumlanma haline geçersiniz. Bu nedenle de bedeninizin istekleri ve ihtiyaçları konusunda daha duyarlı hale gelir, ihtiyaçlarınızın ve isteklerinizin karşılanıp karşılanmadığıyla ilgili farkındalığınızın arttığını hissedersiniz. Ayrıca, vücudunuzda belirli noktalarda yoğunlaşmış olan ve Tantrik cinsellik akışı sırasında bedeninizin tamamına yayılacak olan yoğun enerji, cinsellikten aldığınız hazzı da yoğunlaştırabilir.

Partnerinizin bedenini ve karakterini Tantra’yla keşfedebilirsiniz

Tantra öğretisinin tek odaklandığı şey daha açık ve daha güçlü bir zihin-beden bağlantısına ulaşmak değil. Tantrik cinsellik sırasında kendi bedeninizle olduğu gibi partnerinizin bedeni ve bilinciyle de daha derin ve daha daha senkronize bir bağ geliştirebilirsiniz. Tantra öğretisini cinsel yaşamınıza uyguladığınızda partnerinizle birlikte hem bedensel hem de spritüel olarak birbirinize uyumlanır, cinsel paylaşımınız bittikten sonra da bağlantıda kalarak birbirinizi beslemeye ve büyütmeye devam edersiniz.  

Tantra ayrıca kişiliklerinizi tüm yönleriyle keşfetmenize ve geliştirmenize olanak verir. Birbirinizle ilgili daha fazla şey keşfettikçe birlikte olduğunuz insanı gerçek yönleriyle tanımaya ve daha iyi anlamaya başlarsınız. İlişkinizi Tantra uygulamalarıyla derinleştirmek istiyor ancak bunu partnerinizle nasıl paylaşacağınızı, nereden nasıl başlamanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Yazar ve cinsellik koçu Sofia Sundari, tantrik cinselliği yeni keşfedecek olan çiftlere şunları öneriyor:

“Öncelikle partnerinizi Tantrayla ilgili edindiğiniz yüzlerce şeyle bilgi bombardımanına tutmayın. Bunun yerine cinsel deneyimleriniz sırasında nelerden hoşlandığınızı ve tantra deneyimini cinsel yaşantınıza nasıl entegre edebileceğinizi açıklamaya çalışın. Kendi fikirlerinizi ve düşüncelerinizi paylaştığınız gibi, onun isteklerini de dikkatle dinleyin ve anlamaya çalışın. Partnerinizin düşünceleri sizinkilerden farklı olabilir, beklentilerinize olumlu cevap vermeyebilir ya da tam tersine anlattıklarınız beklediğinizden daha fazla ilgisini çekebilir. Tepkisi ne olursa olsun söylediği her şeyi dikkatle dinleyin ve fikirlerine saygı gösterin.”

Tantra nasıl yapılır?

Tantra her şeyden önce sanıldığı gibi bedensel ya da cinsel değil spritüel bir deneyim. Bu nedenle en az bedeniniz kadar zihninizin de Tantra’yı deneyimlemeye hazır olması gerekiyor.

Zihinsel olarak hazır olun

Tantra uygulaması sırasında ruh, zihin ve beden bağlantıya geçer. Bu nedenle zihninizin düşüncelerden arınmış ve rahatlamış olması, konfor alanınızın dışına çıkmaya istekli olmanız bedeninizin zihninizle bağlantı kurabilmesi açısından son derece önemli.

Zihninize odaklanmak ve farkındalık kazanmak için;

 • Meditasyon yapın. 10-15 dakikalık bir meditasyon zihninizdeki düşüncelerin farkında olmanızı ve içinize dönmenizi sağlayacağı için zihninizin tantra pratiğine hazırlamaya yardımcı olabilir.
 • Nefesinize odaklanın. Diyafram nefesi ve farklı nefes teknikleri dikkatinizi zihninize getirmenize yardımcı olabilir. Nazikçe ve yavaşlayarak nefes almak için 15-30 dakikalık bir nefes egzersizi yapabilirsiniz.
 • Bedeninizi rahatlatın. Kaslarınızı birkaç dakika boyunca esneterek ve gererek sizi aşağı çeken olumsuz düşünceleri zihninizden uzaklaştırabilirsiniz. Ne kadar çok esnerseniz, o kadar hafiflediğinizi ve rahatladığınızı hissedeceksiniz
 • Bir tantra günlüğü edinin ve bu günlüğe yazmak için günde en az 30 dakika bu günlüğe yazmaya çalışın. Spritüel gelişiminize engel olan düşünce kalıplarını fark etmek ve onlar üzerinde çalışmak için yazmak son derece geliştirici olacaktır.

