Uzun süre seks yapmadığınızda ne olur?

Zaman zaman cinsel hayatında birçok insan durağan dönemler geçirebilir. İsteksizlik, stres, zamansızlık, partnerinin olmaması ya da kısa bir ara vermeye ihtiyaç duyma gibi çeşitli sebepler, kişinin cinsel hayatına biraz mola vermesini gerektirebilir. Ancak, bu mola gereğinden fazla uzun sürerse kısa ve uzun vadede bütüncül sağlığı olumsuz etkileyen etkilere ortaya çıkabilir. İlişkideki doyumu artıran, partnerler arasındaki çekimi kuvvetlendiren ve romantizmin etkisini alevlendiren cinsel ilişkinin zihinsel ve fiziksel sağlığa olan faydaları saymakla bitmediğinden dolayı cinsel ilişki deneyiminin eksikliğinde sağlığı tehdit eden durumlar meydana gelebilir. İşte cinsel ilişki eksikliğinde oluşabilecek olumsuz durumlar:

Daha stresli hissedebilirsiniz

Belki de stresli ya da kaygılı olduğunuzda aklınızdaki son şey cinsel bir ilişki yaşamak olabilir. Ancak, seks strese neden olan hormonların salgılanmasını azalttığı için kendinizi ondan mahrum ettiğinizde daha endişeli hissedebilirsiniz. Aktif bir cinsel yaşam sizi daha mutlu ve sağlıklı yapabilir, bu da kaygıyı uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Birçok araştırma, cinsel ilişkinin stresin etkisini azaltan ve mutluluk hormonları olarak bilinen oksitosin, endorfin gibi hormonların salınımını tetiklediğine vurgu yapıyor.

Kalp sağlığınız bozulabilir

Araştırmalar, ayda bir veya daha az seks yapanların, haftada iki kez yapanlara göre daha sık kalp hastalıklarına yakalandığına dikkat çekiyor. Cinsel aktivite sırasındaki hareketlilik egzersizlerin sağladığı faydaya benzer bir etki yarattığından stres seviyesini düşürerek kalp sağlığını destekliyor ve olası kalp rahatsızlıklarını önleyici bir etki yaratıyor.

Hafızanız zayıflayabilir

Henüz araştırmalar tam olarak aradaki bağlantıyı kuramasalar da, özellikle 50 ile 89 yaş arasındaki kişilerde düzenli cinsel yaşamın, hafızayı geliştirdiğine dikkat çekiyor. İlerleyen yaşlarda daha sık meydana gelen hatırlama güçlüğünü ortadan kaldırmak ya da etkisini yavaşlatmak için cinselliğe uzun bir ara verilmemesi gerektiği görünüyor.

Uyku problemleri yaşayabilirsiniz

Stres ve kaygıyı azaltan endorfin, oksitosin gibi hormonlar aynı zamanda kaliteli uykudan da sorumludur. Ayrıca, orgazmın memnuniyet ve rahatlama duygularını tetikleyen bir başka hormon olan prolaktin salgılanmasını artırması da rahat bir uyku için vücudu hazırlıyor.

Bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir

Yapılan araştırmalar, haftada 1-2 kez sıklıkta cinsel ilişkiye giren kişilerin vücutlarında tükürük bezleri, burun ve vajinal doku gibi mukozal dokularda yaşayan bir antikor olan immünoglobin A (IgA) seviyesinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkarıyor. Yani, hastalıklara karşı güçlü bir savunma sistemi için gerekli olan sağlam bağışıklık sistemi, cinsel ilişki ile desteklenebiliyor.

Prostat kanseri riskiyle karşılaşabilirsiniz

2004 yılında erkek cinsel sağlığı üzerine yapılan bir araştırma, erkeklerde ejakülasyon sıklığı artıkça prostat kanseri riskinin azaldığına dikkat çekiyor. Araştırmanın verilerinden elde edilen sonuçlara göre; ayda 21’den az ejakülasyon yaşayan erkeklerde ayda 4 ile 7 kez bu deneyimi yaşayan erkeklere göre prostat kanseri riskinin daha düşük olduğu bulunuyor.

Pelvik taban kaslarınız güçsüzleşebilir

Kadınlarda da erkeklerde de pelvik taban sağlığı, yoğun ve etkili orgazm deneyimi ile doğrudan ilişkili. Uzun süre seks yapmamak, pelvik tabanın güçlenmesini engelleyebiliyor. Yapılan araştırmalar, daha sık cinsel ilişkiye giren kişilerin pelvik kaslarının daha güçlü olduğunu ortaya çıkarıyor.

Cinsel arzunuz azalabilir

2014 yılında yürütülen bir araştırma, daha az sıklıkla cinsel ilişkiye giren kişilerde cinsel arzulamanın daha düşük olduğuna dikkat çekiyor. Kişilerin seks yaptıktan sonraki gün cinsel isteklerinin daha fazla olduğuna vurgu yapan araştırma, cinsel ilişki sıklığı azaldıkça kişinin bu deneyimi yaşama isteğinin de buna bağlı olarak azaldığını söylüyor.

Menopoz döneminde vajinal sorunlar yaşayabilirsiniz

Düzenli cinsel bir yaşam kadınların özellikle menopoz dönemlerindeki vajinal sağlıklarına olumlu etki ettiğinde uzun süre yaşanmayan cinsel deneyim, vajinal kanalın daralıp sıkışmasına neden oluyor. Bu durum, vajinal dokunun incelmesine zemin hazırladığından menopoz dönemindeki kadınlar ileriki cinsel ilişki deneyimlerinde kanama, yırtılma gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirler.

Partnerinizle aranızdaki bağlılık zayıflayabilir

Size ve partnerinize sağladığı bireysel faydaların yanı sıra, düzenli seks sağlıklı bir romantik ilişkiyi de destekler. Cinsel ilişki sırasında salgılanan oksitosin hormonu, bağlanma duygusunu geliştirerek duygusal yakınlığı artırdığı için çiftler arasında bağı kuvvetlendirir.

Kaynak: healthline, wellandgood, medicalnewstoday

İlginizi çekebilir: Cinsel ilişki için günün en uygun saati ne zaman?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!