Hem cinsel hayatınızı hareketlendirecek hem de enerji seviyenizi artıracak bir diyet

Yediğimiz sağlıklı yağları azaltmak, kendimizi kısıtlanmış ve sürekli aç hissetmek kilo verme sürecinde sıklıkla yaşadığımız durumlar. Ancak alışılmış diyetlerin aksine, yeni araştırmalar sonucu geliştirilen beslenme şekilleri hem enerji seviyelerimizi artırıyor, hem de hormonlar üzerinde sağlıklı dönüşümler yaparak cinsel yönden de etki ediyor. 

Ketojenik diyet; düşük karbonhidratlı ve sağlıklı yağların kullanıldığı bir beslenme şekli.

Jinekolog Anna Cabeca, hastalarıyla yaptığı görüşmeler sonucu pek çok hastasının kilo verdiren takviyelere para bayıldığını ve yıpratıcı egzersiz programları uyguladığını görmüş. Dr. Cabeca, yüzlerce hasta üzerinde uygulanarak 3 yıllık bir araştırma ve çalışma sonucu ortaya çıkan Keto-Alkali Diyet ile hastalarına yardımcı oluyor. Bu diyet, geleneksel ketojenik diyetin pek çok faydasını, alkali yiyeceklere odaklanarak bir araya getiriyor. Bilmeyenler için ketojenik diyet ise; düşük karbonhidratlı ve sağlıklı yağların kullanıldığı bir beslenme şekli. 20’nin üzerinde yapılan araştırma, ketojenik diyetin kiloları azalttığı ve sağlığı geliştirdiğini ortaya koydu. Bu diyetin ayrıca, kanser, diyabet, Alzheimer ve epilepsi gibi hastalıklarda da faydalar sağladığı görüldü. 

Ketojenik diyetin sağlığınızı olumlu bir şekilde dönüştürecek 4 yolu

Doğum uzmanı ve jinekolog Anna Cabeca, ketojenik diyetleri uygulamayı zorlaştıran eksik bağlantılar keşfetmiş. Vücudun enerji ihtiyacı için glikoz ve karbonhidrat alamayıp yağlara yönelerek enerji için yağ yakmaya başlaması durumuna verilen ‘ketozis’ süreci bu diyette istenilen süreç. Ketozis sürece geçmeden, bir hafta boyunca alkali yönünden zengin gıdalar tüketiliyor. Böylece alkali olunca, yüzde 50 ile 70 arası sağlıklı yağlar, yüzde 20 ile 25 arası protein ve yüzde 5-8 arası sağlıklı karbonhidratlar yiyerek ketozise geçiliyor. 

Cinsel yönden hareketlenme

Dr. Cabeca, hastalarının “sevişmek için modum yok” durumundan “istekli” moduna geçtiğini paylaşıyor. 

Dr. Anna Cabeca, pek çok hastasının ketojenik diyete başladığında yatak odaklarında ve tutkularında da değişimler olduğunu paylaştığını söylüyor. Bu diyet, stres hormonu olan kortizol ve insülin ile cinsellik hormonlarının dengelenmesine yardım ediyor. Hormonal denge ise libido üzerinde harikalar yaratıyor. Bu sürecini yakından takip ettiği hastası Brenda’nın da birkaç hafta içerisinde “sevişmek için modum yok” durumundan “istekli” moduna geçtiğini paylaşıyor. 

Vücudumuzun cinsel hormonları için diyet sırasında tüketilen yağlar büyük önem taşıyor ve ketojenik diyetle, balık, avokado, sızma zeytinyağı gibi pek çok lezzetli yağ tüketimi oluyor. Bu sağlıklı yağlar ayrıca cinsellik hormonlarımız için öncelikli bir vitamin olan D vitamini emilimi üzerinde de olumlu etki yapıyor. 

Kilo verme

Ketojenik diyet kan şekerini sabitlediği için size gün boyu sürecek, sürdürülebilir bir enerji sağlar. Kendinizi doymuş hissedersiniz.

Ketojenik diyet sayesinde etkileyici bir yağ kaybı oluyor. İştahı dengeleyen girelin ve leptin gibi hormonlar da, açlık ve karın kazınmasına sebep olan kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçildiği için düzenleniyor. Bu diyete göre ketozis olmak, vücuttaki iltihabı da azaltıyor. Araştırmalar, kronik enflamasyonun yağ alımı ve metabolizmayla ilgili sendromlarda doğrudan artışa sebep olduğunu gösteriyor ve anti-eflamatuar diyet de kilo vermeye yardımcı oluyor. 

Dr. Cabeca’nın hastaları da düzenli olarak kendisiyle bu diyetten tatmin olduklarını paylaşmış. Hastalar, sağlıklı ve lezzetli, yağ yönünden zengin gıdalar tükettikleri için de psikolojik olarak kendilerini kısıtlanmış hissetmediklerini belirtmişler. 

Obezite problemi yaşayan hastalarda uygulanan 24 haftalık bir ketojenik diyet araştırması sonucunda, bu hastaların kilo ve vücut kitle endeksilerinin azaldığı görülmüş. Araştırmalar ile ayrıca, uzun vadeli ketojenik diyetlerin de tamamen güvenilir olduğunu onaylandı. 

Daha enerjik olma

Şekerli bir atıştırmalık yediniz ve yaklaşık 30 dakika boyunca iyi hissettiniz. Ve sonra bam! Saat öğleden sonra 5 gibi uykunuz geldi ve başınızı masanıza koyup uyuklamak istediniz. Yüksek karbonhidratlı bir diyet, enerjinizi etkiler ve kan şekerinizi lunaparkta bir hız trenine binmişsiniz gibi etkiler. Ancak ketojenik diyet kan şekerini sabitlediği için size gün boyu sürecek, sürdürülebilir bir enerji sağlar. Aynı zamanda kendinizi doymuş hissedersiniz. Araştırmalar, hücremizin içindeki güç kaynakları mitokondrinin ketonları benzin gibi kullandığını gösteriyor. Ketonlar ayrıca  yeni mitokondri oluşturarak enerji seviyelerini en iyi haline getirirler.

Kronik hastalıkları engellemek & ters yüz etmek 

Kronik enflamasyon, hem yatakta hissedilen istek ve zevkin kaçmasına hem de neredeyse gezegen üzerindeki her hastalığa karşı vücudumuzun riskli hale gelmesine sebep olur. Ayrıca vücutta iltihap artışı fazla kiloların kalmasına yol açıyor. Keto-diyet kuralları gereği, vücudun doğal anti-eflamatuar mekanizmalarını destekleyip,  kan şekeri ve insülin seviyelerini ayarlayarak, kanser ve Alzheimer gibi kronik hastalıklara karşı taşıdığımız riski düşürür. 

Tip 2 diyabetli hastalar arasında yapılan bir araştırma da, ketojenik diyetin glikoz konsantrasyonunu geliştirerek diyabet hastalarının kullandığı ilaçlarda azalma görüldüğünü ortaya koydu (ancak lütfen siz doktorunuzun onayı olmadan ilacınızda değişiklik yapmayın). 

Sonuç olarak ister ketojenik diyete yeni başlayan biri olun, isterseniz ketojenik diyetinize bir güncelleme yapmak isteyin, bu faydaları olduğunu da göz önünde bulundurun. 

Kaynaklar:
mindbodygreen
healthline

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!