Tantrik bir atmosfer yaratın

Tantra bütüncül bir uygulamadır. Nihai amacı mükemmel bir cinsel deneyim ya da orgazma ulaşmak değil, hedefe ulaşma endişesi taşımaksızın yolculuğa odaklanmaktır. Fiziksel ortamınızın zihniniz, rahatlama ve anın tadını çıkarma becerileriniz üzerinde doğrudan bir etkisi olacağı için çevrenizi de deneyiminize uygun hale getirmeniz gerekiyor.

 • Odanızın sıcaklığını uygun hale getirin. Ne çok soğuk ne çok sıcak… Bedeninizin rahat edebileceği bir sıcaklık uygulamaya odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Mumlarla ve renkli ışıklarla loş ve sakin bir atmosfer yaratın. Mum ışığı ortama romantizm katarken, kırmızı ışıklandırmalar ve loş ışık şehvetli bir dokunuş yaratacak.
 • Sevdiğiniz kokularla duyularınızı harekete geçirin. Rahatlatıcı kokusu olan mumlar ya da tütsüler yakabilir, aromatik yağlar kullanabilir, odanın farklı köşelerine güzel kokulu çiçekler yerleştirebilirsiniz. Çok yoğun ve rahatsız edici kokular yerine lavanta, vanilya, misk, sandal ağacı gibi rahatlatıcı kokular tercih edebilirsiniz.
 • Ortamınızı yumuşatın. Oturduğunuz ya da uzandığınız yeri saten bir örtü ya da peluş yastıklar gibi teninizde yumuşak bir his bırakacak objeler kullanın.
 • Son olarak, rahatlatıcı bir müzik listesi açarak arka planı biraz daha renklendirin.

Tantra hem kişisel hem ilişkisel bir deneyimdir

Başında da söylediğimiz gibi tantra uygulaması cinsel birleşme anlamına gelmediği gibi, sadece partneri olanların uygulayabileceği bir öğreti de değil. Yalnız başınıza da tantrik cinselliği keşfedebilir ve deneyimleyebilirsiniz. Nasıl mı?

Meditasyon

Meditasyon sizi kötü hissettiren, ilerlemenize ve kendinizi keşfetmenize engel olan tüm düşüncelerden uzaklaşmanın en pratik ve iyi yollarından biri. Meditasyon sırasında bedeninizin, özellikle ayak tabanlarınızın yerle bağlantıda olduğundan emin olun. Yerle temas etmek dışarıdan bedeninize aldığınız enerjinin toplanarak büyümesi yerine yere doğru akışa geçmesine ve bedeninizin tamamına eşit olarak yayılmasına izin verecektir.

Masaj

Tek başınıza uygulayabileceğiniz en keyifli tantra pratiklerinden biri de masaj. Kokusunu ve bedeninizde bıraktığı hissi en sevdiğiniz yağı ya da vücut losyonunu cildinizin her yerine uygulayın. Karnınıza, kasıklarınıza, eklemlerinize, kollarınıza, boynunuza ve göğsünüze yavaş yavaş, acele etmeden masaj yapın.

Mastürbasyon

Mastürbasyonun tek amacı orgazma ulaşmak gibi görülse de cinsel organınızı, erojen bölgelerinizi, nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığınızı anlamak için harika bir fırsat. Bu nedenle bedeninizi keşfetmek, hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyleri anlamak için kendinize zaman tanıyın. Kendinize daha önce hiç dokunmadığınız şekilde dokunmaya, hareketlerinizi çeşitlendirmeye çalışın.

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birisini deneyimlerken nefesinize odaklanmayı ve bedeninizle daima bağlantıda kalmayı unutmayın.

 • Duygularınıza odaklanın. Dikkatinizi zihninizde dolanıp duran düşüncelere vermek yerine bedeninize getirin. Duyumsamalarınıza ve bu duyumsamaların yarattığı duygulara kulak verin.
 • Sadece olumlu değil olumsuz duyguları da deneyimlemek için kendinize alan tanıyın. Farklı duyguları deneyimlemek enerjinizi yoğunlaştıracak ve bedeninizdeki gücü tam olarak hissetmenize yardımcı olacak.
 • Tantra uygulamanıza başlamadan önce kendiniz için bir niyet belirleyin. Bu niyet daha yoğun bir orgazm, daha hafif hissetmek, rahatlamak ya da daha derin bir bağ olabilir.

