Özel hayatınızı renklendirecek afrodizyak etkili 10 besin

Yeni bir yıl yeni başlangıçlar demek… Yeni bir hayata başlarken neden cinsel gücünüz ve isteğiniz eskisinden daha fazla olmasın ki?

Listede yer alan afrodizyak etkisi uyandıracak 10 besin ile özel hayatınızdan keyif alın.

Ginseng

Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde sıklıkla tüketilen ve bizim ülkemizde de çoğunlukla kremlerle birlikte kullanılan bu besin, birçok araştırma aşamasından geçmiş ve afrodizyak etkisi en yüksek olan yiyecek olarak açıklanmıştır.

Çikolata

Tabii ki aşkın bulunduğu her ortamda kendine yer bulur. Özellikle kadınların kendisiyle aşk yaşadığını söylersek yanlış olmaz. Yapılan araştırmalar çikolata tüketildiği zaman beynin cinsel isteği arttıran bölgesinde, cinsel ilişki anında ortaya çıkan etkileşime benzer sonuçlar ortaya çıkardığını gösteriyor.

İstiridye

istiridye

İçerisinde bulunan çinko, iyot ve fosfor sayesinde libidonun üzerinde etkili olduğu görülmüş. Üstelik psikologlar tarafından yapılan araştırmalarda, kişilerin istiridyenin görünüşü sebebiyle de cinsel güçlerinin arttığını belirttikleri sonucuna varılmış.

Karides

Yüksek oranda bulunan iyot sayesinde listeye giren bir deniz ürünü daha! İyotun libido ile ilişkisi kanıtlanmış durumda, yani denizden çıkan her türlü yiyecek cinsel gücünüzü ve isteğinizi arttıracaktır.

Bal

Belki de bu sevgi sözcüğünün bir anlamı da buradan geliyordur. Tatlı olması nedeniyle cinsel gücü arttırıcı bir etkinliğe sahip. Ayrıca erkek ve kadında, testosteron ve östrojen hormonlarının artmasını sağladığı, yapılan çalışmalar aracılığıyla görülmüş.

Vanilya

İlla tüketmeye gerek yok, kokusunun bile büyük bir üstünlüğü olduğu ortada… Romantik bir akşam yemeği için tercihiniz vanilya aromalı mumlardan veya tütsülerden yana ise daha eğlenceli bir akşam yaşayabilirsiniz.

Sarımsak

sarımsak

Düzenli olarak sarımsak tüketiminin menopoz ve osteoporoz tarihini ileriye sardığını ve hormonlarınızın daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağladığını biliyor muydunuz? Yemeklerinize ekleyeceğiniz 1 diş sarımsak bile gün içerisinde daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Badem

Gün içerisinde tüketeceğiniz bir avuç içi kadar badem cildinizi güzelleştirmek ile kalmayacak, yoğun enerjisi sayesinde özellikle kadın libidosunun üzerinde etkili olacaktır. Eğer bal ile birlikte tüketirseniz daha da etkili olduğunu göreceksiniz.

Kekik

Özellikle östrojen hormonunun daha dengeli ve düzenli seyretmesini sağlıyor ve yaşınız kaç olursa olsun içinizdeki isteğin sönmeden devam etmesini sağlıyor. Östrojen seviyesindeki artış libidonuzu da arttıracaktır.

Muz

Potasyum açısından zengin olan muz, gene potasyum sayesinde cinsel isteğinizi arttıracaktır. Üstelik içerdiği karbonhidrat sayesinde de kan şekerinizin daha dengeli gitmesini sağlayacak ve sizi tok tutmada etkili olacaktır.

Diyetisyen Sinem Akgün Diyetisyen
Gaziantep doğumluyum. Beslenme kültürünün en yoğun olduğu o coğrafyadan dolayı mıdır bilemem ama 2009 yılında kendimi hiç bilmediğim bir dünyanın içinde, yani Hacettepe Beslenme ... Devam