Cinsellikteki eşitsizlik: ‘Orgasm gap’ nedir, neden ortaya çıkar, nasıl önlenir?

Cinsel ilişki sırasında en son ne zaman orgazm olduğunuzu hatırlıyor musunuz? Bir kadın olarak cevabınız hayır; erkek olarak da evetse bilimsel araştırmalara göre cinsiyete göre değişen bu cevabın sebebi ‘orgasm gap’. Bu terim, kafa karıştırıcı duruyor olabilir ama aslında kolay anlaşılır bir tanımı var. Bu yazımızda orgasm gap nedir, nedenleri nelerdir ve önlem almak için neler yapılabilir sorularının cevaplarını bir araya getirdik.

Heteroseksüel ilişkilerde erkeklerin kadınlardan daha fazla orgazm deneyimi yaşadığını biliyor muydunuz? Yapılan birçok araştırma, erkeklerin cinsel birleşme sırasında kadınlara göre daha tutarlı bir şekilde orgazm olduklarını; kadınlarda ise bu oranın oldukça düşük olduğuna dikkat çekiyor. Heteroseksüel erkeklerin %95’i cinsel ilişki sırasında orgazm olurken; kadınlarda bu oran %65. Başka bir deyişle, erkekler neredeyse her cinsel birleşmede orgazm deneyimi yaşayabilirken; kadınların sıklığı ne yazık ki 3’te 2. Aradaki bu fark, yani eşitsizlik, ‘orgasm gap’ ya da Türkçesi ile orgazm boşluğu veya zevk boşluğu ile literatürde yerini alıyor ve ‘orgasm gap’in daha da büyümemesi; kadın-erkek orgazm deneyimi arasındaki farkın daha da açılmaması için neler yapılması gerektiğine ilişkin araştırmalar yapılmaya devam ediyor.

Orgazm boşluğunun temel nedenleri

Orgazm boşluğunun oluşmasında ve zaman geçtikçe daha da büyümesinde etkili olan üç kritik konu; cinsiyet eşitsizliği, kadın cinsel anatomisinin anlaşılmaması, yetersiz ön sevişme.

1. Cinsiyet eşitsizliği

Ne yazık ki toplumun birçok farklı alanında karşımıza çıkan cinsiyet eşitsizliği cinsellik konusunda da etkili olmayı başarıyor. Yüzyıllardır süregelen bir inanç olarak, kadınların cinsel hazzının erkeklerin cinsel hazzı ile aynı kefeye konulmaması ‘orgasm gap’in yıllar içerisinde daha da genişlemesine neden olabiliyor. Bir kadının orgazma ulaşıp ulaşmadığına bakılmaksızın hamilelik potansiyel olarak gerçekleşebildiğinden ancak erkek orgazmı tipik olarak üremenin en kritik parçası olarak değerlendirildiğinden dolayı kadın orgazmı tarihin ilk dönemlerinden beri erkeklerinki kadar önemli görülmüyor. Bu da cinsiyet eşitsizliğini pekiştirerek orgazm boşluğunun iyice büyümesine günümüzde de zemin hazırlıyor.

2. Kadın cinsel anatomisinin anlaşılmaması

Kuzey Amerika Pediatrik ve Ergen Jinekolojisi Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, eğitim seviyesi yüksek erkeklerin %44’ünün klitorisi tanımlayamadığı ortaya çıkıyor. Şaşırtıcı olan şu ki erkekler bu konuda yalnız değil. Üniversite eğitimi alan kadınların da %29’u bu tanımlamayı yapamıyor. İnsan vücudundaki tek amacı zevk vermek olan klitoriste penisten daha fazla sinir ucu bulunduğu ve çok hassas bir organ olduğu bilinmesine rağmen iç yüzeyindeki karmaşık yapı, bu organın anlaşılmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle cinsel birleşme esnasında kadınların hazza ulaşması için yapması-yapılması gerekenler konusunda ortaya çıkan kafa karışıklığı orgazm boşluğunun en temel nedeni olarak biliniyor.

3. Yetersiz ön sevişme

İşler alevlenmeye başladığında ya da tahmin ettiğinizden daha hızlı ilerlediğinde ön sevişmeye gerek kalmadığını düşünüyor olabilirsiniz; ancak kadınların cinsel birleşmeden zevk almasını ve orgazma ulaşmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri olan ön sevişme, orgazm boşluğunun da kritik sebepleri arasında. Genel olarak kadınların cinsel birleşmeden zevk alması için gerekli olan uyarılma sayesinde vajina duvarları kayganlaşır ve bu sayede genişler. Bu da rahat, acısız ve zevkli bir cinsel birleşmeyi mümkün kılar. Aksi halde acılı bir seks deneyimi kadınların orgazm deneyiminden iyice uzaklaşmasına; dolayısıyla orgazm boşluğunun derinleşmesine neden olabilir.

