Sperm kalitenizi arttırmak için beslenme planınıza dahil etmeniz gereken gıdalar

Çocuk sahibi olmak söz konusu olduğunda; çocuk  hem anne hem de baba adayına eşit sorumluluklar düşüyor. Çocuk sahibi olmak için uğraşan çiftlerin, üreme fonksiyonlarının sağlıklı ve yeterli şekilde çalışması gerekirken; ne yazık ki başarısız denemelerden genellikle kadınlar sorumlu tutuluyor. Ne var ki, düşük testosteron oranı, düzensiz bağırsak faaliyetleri ve beslenme problemleri gibi pek çok farklı faktör nedeniyle erkeklerin sperm sayısı ve sperm sağlığı olumsuz etkilenirken, çiftlerin gebelik ihtimali de düşüyor.

Günümüzde her 6 çiftten 1’i gebe kalmakta güçlük yaşıyor ve bu olguların %20’sinde sorun düşük sperm sayısı ve kalitesi olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan son araştırmalar sperm kalitesinin sperm sayısından daha önemli olduğunun altını çizerken, beslenme düzeninizde yapacağınız değişikliklerle sperm kalitenizi arttırmanız mümkün.

İlginizi çekebilir: Üreme başarısını olumsuz etkileyen 3 faktör ve korunma yolları

Sperm kalitesini olumsuz etkileyen faktörler

Kötü ve dengesiz beslenme, sigara dumanı, hava kirliliği ve çevresel kirlilik gibi olumsuz yaşam faktörleri, spermlerde hasara yol açıyor. Normal şartlar altında semenin içerdiği doğal antioksidanlar bu hasarlara karşı savunma mekanizması rolünü üstlenirken; çevresel faktörler bu savunma sistemi üzerinde de negatif etkiler doğurabiliyor. Diğer yandan spermlerin fonksiyonuna ve canlılığına zarar verebilen ve hücresel yıkım ile ilişkili oluşumlar olan serbest radikaller, yani “oksidatif stres” de spermleri oldukça savunmasız kılabiliyor.

Sperm kalitenizi arttıracak 8 besin

Sperm kalitesini ve sağlığını arttırmak için amacımız hem serbest radikallerin oluşumuna neden olan potansiyel sebepleri ortadan kaldırmak hem de antioksidan gıdalarla hasarı geri döndürmek olmalı. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen’e göre, nardan siyah çikolataya uzanan pek çok besin, sperm kalitesini olumlu etkiliyor. Peki nedir bu besinler?

Domates

Domates “likopen” adı verilen antioksidan için en iyi kaynaklardan biri olmakla beraber, likopenin sperm hareketini ve aktivitesini arttırdığı biliniyor. Pişmiş ya da işlem görmüş domateste daha çok bulunan likopenin etkisini arttırmak için domatesi zeytinyağı ile beraber tüketebilirsiniz.

Su

Sperm sayı ve kalitesini olumlu etkilemenin en basit yolu aslında gün içerisinde vücudunuzun ihtiyacı kadar su içmektir.

domates sperm kalitesini arttırıyor

Ceviz

Ceviz, omega 3 açısından zengin bir kaynak olup, her gün tüketilen 1 avuç ceviz sperm sayısı, hareketi ve şeklini olumlu etkiliyor. Cevizi diğer besinlerle karıştırılabilir ya da kan şekerinizin düştüğü saatlerde tüketilebilirsiniz.

Kabak çekirdeği

Sperm gelişiminde ve testosteron üretiminde önemli rol oynayan çinko açısından çok zengin bir besin olan kabak çekirdeği, farklı pek çok vitamin ve mineralin de kaynağıdır. Çiğ olarak ya da salatalarla birlikte yenilebilir.

Mercimek

Mercimek, hem kadın hem de erkek üremesinde öneme sahip olan “doğal folik asit” kaynağıdır. Özellikle erkekte düşük folik asit düzeyleri, spermin kromozomal anomalilerine sebep olabilir. Diğer yandan mercimek vejeteryanlar için de mükemmel bir protein ve lif kaynağıdır.

Yabanmersini

Mükemmel bir anti enflamatuar ve antioksidan olan yabanmersininin sperm parametrelerinin hepsinde olumlu etkileri vardır. Günde bir avuç yabanmersini ile sperm kalitenizi arttırabilirsiniz.

 

Nar

Adeta bir süper gıda olan nar; iltihap önleyici, kan dolaşımını düzenleyici ve testosteron üretimini artırıcı etkileriyle karşımıza çıkıyor. Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; 7 hafta boyunca her gün nar suyu içen sıçanlarda sperm hasarını önleyen antioksidanların üretiminde artış saptandığının da altını çizelim.

Siyah çikolata

Sperm sayısını ve hareketini düzelten ve de ejekülat volümünü artıran bir amino asit olan L-arginin, siyah çikolatada bol miktarda bulunuyor. Çikolata ne kadar siyahsa, faydası da artıyor.

Diğer yandan yapılan çalışmalarda kafeinin sperm sayısının yanı sıra şekil ve hareketlerini olumsuz etkilediği ortaya konulurken; diyet içeceklerde sıklıkla kullanılan yapay bir tatlandırıcı olan “aspartam”ın da sperm sayısını azalttığı ve DNA hasarına yol açtığı biliniyor. Üreme sağlığı söz konusu olduğunda en önemli maddelerden biri olan sperm sağlığını korumak için bu iki gıdayı beslenme planınızdan çıkarabilir; yukarıda saydığımız besinleri daha çok tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!