Tantra’yı bireysel olarak deneyimleyebileceğiniz gibi partnerinizle birlikte uygulamanın da çok çeşitli yolları bulunuyor. Mesela;

Ön sevişme

Cinsel ilişki oldukça kişiye özgü bir deneyim. Birlikte duş almaktan öpüşmeye, masajdan meditasyona kadar farklı ön sevişme yöntemlerinden birini uyguluyor olabilirsiniz. Yönteminiz ne olursa olsun, ilk adımınız kendinizi bu deneyim için hazır hissetmek olmalı.

 • Partnerinizle karşılıklı oturun ve birbirinizin gözlerinin içine bakın. Nefes alış verişlerinize odaklanarak bedenlerinizi nefesinizle aynı ritimde hafifçe hareket ettirmeye başlayın.
 • Yaklaşık beş dakika sonra birbirinizin kollarına, bacaklarına ve boynuna masaj yaparak birbirinize dokunmaya başlayın. Oldukça yavaş, odaklı ve sakin…
 • Kendinizi hazır hissettiğiniz anda bedenlerinizi öpmeye başlayın. Bu sırada sadece öpmeye ve bedeninizdeki fiziksel duyumsalamalara odaklanın.
Cinsel ilişki

Tantra’da cinsel ilişkiye girmek tamamen isteğinize ve keyfinize bağlı. Söylediğimiz gibi, tantra bedenlerin birleşmesinin çok daha ötesinde spritüel bir deneyim. Bu nedenle cinsel ilişkiye girmeyi tercih ediyorsanız bile zihinsel ve spritüel bağlantınızı korumaya, bu nedenle de mümkün olabildiğince yavaş hareket etmeye odaklanmalısınız. Yeni pozisyonlar deneyebilir, farklı şekillerde birbirinize dokunabilir ve dokunuşlarınızın yarattığı hazlara odaklanarak zihninizin ve bedeninizin bağlantısını güçlendirebilirsiniz. Tantra uygulaması sırasında odağınızı tamamen yaşadığınız deneyime vermeye ve duyumsamalarınızı yarım bırakmadan, tam anlamıyla deneyimledikten sonra bir sonraki duyumsamaya geçmeye çalışmalısınız.

Birlikte yere uzanmak ve sarılmak

Partnerinizle yan yana bulunduğunuz yere uzanmak bağlantınızı besleyerek aranızda enerji akışı oluşmasına ve kurduğunuz bağlantının daha da derinleşmesine olanak tanır. Kaşık pozisyonu hem bedenlerin birbirine en çok temas ettiği hem de yerle temasta olmasına izin verdiği için bu pozisyonda yere uzanabilirsiniz. Kalbinizin ve karın bölgelerinizin aynı hizada olmasına dikkat ederek birbirinize yaklaşabilir ve sarılabilirsiniz. Birkaç dakika hareketsiz kalmaya ve nefesinizi ve uyumlu hale getirmeye çalışarak enerjinin aranızda serbestçe akmasına izin verin.

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birisini deneyimlerken nefesinize odaklanmayı ve bedeninizle daima bağlantıda kalmayı unutmayın.

 • Yoğunluğu hissedin. Mümkün olduğunca uzun süre göz kırpmadan birbirinizin gözlerine bakın.
 • Nefeslerinizi senkronize edin. Birlikte aynı ritmde nefes alıp vermeyi ya da tam tersi şekilde, partneriniz nefes verirken siz nefes alarak nefeslerinizi senkronize hale getirmeye çalışın.
 • Hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyleri partnerinizle paylaşın. Size dokunurken hoşunuza gidiyorsa bunu o anda söyleyin.
 • Çalışmanız için bir niyet belirleyin. Bu niyet daha yoğun bir cinsel deneyim, aranızdaki bağı derinleştirmek ya da ilişkinizi güçlendirmek olabilir.

Tantra uygulamasının genel prensipleri

Tantra herkesin aynı şekilde deneyimleyeceği ya da sonuç alabileceği bir pratik değil. Her ilişkinin dinamiği farklı olduğu gibi tantra uygulamasından elde edeceğiniz bireysel ve ilişkisel kazanımlar da farklı olabilir. Ancak uygulamanızı daha derin ve tatmin edici bir deneyime dönüştürmek için uygulayabileceğiniz bazı pratik yöntemler var.

 • Tantra’da çıplaklık isteğe bağlı. Bu nedenle dilerseniz tamamen giyinik olup yavaş yavaş soyunabilir, dilerseniz uygulamaya tamamen çıplak başlayabilir, dilerseniz de giyinik halde devam edebilirsiniz. İşin özü sizi rahat ettiren neyse onu yapmak. Çıplak olmak ya da olmamak size kalmış.
 • Nefesinize dikkat edin. Derin ve dengeli nefes almak tantra uygulamasının olmazsa olmazlarından biri. Nefesinize odaklanarak ana daha kolay gelebilir, kendinizi yaşadığınız deneyime daha kolay verebilirsiniz.
 • Tüm duyularınızı harekete geçirin. Kokulu mumlar yakın. Rahatlatıcı ve baştan çıkarıcı müzikler açın. Kendinize ve partnerinize yavaşça dokunun. Birbirinizin gözlerine derin derin bakın. Partenerinizle birbirinizi öpmenin tadını çıkarın. Tantra sırasında tüm duyularınızın uyarılması, tüm duyumlarınızın daha eksiksiz, daha yoğun ve daha tatmin edici olmasına yardım edecektir.
 • Yavaşlayın. Tantra’nın en önemli prensiplerinden biri de her şeyi daha derin ve yoğun şekilde hissetmeyi ve deneyimlemeyi öğrenebilmek. Bunu yapabilmenin en önemli ön koşulu da yavaşlamak. Tantra pratiğiniz sırasında hiçbir şey için acele etmeyin. Zihninizi gevşetin ve uygulamanın her saniyesinin tadını çıkarın.  
 • Bedenlerinizi keşfedin. Ellerinizi yavaşça partnerinizin ve kendi bedeninizin üzerinde gezdirin. Dudaklarınızı, ellerinizi, ayaklarınızı birbirinizi keşfetmek için araç olarak kullanın.
 • Yeniliklere açık olun. Tantra uygulamalarınız sırasında geleneksel yöntemlere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Yaratıcılığınızı kullanın ve tüm deneyimlerinizin tadını çıkarın.

Nefesi senkronize etmenin yolları

Nefes, tantrik cinsellik uygulamasının merkezinde yer alır. Bilinçli bir şekilde nefes almak, zihninizi özgürleştirmenize, bedeninizle bağlantı kurmanıza ve tüm duyumsamalarınızı bir bütün olarak hissetmenize olanak tanır. Aşağıdaki teknikleri uygularken dik ve rahat bir pozisyonda oturmayı unutmayın.

Uyarıcı nefes

 • Uyarıcı nefes tekniği enerjiyi ve farkındalığı artırmaya yardımcı olan bir nefes tekniğidir.
 • Gözlerinizi kapatın ve karnınızı serbest bırakın.
 • Ağzınızı kapalı tutarak burnunuzdan hızla nefes alıp verin.
 • 15 saniye boyunca nefes alışveriş hızınızı saniyede üç kez nefes alıp saniyede üç kez nefes vermeye odaklayın.  
 • 15 saniyelik bir döngüyü tamamladıktan sonra nefesinizi normal akışına bırakın.
 • Bir dakikalık bir moladan sonra 20 saniyelik bir hızlı nefes döngüsünü daha tamamlayın.

4-7-8 nefes tekniği

 • 4-7-8 nefes tekniği gerginliği azaltmanıza ve bedeninizi rahatlatmanızı yardımcı olacaktır. Partnerinizle otururken nefesinizi senkronize ederek bu tekniği deneyebilirsiniz.
 • Ağzınızdan derin bir nefes verin ve ağzınızı kapayın.
 • İçinizden dörde kadar sayarak aynı anda burnunuzdan sessizce nefes alın.
 • Aldığınız nefesi içinizden yediye kadar sayarak tutun.
 • Sonrasında tüm nefesinizi sekiz sayıda boşaltın.
 • Bu döngüyü toplamda dört kez tekrarlayın.

Sayma nefesi tekniği

Sayma nefesi tekniği zihninizi arındırmanıza, merkezinizi bulmanıza ve bedeninizle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek bir meditasyon tekniği

 • Gözlerinizi kapatın ve birkaç derin nefes alın.
 • Nefesinizin doğal akışında olmasına izin verin.
 • İlk nefesinizde bir sayıda bir nefes alıp bir sayıda bir nefes verin.
 • İkinci nefesinizde iki sayıda bir nefes alıp iki sayıda bir nefes verin.
 • Birden başlayıp beşe kadar bu şekilde nefes alıp vermeye devam edin.
 • Bu döngüyü başa dönerek 10 dakika kadar devam ettirin.