Orgazm boşluğu nasıl önlenir?

Orgazm boşluğunun neden ortaya çıktığı konusunda bilgi sahibi olduğunuzda aslında önlemek için neler yapılabileceği de kafanızda canlanıyor olabilir. Ancak, biraz daha detaylandıracak olursak:

Cinsellik hakkında doğru bilgiler edinin

Bilgi çağında yaşıyoruz; gelişen teknoloji sayesinde parmaklarımızın ucundaki bilgi kaynakları sınırsız denecek kadar çok. Tüm ihtiyacımız olan cevapları kısa sürede karşımızda bulabiliyoruz. Cinsellik eğitimi ülkemizde yaygın olmasa da bireysel olarak yapılabilecek birçok şey olduğu kesin. Vajina yapısı, klitoris, iç ve dış dudaklar, vulva ve daha fazla erojen yapıyı öğrenmek ve doğru kaynaklardan detaylı okumalar yapabilmek için elinizdeki bilgi kaynaklarından faydalanabilirsiniz. Bilimsel makaleleri, yayınları takip edebilir; kadın cinselliğine dair bilgileri öğrenebilirsiniz. Tüm bunları yaparken unutmamanız gereken bir nokta var ki; uygunsuz içerikler. Örneğin porno, cinsel eğitim için doğru bir kaynak değildir; hatta belki de en yanlış kaynak. Çünkü doğru olmayan beklentilere girmenize sebep olabilir. Bu nedenle bilimsel kaynaklara yönelmenizde fayda var.

Ön sevişmeye zaman ayırın

Partnerinizle ortamı ısıtmak için cinsel birleşme öncesinde özel anlar yaratmaya gayret edin. Mumları yakın, güzel bir müzik koyun, cinsel bölgelerinize dokunmadan birbirinize temas edin, konuşun, gözlerinizin içine bakın, dans edin ya da romantik bir şiir okuyun. Acele etmeyin, bedenlerinizi keşfedin ve gerçekten her şey hazır olduğunda başlayın. Ön sevişmeyi kısa tutmak ya da tamamen atlamak cinsellikten alacağınız zevki azaltabileceği gibi orgazm boşluğunun büyümesine de neden olabilir. Küresel düşünün ama bireysel davranın 😊.

Cinsel birleşme öncesinde ve sonrasında konuşun

Eğer cinsel ilişki sırasında çekingen bir yapınız varsa belki ilk başlarda garip gelebilir ancak partnerinizin ihtiyaçlarını dinlemek ve iki tarafında daha fazla zevk almasını sağlamak, orgazm boşluğunun oluşmasını önlemek için konuşmak en etkili çözümlerden biri. “Bu nasıl hissettiriyor? Bunu yaptığımda hoşuna gidiyor mu?” gibi sorular sormaktan çekinmeyin. Nefes alış-verişlere dikkat edin ve sözel olmayan ipuçlarını da yakalamaya çalışın. Pek çok cinsel iletişim sözsüzdür; çünkü çoğumuz gerçekten ne istediğimizi, nelerden hoşlandığımızı söylemekte zorlanabiliriz. Ancak cinsel eşitlik ve eşit zevk için iletişim çok önemli. Cinsel konuşmaları normalleştirdiğinizde ikiniz için de konuşmak daha kolay hale gelecektir.

Erkeklere özel: Devam edin

Heteroseksüel ilişkilerde çoğu kadının muzdarip olduğu konulardan biri erkeklerin orgazm olduktan sonra seksin bittiğini düşünmesi olabilir. Orgazm boşluğunu önlemek içinse bunu değiştirmek şart. Birçok erkek ejakülasyondan hemen sonra ereksiyonunu kaybettiği içi cinsel ilişkiye devam etmeyi düşünmez; ancak cinsel ilişki yalnızca penetrasyonla ilgili değildir. Devam etmek ve kadın partnerinin orgazma ulaşmasını sağlamak için farklı yollar denenebilir. Seks oyuncakları, vibratör, parmaklar ya da oral seks bu yöntemler arasından çekici gelebilir. Unutmayın; cinsel ilişkide sadece siz yoksunuz, partnerinizin ihtiyaçlarına da cevap vererek daha güçlü bir iletişim ve eşitlik sağlayabilirsiniz.

Bonus: Cinsel yaşantınızı renklendirecek ve aşk ateşini canlı tutacak heyecanlar için seks oyuncaklarını da ilişkinize dahil etmeyi düşünebilirsiniz…

İlginizi çekebilir: Kadın orgazmı hakkında bilinmesi gerekenler ve vücudu orgazma hazırlayacak öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!