Libido yükselten besinler ile cinsel isteğinizi artırın

Besleyici bir diyet ile cinsel yaşamınızı canlı tutabileceğinizi biliyor musunuz? Kan akışınızı hızlandıracak, cinsel organlarınızı uyaracak, libidonuzu yükseltecek, modunuzu yukarılara taşıyarak romantik ilişkilerinizi alevlendirecek besinleri öğünlerinize ekleyerek cinsel yaşamınızı iyileştirebilirsiniz.

Sağlıklı bir cinsel dürtüye sahip olmak, fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı hissetmekle bağlantılı olduğu için bütüncül sağlığınıza katkı sağlayacak çeşitli yiyecekler aynı zamanda cinsel yaşantınızı da güçlendirebilir. İşte genel sağlığınıza iyi gelirken aynı zamanda libidonuzu da artırarak ve arzularınızı harekete geçirerek cinsel yaşamınızı güçlendirecek besinler:

Avokado

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak azalan hormon üretimini düzenlemek için dikkat etmek şart. Hormonların düzenlenmesine yardımcı olan mucizevi besinlerin başında gelen avokado, içerdiği zengin B6 vitamini ile modunuzu yükselterek cinsel dürtülerinizi harekete geçiriyor. Ayrıca, Journal of Hypertension’da yayınlanan bir araştırma, avokadonun stres giderici etkisinin yanı sıra başta erkek cinsel organları olmak üzere tüm vücutta kan akışını hızlandırdığına da dikkat çekiyor.

İlginizi çekebilir: Afrodizyak etkisi olan besinler ve seksi smoothie tarifi

Karpuz

Karpuz, arginine dönüştürülen esansiyel olmayan bir amino asit olan sitrülinin en zengin doğal kaynaklarından biri. Bu amino asit, kan damarlarını gevşeterek akışı artırmaya ve erkek üreme organlarına giden kan akışını hızlandırarak ereksiyonu güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Muz

Belki de en sevdiğiniz meyveler arasında yer alan tropik tat muzun libidonuzu artırdığı aklınıza gelir miydi? En zengin potasyum kaynaklarından biri olan ve bol enerji vermesiyle tanınan muz, kas spazmlarını önlüyor ve kan basıncını düşürerek cinsel performansın artmasına katkı sağlıyor.

İstiridye

İstiridye, en iyi bilinen afrodizyaklardan biri. Çinko bakımından oldukça zengin olan istiridye, sperm ve testosteron üretimini artırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca libidoyu destekleyen dopamin hormonunu da harekete geçiriyor.

İlginizi çekebilir: Libido nedir: Libido artırmanın 10 doğal yolu

Kuruyemişler

Enerjik bir cinsel birliktelik için biraz kuruyemişe ne dersiniz? Yer fıstığı, ceviz, badem, hangisini isterseniz… Cinsel dürtülerinizi harekete geçiren ve içerdikleri zengin yağ ve aminoasitlerle orgazm kalitesini artıran kuruyemişleri öğünlerinize eklemeyi düşünebilirsiniz.

Bitter çikolata

En hızlı ve lezzetli mod yükselticilerden biri olan bitter çikolata, cinsel dürtülerinizi de harekete geçiriyor. Serotonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını destekleyerek ruh halinizi iyileştiriyor ve cinsel birliktelik için kendinizi hazır hissetmenizi sağlıyor.

İlginizi çekebilir: Özel hayatınızı renklendirecek afrodizyak etkili 10 besin

Kırmızı meyveler

Çilek, ahududu gibi kırmızı meyvelerin tohumları kadınları ve erkekleri cinsel ilişki için harekete geçiren çinko ile dolu. Vücutta çinko ne kadar yüksekse cinsel dürtüler de o kadar hareketli oluyor. Öte yandan sperm üretiminden sorumlu olan testosteron seviyesini artıran çinko, erkeklerde üreme hormonlarının cinsel birleşmeye hazırlanmasından da sorumlu. Ayrıca, kırmızı meyveler içerdikleri zengin C ve E vitaminleri ile cinsel ilişki sırasında gerekli olan enerji üretimini de sağlıyor.

Nar

Antioksidan zengini olan nar da kan akışını hızlandırarak cinsel organlar başta olmak üzere kanın tüm organlara erişimini destekliyor. Daha enerjik ve tazelenmiş hissetmenizi sağlıyor. International Journal of Impotence Research’de yayınlanan bir araştırma nar suyunun erektil disfonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabileceğine de dikkat çekiyor.