Seks pozisyonlarının ve hareketlerin Tantra’daki yeri

Tantrik cinsellikte herhangi bir pozisyon ya da hareket düzenini takip etmeniz gerekmiyor. Çünkü tantra hangi hareketi nasıl yaptığınızla ya da doğru pozisyonu bulmanızla değil derin bağlantı kurabilmenizi amaçlayan bir öğreti. Ancak yine de cinsel deneyiminizi tantrik öğelerle zenginleştirmek için çeşitli pozisyonları araç olarak kullanabilirsiniz.

Yab-yum ya da lotus pozisyonu:

Partneriniz varsa;

 • Partnerinizden bağdaş kurarak oturmasını isteyin.
 • Kucağında açılan alana, yani bacaklarının üstüne oturun ve bacaklarınızı beline dolayın.
 • Senkronize olarak nefes alırken birbirinizin gözlerine bakın.

Partneriniz yoksa;

 • Sırtınız düz olacak şekilde bağdaş kurup yere oturun.
 • Avuç içlerinizi dizlerinizin üstüne yerleştirin.
 • Yavaş ve derin nefesler almaya başlayın. 

Kalbin üstündeki el pozisyonu

Partneriniz varsa;

 • Bağdaş kurup birbirinize bakacak şekilde yere oturun.
 • Sağ elinizi kalbinizin üzerine koyun. Partnerinizden sağ elini kendi ellerinizin üstüne koymasını rica edin.
 • Gözlerinizi kapatın ve kalbinizin ritmini duyumsamaya çalışın. Bu duyumsamanın sizde uyandırdığı duygulara ve enerjiye odaklanın.
 • Aynı süreci partnerinizin de deneyimlemesine olanak verin.

Partneriniz yoksa;

 • Sırtınız düz olacak şekilde bağdaş kurup yere oturun.
 • Sağ elinizi kalbinize yerleştirin.
 • Gözlerinizi kapatın ve kalbinizin ritmini duyumsamaya çalışın. Bu duyumsamanın sizde uyandırdığı duygulara ve enerjiye odaklanın.
 • Kalbinizle eliniz arasındaki bağlantıyı hissedin.

Rahat köprü

Partneriniz varsa;

 • Partnerinizin bacakları düz, sırtı dik olacak şekilde yatağa veya yere oturmasını sağlayın.
 • Ağırlığınızı dizlerinizin üzerine verecek şekilde partnerinizin kucağına yerleşin.
 • Kendinizi rahatlamış ve gevşemiş hissettiğiniz bir anda sırtınızı yavaş yavaş geriye doğru eğmeye başlayın.
 • Başınızı partnerinizin bacaklarının arasına yerleştirdikten sonra ellerinizle ayak bileklerine ya da ayaklarına dokunun.

Partneriniz yoksa;

 • Yatakta ya da yerde dizlerinizin üstüne oturun.
 • Kendinizi rahatlamış ve gevşemiş hissettiğiniz bir anda sırtınızı yavaş yavaş geriye doğru eğmeye başlayın.
 • Başınızı yatağa ya da yerdeyseniz yere koyun ve kollarınızı başınıza doğru uzatın.
 • Avuç içlerinizi aşağı bakacak şekilde yerleştirin.
 • Hazır olduğunuzda bir elinizi vücudunuza dokundurun ve bedeninizi yavaş hareketlerle keşfedin.

İleri düzey Tantra uygulamaları

Tantra konusunda deneyim kazandıkça daha fazla uygulama yöntemi ve teknik kullanabilir, deneyiminizi daha da derinleştirebilirsiniz.

Orgazm kontrolü

Bu tekniği uygulamak için orgazm olmanıza çok az bir süre kaldığını hissettiğiniz an kendinizi geri çekin. Odağınızı anında bedeninize getirin ve bedeninizde orgazm hissine eşlik eden karıncalanmaları, gerilmeleri ve hareketlenmeleri fark edin. Bu hisleri tamamen duyumsadıktan sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Stratejik nokta masajı

Partnerinizin G noktası olarak da bilinen prostatının bulunduğu kısma ya da vajinanın üst duvarına yavaş ve nazik hareketlerle masaj yapın. Bedeninizde oluşan sıcaklığın ve enerji akışının farkına varın.

 

Kaynak: 

Helathline

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!