Sporun cinselliğe faydaları: Hangi spor türü cinsel gücü artırır?

Düzenli spor yapmanın genel sağlığımız için faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz: Kalbimizi sağlıklı tutar, ideal bir kiloya ulaşmaya ve bunu korumaya yardımcı olabilir ve hatta yaşam süresini uzatabilir.

Fiziksel aktivite kalbin atmasını sağlar ve dolaşımı iyileştirir, vücudun daha esnek ve güçlü olmasına yardımcı olur, dayanıklılığı artırır. Tüm bu avantajlar, günlük aktivitelerinizde daha kolay hareket etmeniz anlamına gelir. Peki acaba düzenli egzersizin faydaları bu kadar mı? Elbette hayır! Spor yapmak, cinsel yaşamı da daha iyi hale getirebilir.

Sporun cinselliğe faydaları

Uzmanlar istek tek seans ister düzenli uygulama olsun; spor yaparak cinsel yaşamı daha iyi hale getirmenin mümkün olduğunu söylüyor. Bilim insanları, egzersizle ilgili belirli sonuçları cinsel işlevin çeşitli yönleriyle ilişkilendiriyorlar. Bu konuda her geçen gün daha fazla araştırma yapılıyor. Sporun cinselliğe faydaları hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

1. Vücut imajını iyileştirebilir

Bilimsel çalışmalar vücut imajının, özellikle kadınlar arasında, cinsel tatminle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu doğruluyor. Buna göre olumlu bir beden imajına sahip kadınlar, negatif bir beden imajına sahip olanlara göre cinsel istek de dahil olmak üzere daha yüksek bir cinsel işleve sahipler (*). Araştırmacılar, vücut şeklinden memnuniyetin cinsel işlevin bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Algılanan çekicilik, orta yaştaki muhtemel vücut değişikliklerinin meydana gelmesi durumunda gerekli olabilir.

Erkeklerde vücut imajı ve cinsel tatmin hakkında ise ne yazık ki daha az araştırma var. Yine de yayınlanan en az bir rapor, fiziksel görünümle ilgili olumsuz tutumların olumsuz cinsel deneyimlerle ilişkili olduğunu gösteriyor (*).

Tüm bu araştırmalardan hareketle; algılanan çekicilik duygularının cinsel tatminle bağlantılı olduğu söylenebilir. Bu nedenle cinsel yaşamı iyileştirmenin bir yolu, vücut imajı üzerinde çalışmak olabilir. Egzersiz, görünümdeki değişikliklerden bağımsız olarak kişinin kendisini daha çekici hissetmesini sağlayabilir.

Elbette bu noktada, egzersizle sağlıksız, saplantılı bir ilişki geliştirmenin benlik saygısına ve vücut imajına zarar verebileceğini unutmamak de önemli. Egzersizin vücudunuz hakkında size nasıl hissettirdiğinin farkında olun. Bunu yapmak size cezalandırıcı değil, güçlendirici ve ödüllendirici hissettirmeli.

2. Cinsel işlev bozukluklarını azaltabilir

3906 erkek ve 2264 kadını içeren geniş çaplı bir çalışma, egzersizin kadınlarda orgazm tatminsizliği ve uyarılma güçlüğü; erkeklerde erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluğu oranlarını nasıl etkileyebileceğini araştırdı. Rapor, haftalık kardiyovasküler egzersizin bu konuda bazı önleyici faydalar sağlayabileceğini buldu (*).

Sonuçlar, fiziksel olarak aktif yetişkinlerde daha yüksek kardiyovasküler egzersiz düzeylerinin, daha az bildirilen cinsel işlev bozukluğu ile ilişkili olduğunu gösterdi. Çalışmanın yazarları, cinsel işlev bozukluğu riski taşıyan kadın ve erkeklerin mevcut aktivite düzeyleri ne olursa olsun daha sıkı egzersiz yaparak fayda sağlayabileceklerini öne sürdüler.

