Sevgililer Günü’nüzü özel kılacak bir tarif ve afrodizyak besinler

Yürürken ya da dolaşırken etrafındaki çembere ne kadar dikkat edersin? Kafanın içinde çözümü bir türlü bulamadığın sorunlarla meşgul olmaktan, her şeyi bulanık mı görüyorsun? Arzuları uyandıran kırmızı rengi mutlaka görmüşsünüzdür. Yaklaşan bir 14 Şubat var: Namı diğer ‘’Sevgililer Günü’’. Türkiye’de kült haline gelmiş bir sinema filmi olan ‘’Selvi Boylum Al Yazmalım’’ un unutulmaz repliği :

+ Sevgi neydi?
+ Sevgi iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti.

Peki aşk ile sevginin yolu nerede kesişiyor? Birlikte yol alıyorlar mı? Çıkar ilişkisi mi var aralarında? Beyninizi canlandırmak için biraz düşünün.

couple-feeding-each-other-resized

Shakira’nın Las De La İntuicion sözlerinden:
‘’Seni gördüğüm ilk andan beri,
Nereye yol aldığımı biliyordum.
Biz doğmadan önce birbirimizi arzuladık…’’ bence aşkın tanımı.

Tamam! Bu kadar edebi bilgi yeter. Gelelim günün planına. Yoksa siz hala bir plan yapmadınız mı? Klişeleşmiş ritüelleri bir kenara bırakıp onun için kendi ellerinle mucizeler yaratmak istemez misin? Vereceğim bu tarifi hazırlarken arka fonda da; Jason Mraz-I’m Yours şarkısını dinleyebilirsin.

Afrodizyak etkisi olan yiyecekler

Afrodizyağın kökenleri, Antik Çağlara kadar dayanır. Tutku ve arzuyu canlandırma yeteneğine sahiptir.

Çikolata:
Çikolata yemek için sanki başka sebebe ihtiyaç var. Bir parça çikolatayı damağına koy ve ağzında dağılmasını izle. Ne hissediyorsun? Spor sonrasında ağrıyan tüm kaslarının ılık bir duşla rahatlaması hissiyle aynı değil mi? Antioksidan içeriği yüksek olan kakao, serotonin hormonunun salgılanmasını teşvik eder. Bu hormon beynimizde “iyi hisset mutlu ol” düşüncelerini salgılatır.

Hardal:
Kulaklarım çınlıyor. “Hardal mı? Seksi bir besin mi?” dediğini duyuyorum. Hadi tarihin tozlu sayfalarında biraz yol alalım. Orta çağda rahipler cinsel cazibeyi artırdığı gerekçesiyle hardal yemeyi yasaklamışlardı. Bu keskin sarı çeşni; adrenalini artırır, kan basıncını düşürür ve metabolizmayı hızlandırır.

food-receipt

Kuşkonmaz:
B6 vitamini ve potasyum deposu kuşkonmaz seks arzusunu artırır. Bu sağlıklı küçük yeşil besin ayrıca doğal diüretiktir. 24 rakamı, bir porsiyon (yaklaşık 150 gr) pişmiş kuşkonmazın kalori değerini ifade ediyor. Gerçekten çok düşük kaloriye sahip. Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde bedenini düzene sokar ve inceltir.

Acı Biber:
İçeriğindeki kapsaisin nedeniyle genellikle metabolizma hızlandırıcı olarak bilinir. Kalp kasının kasılmasını hızlandırır, sinir uçlarının duyarlılığını ve endorfin salınımı artırır.

İstiridye:
Şekli yüzündeki kasları harekete geçirdi bile değil mi? Görüşü iştah açıcı olmayabilir ama içerisinde bol miktarda bulunan çinko minerali testosteron düzeyini artırır. Bir rivayete göre; Kazanova romantik maceraları için günde 50 istiridye yermiş. Normal şartlarda 6 tane yeterli olacaktır.

Muz:
Muz cinsel hormonların işlevi için gerekli olan potasyum, magnezyum minerallerinden ve B vitaminlerinden zengindir. Çikolata ve muzu aynı yemek içerisinde kullanıp lezzet şöleni yaratmanın yanında libidoya olan etkisi de yadsınamaz.

Sevgililer günü ruhunu yakalamak için özel bir tarif

Kenevir seks hormonlarının salgılanmasını artırır, ahududu içerisindeki C vitamini ile cinsel faaliyetlerinizi yeniler, tarçın ise vücudu ısıtır ve cinsel arzuyu artırır.

Malzemeler

1 yemek kaşığı kenevir tohumu
1 su bardağı dondurulmuş ahududu
1/2 su bardağı buz
1/2 çay kaşığı tarçın
Tüm malzemeleri blendera koyun ve tamamen pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın. Bu tarif tek kişiliktir. Bir tane de partneriniz için yapmayı unutmayın.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam