Bilimsel araştırmalara göre birlikte uyuyan çiftlerin uyku kalitesi daha yüksek

İyi bir uyku deneyiminin fiziksel, zihinsel, ruhsal, kısaca bütüncül sağlığı olumlu yönde etkilediği aşikar. Nasıl ki uykumuzu aldığımızda çok daha iyi hissediyor ve güne daha zinde başlıyorsak, kaliteli bir uyku deneyimi yaşamadığımızda da bir o kadar huzursuz, gergin ve huysuz olabiliyoruz. Bu nedenle birçoğumuz uyku kalitesini artıracak ipuçlarına kulak vermeyi deneyebiliyoruz. Peki, kaliteli bir uyku deneyimi için yatak odanızda tüm koşulları sağlamanıza rağmen (ışık, ısı, konforlu pijamalar, rahat bir yatak) yine de bir şeyler eksik gibi geliyor mu? Belki de sebebi partnerinizin ayrı bir yatakta uyuyor olmasıdır 😊. Evet, doğru okudunuz.

Yapılan birçok araştırma, birlikte uyuyan çiftlerin daha kaliteli uyku deneyimi yaşadıklarına ve dahası daha sağlıklı olduklarına dikkat çekiyor. Şüphesiz ki birlikte aşkla, sevgiyle, tutkuyla bağlı iki insanın el ele, diz dize uyuması, birbirlerinin sıcaklıkları ile ısınması, yatakta özel anlar paylaşması oldukça romantik ve aralarındaki ilişkinin güçlenmesi için de bir o kadar etkili. Ancak birlikte uyumanın tek artısı romantizmin doruklarına ulaşmayı kolaylaştırması değil; aynı zamanda çok daha iyi hissettirmesi, uykunun kalitesini artırması ve iki tarafın da sağlığını iyileştiren etkiler yaratması. Öte yandan, partnerinizle birlikte yaşamıyorsanız veya romantik bir ilişki içerisinde değilseniz merak etmeyin, uyku kalitenize etki eden tek faktör bir partnerle uyumak değil; öyle ki çiftlerin birlikte uyumasının neden olabileceği bazı olumsuz durumları inceleyen araştırmalar da mevcut. Gelin, konuyu daha yakından keşfedelim.

Araştırmalar çiftlerin birlikte uyuması hakkında ne söylüyor?

Frontiers in Psychiatry Dergisi’nde yayınlanan küçük çaplı bir araştırmaya göre, partneriyle birlikte uyuyan kişiler daha kolay uykuya dalabiliyorlar. Hatta yalnızca kolayca uykuya dalmıyor; aynı zamanda daha derin ve kesintisiz uyuyabiliyorlar.

Yapılan bu araştırmada incelenen 12 heteroseksüel çift, uyku kalitelerinin yanı sıra aralarındaki ilişki açısından da değerlendiriliyor ve birlikte uyuyan çiftlerin birbirine daha derin bir tutkuyla bağlı oldukları da ortaya çıkıyor. Ayrıca birlikte uyuyan çiftlerin, REM uykusunda rüyalar, duygular, hafıza ve yaratıcılıkla bağlantılı olduğu düşünülen hızlı göz hareketlerine sahip oldukları da bu araştırma ile bulgulanıyor. Kısacası, araştırmacılara göre tüm bu sonuçların vardığı nokta şu: Birlikte uyuyun, daha iyi uyuyun.😊

Diğer yandan, 2009 yılında Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan benzer bir araştırma da birlikte uyuyan çiftlerin daha iyi uyku kalitesine sahip olduklarını ve daha sağlıklı olduklarını ortaya çıkarıyor. Hertfordshire Üniversitesi‘ndeki aynı konuyu ele alan bir başka çalışma da birlikte uyuyan çiftlerin ayrı uyuyanlara göre daha tatmin edici ilişkilere sahip olduklarına dikkat çekiyor. Ayrıca, araştırmaya göre birlikte uyuyan çiftlerin fiziksel ve ruh sağlığı da ayrı uyuyanlardan çok daha iyi.

Benzer bir konuyu ele alan birçok araştırma, birlikte uyumanın hem uyku kalitesini hem partnerlerin sağlığını hem de aralarındaki ilişkiyi iyileştirdiğini gözler önüne seriyor. Eğer partnerinizle aynı yatağı paylaşmıyorsanız, ilişkinizi güçlendirmenin, sağlığınızı ve uyku deneyiminizi iyileştirmenin en mükemmel yollarından biri olan birlikte uyumayı hemen denemeye başlayabilirsiniz.

Peki, her durumda ve her çift için olumlu etkiler geçerli mi? Ne yazık ki hayır, istisnalar kaideyi bozmasa da aksini gösteren araştırmalar da mevcut. 2016’da yapılan bir araştırma, aynı yatakta uyuyan çiftlerin uyku kalitesinde düşüş ve zihinsel sağlık sorunlarında artış olduğuna dikkat çekiyor. Bu çelişkili bulgu, kişilerin bireysel farklılıklarından kaynaklanabileceği gibi çeşitli çevresel faktörler de etkili olmuş olabilir.

Uygun olmayan oda sıcaklığı, rahatsız edici çarşaf veya pijamalar, gürültü, yanlış ışıklandırma gibi çevresel faktörler hem sizin hem partnerinizin uyku kalitenizi düşürebilir. Öte yandan, sürekli sağa-sola dönen, yatakta ayağını sallayan, üzerinizden nevresimi çekiştiren ya da endişeli düşünceleri nedeniyle uykuya dalamayıp oflayıp puflayan bir partneriniz varsa haliyle birlikte uyumaya çalışmak epey zor olabilir. Ya da partnerinizle ilgili bir sorun yaşamamamıza rağmen siz içinde bulunduğunuz stresli durumlardan dolayı yani öznel sebeplerden ötürü de aynı yatakta uykuya dalamayabilirsiniz. Çeşitli faktörler bu konuda rol oynasa ve araştırmalar birlikte uyumanın hem olumlu hem de olumsuz etkilerine dikkat çekse de hem ilişkinizi güçlendirmek hem de uykunuzu ve sağlığınızı iyileştirmek için bizce denemeye değer.

İlginizi çekebilir: Uzun süre seks yapmadığınızda ne olur?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!