Cinsel ilişki başlatma stilleri: Romantik ilişkilerinizde tutkuyu canlı tutun

Uzun ilişkilerde çiftlerin zamanla cinsel ilişkiyi başlatma konusunda zorluk yaşamaları oldukça yaygın bir durum. İlk zamanlarda daha heyecan dolu, daha tutkulu olan cinsel yaşantı, zamanla yerini sıkıcı rutinlere veya azalan çekime bırakabilir. Ancak, çiftlerin hem kendilerinin hem de partnerlerinin cinsel ilişkiyi başlatma stillerini keşfetmeleri, aralarındaki çekimin yeniden alevlenmesine yardımcı olabilir.

1. ‘Beni heyecanlandır’

Cinsellik uzmanı, seks terapisti Vanessa Marin’e göre ‘beni heyecanlandır’ tarzına sahip olan insanlar cinsel birleşme öncesinde heyecanla bekleyebilecekleri ve önceden heyecanlanabilecekleri bir olay olmasını isterler. Onlar için ön sevişme, cinsel birleşmenin kendisinden daha büyük önem taşır. Saatlerce süren bakışmalar, flörtleşmeler, şakalaşmalar, yumuşak dokunuşlar, bu tarza sahip kimseler için oldukça kritiktir. Planlı bir cinsel ilişki de onları mutlu edebilir; öncesinde yaramaz notlar, heyecanlandıran mesajlarla başlayan bir süreç bu stil sahipleri için ideal olabilir. Cinsel birleşme öncesindeki süreç ne kadar uzarsa ‘beni heyecanlandırcılar’ o kadar mutlu hissedebilirler.

2. ‘Bana iyi bak’

Marin’e göre bu tarza sahip olan insanlar, cinsel olarak aktif olmadan önce partnerleriyle birlikte tamamen güvende olduklarını ve desteklendiklerini hissetmek isterler. Özellikle stresli bir gün geçirdilerse, cinsel olarak yakınlaşmak için partnerleri tarafından bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu, çok büyük davranışlar gerektirmez, ev işlerini paylaşmak, güzel bir yemek yemek, birtakım sorumlulukları devretmek gibi günlük rutinlerdeki yükün azaltılması olabilir. Tamamlanmayan işler, giderilmemiş ihtiyaçlar olduğunda ‘bana iyi bak’ tarzına sahip kimseler cinselliğe hazır olmayabilirler. Marin, bu cinsellik tarzıyla özdeşleşen insanlar için ‘zihinlerindeki tüm sekmelerin kapatılması gerekir’ yorumunu yapar.

3. ‘Benimle oyna’

“Benimle oyna” stiline sahip kişiler için cinsel ilişki en iyi eğlenceli ve neşeli olduğunda gerçekleşir. Marin’e göre bu gruba giren kişiler için cinselliği başlatmanın en hızlı yolu onları bol bol güldürmektir. Herkesin cinsellik için baştan çıkarılmaya ihtiyacı olmadığını vurgulayan Marin, işlerin eğlenceli olduğunda da çekici olabileceğini söyler. Komik bir mesaj, eğlenceli bir emoji, kahkahalı şakalaşmalar, oyunlaştırılmış cinsel hareketler bu stile sahip kimseler için en ideal cinsel ilişki başlangıcı olabilir. Mizah, bu insanlar için afrodizyak etkisi yaratabilir.

4 ‘Beni arzula’

Marin, bu tarza sahip bir kişinin, partnerinin net ve kararlı bir şekilde kendisini arzuladığını hissetmek ve onun istendiğini, ihtiyaç duyulduğunu bilmek istediğini söyler. Cinselliği istemeleri ve cinselliğe hazır olmaları için önce kendilerinin arzulandığını bilmeye ihtiyaç duyduklarını belirten Marin, arzuları anlatan övgülerle, öpücükler gibi sevgi gösterisi eylemlerle bu tarza sahip kişilerin cinsel birleşmeye hazır olabileceğini vurgular.

5 ‘Benimle bağlantı kur’

Duygusal bağlantıya ihtiyaç duyan kişilerin bu tarza sahip olduğunu söyleyen Marin, güzel sözlerle, etkili bir iletişimle, doğru sorularla kurulmuş bir diyalogla cinselliğin başlatılabileceğini belirtir. Fiziksel olarak yakınlaşmadan önce duygusal olarak kendilerini yakınlaşmış hissetmeye ihtiyaç duyan bu gruba ait kimseler, partnerleriyle kaliteli zaman geçirmeyi önemser, uyumlu olduklarını görmek isterler.

6. ‘Dokun bana’

İsminden de anlaşılabileceği üzere bu tarza sahip bireyler cinsel ilişki öncesinde fiziksel temastan hoşlanırlar (tabii ki kendi istek ve izinleriyle). Kelimelerden çok dokunuşlara önem veren ‘dokun bana’ tarzına sahip kişileri öpücüklere boğma, omuzlarını ovma, kolunu okşama gibi temas içeren davranışlar etkili bir cinsel ilişki başlatma girişimi olabilir. Bu, bedenlerinin cinsel birleşme öncesinde uyarılma ihtiyacından kaynaklanır, ayrıca seks öncesinde dokunuşlara uzun zaman ayrılmış olması da onlar için önemlidir.

Ancak, bu tarzlardan sadece birine sahip olmak zorunda değilsiniz. Siz de partneriniz de cinselliği başlatma stillerinden birkaç tanesine sahip olabilirsiniz, ayrıca zaman içerisinde tarzınız da değişebilir. Bir başka deyişle bunlar kesin ve katı kurallar değildir, zaman geçtikçe, ihtiyaçlar değiştikçe veya partnerinizle ilişkinizin dinamiği evrildikçe tarzlarınız da değişebilir.

Peki ya partnerinizle farklı tarzlara sahipseniz? Tüm bunların yanı sıra kafanızda “ya partnerimle farklı cinsellik tarzına sahipsem” diye bir düşünce geçiyor olabilir. Bu noktada ikinizin de birbirinizin ihtiyaçlarını göz etmenizde fayda var, aksi halde ortak bir payda da buluşmanız zor olabilir. Bazen sizin tarzınıza uygun bir başlangıç bazense partnerinizin tarzına uygun bir başlangıç yapabilirsiniz.

Sağlıklı bir cinsel yaşam için kendi istek, arzu ve ihtiyaçlarınızın farkında olmanız önemlidir ama aynı şekilde partnerinizin de. Dengeyi yakaladığınızda her şey mükemmel olabilir!

Daha fazla cinsel yaşamınız hakkında ilham verecek ipuçlarına ihtiyacınız varsa, aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Kaynak: wellandgood, astroglide

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!