İlginizi çekebilir: Cinsel ilişkinin doğal güzellik etkileri

Sarımsak

Evet, sarımsak; şaşırtıcı ama gerçek. Bazı tarih bilimciler eski Mısırlılar’ın cinsel dayanıklılıklarını sürdürmek için sarımsaktan faydalandığına dikkat çekiyor. Kalp sağlığına iyi gelen ve ereksiyonları güçlendiren sarımsağı ara sıra öğünlerinize eklemeyi düşünebilirsiniz. Ancak, sarımsağın çarpıcı kokusunun rahatsız edici olmaması için cinsel birliktelikten hemen önce tüketmemeye çalışın.

Kabak çekirdeği

Süper besin olarak da adlandırılan kabak çekirdeği, bütüncül sağlığı iyileştirmenin yanı sıra cinsel dürtüleri de harekete geçiriyor. Çinko ve magnezyum zengini bu süper besin, testosteron seviyelerini yükseltiyor ve kan akışı ile uyarılmayı artırıyor.

İlginizi çekebilir: Hem cinsel hayatınızı hareketlendirecek hem de enerji seviyenizi artıracak bir diyet

Yulaf

Son dönemlerin popüler besinlerinden biri olan yulaf, vücuda sağladığı sayısız faydanın yanı sıra cinsel yaşamın da iyileşmesinde rol oynuyor. Kolesterol seviyesini düşüren yulaf, aynı zamanda erektil disfonksiyonlarını ortadan kaldırıyor. American Journal of Lifestyle Medicine’de yer alan bir araştırma, kolesterol seviyesi dengede oldukça ereksiyonun o kadar kaliteli olduğuna dikkat çekiyor.

Ispanak

Tabağınızdaki yeşillikleri çoğaltmaya ne dersiniz? Yüksek arginin içeriği ile cinsel dayanıklılığı artıran ıspanak, kan akışını hızlandırıcı etkisiyle ereksiyonların başlamasında aktif rol oynuyor. Ayrıca folik asit seviyesini artırarak erektil disfonksiyonların iyileşmesini sağlıyor ve içeriğindeki zengin magnezyum, testosteron seviyesini artırıyor.

İlginizi çekebilir: Cinsel yaşamı renklendirmek için her odayı değerlendirin

Somon

Kalp sağlığına iyi gelmesi ile meşhur olan somon, aynı zamanda bütüncül sağlığınızı ve cinsel yaşamınızı da iyileştirmede rol oynuyor. Zengin omega-3 yağ asitleri içeriği ile kan akışını hızlandırarak cinsel organların uyarılmasını destekleyen somon, aynı zamanda libidonuzun da hareketlenmesini sağlıyor.

İlginizi çekebilir: Sperm kalitenizi arttırmak için beslenme planınıza dahil etmeniz gereken gıdalar

İncir

İçerdiği yüksek antioksidan ve polifenol sayesinde hücrelerinizi yenilemeye, daha sağlıklı, daha enerjik kalmanıza yardımcı olan incir kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayarak cinsel arzularınızı taze tutmanıza yardımcı oluyor.

Pancar

Critical Reviews in Food Science and Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre pancar suyunda bulunan nitratlar tüketildikten sonra kan basıncını düzenleyen nitrik okside dönüşüyor ve vücuttaki oksijeni artırarak cinsel performansı iyileştiriyor. Daha sağlıklı bir kalp ve cinsel yaşam için pancarı öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sevgililer Günü’nüzü özel kılacak bir tarif ve afrodizyak besinler

Maca kökü

Peru Ginsengi olarak da bilinen maca kökü, şalgam veya turp kökünü andıran görünümüyle belki gözünüze pek çekici gelmeyebilir. Ancak, libidonuzu yükselterek cinsel dürtülerinizi harekete geçirdiğini öğrendiğinizde fikriniz değişebilir. B Vitaminleri, yağ asitleri ve proteinler açısından zengin maca kökünün şehvetli gücünün keşfi, İnka ve Peru Kültürleri’ne kadar uzanıyor.

Romantik ilişkilerinizde arzularınızı canlı tutmak, libidonuzu artırmak, cinsel yaşamınızı iyileştirmek ve en önemlisi kendinizi daha iyi hissetmek için yukarıdaki besinleri öğünlerinize ekleyebilir, bütüncül sağlığınızı korurken, cinsel yönünüzü de besleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Cinsel ilişki için günün en uygun saati ne zaman?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!