3. Erektil disfonksiyonu azaltabilir

Dolaşım sorunları sıklıkla erektil disfonksiyona (ED) neden olur. Ereksiyon olması için penisin kanla şişmesi gerekir. Tıkanmış arterler, yüksek tansiyon ve diğer kardiyovasküler sorunlar bu sürece müdahale edebilir. Amerikan Üroloji Derneği, ED’nin potansiyel bir nedeni olarak egzersiz eksikliğini görüyor (*).

2018’de yayınlanan bir araştırmanın yazarları, ED’yi azaltmak için fiziksel aktiviteye ilişkin öneriler geliştirdi. Koşulu olan erkeklerin haftada dört kez 40 dakikalık denetimli orta ila şiddetli aerobik egzersizi tamamlamalarını önerdiler. Uzun vadeli bir öneri olarak, aynı araştırmacılar, altı ay boyunca haftalık 160 dakikalık egzersizin, ED’li erkeklerde fiziksel hareketsizlik, obezite, hipertansiyon, metabolik sendrom ve/veya kardiyovasküler hastalıkların neden olduğu erektil problemlerin azalmasına katkıda bulunduğunu belirtti (*).

4. Kadınlarda uyarılmayı artırabilir

Egzersizin, kadınlarda hem kısa hem de uzun vadeli uyarılmayı teşvik etmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. 2018’de yayınlanan bir araştırma incelemesi, tek bir egzersizin ardından fizyolojik cinsel uyarılmada iyileşmeler olduğunu gözlemledi (*).

Bilim insanları, bu değişikliklerin sempatik sinir sistemi aktivitesindeki ve hormonal faktörlerdeki artışlardan kaynaklandığını öne sürdüler. Düzenli bir egzersiz programının muhtemelen kardiyovasküler sağlık ve ruh haline fayda sağlayarak dolaylı olarak cinsel tatmini artırdığını eklediler.

5. Menopoz belirtilerini azaltabilir

Menopoz sırasında östrojen seviyelerinde yaşanan düşüş, fiziksel, zihinsel ve cinsel sağlığı etkileyen yaşam kalitesini bozabilecek semptomlar üretir. Daha spesifik olarak menopoz, normal cinsel tepkilerde yer alan biyolojik sistemleri değiştirerek cinselliği etkileyebilir (*).

2020’de yayınlanan bir araştırmanın yazarları, bu geçiş aşamasında belirli egzersiz türlerinin yardımcı olma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Pelvik taban kaslarını çalıştırmak ve zihin-vücut egzersizleri menopoz semptomlarını yönetmede faydalı olabilir. Aerobik egzersiz ve kuvvet antrenmanının bu alana fayda sağlayıp sağlamadığını bilmek içinse henüz yeterli kanıt yok.

Diğer araştırmalar ise genel olarak fiziksel aktivitenin vajinal kuruluk, sıcak basması ve gece terlemeleri gibi belirli sorunları gidermeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Egzersiz, üreme organları da dahil olmak üzere genel olarak artan kan akışını teşvik eder. Menopoz döneminde bu, daha iyi bir cinsel deneyimde rol oynayabilir.

6. Cinsel yaşlanmayı iyileştirebilir

Çalışmalar, egzersizin yaşlanma süreci boyunca cinsel sağlığın korunmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu fayda özellikle erkekler için önemli olabilir. Ulusal Yaşlanma Enstitülerinden (NIA) araştırmacılar, egzersizin cinsel sağlığın korunmasına nasıl yardımcı olabileceğini ele aldılar. Artan cinsel sorunların potansiyel bir nedeni olarak ortak sorunları listelediler. Organizasyon, egzersizin artritin neden olduğu rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü. Ayrıca cinsel sorunlara katkıda bulunabilecek nedensel faktörler olarak kalp hastalığı, diyabet, inme ve depresyonu da gösterdiler. Egzersiz yapmanın, tüm bu kronik durumların riskini azalttığı biliniyor.

Erkeklerde cinsel gücü artıran egzersizler

Spor ve cinsellik ilişkisini bilimsel araştırmalardan hareketle açıkladık. Peki hangi spor cinsel gücü artırır? American Council on Exercise (ACE) için egzersiz fizyoloğu ve kişisel antrenör olan Pete McCall, erkeklerde cinsel gücü artıran egzersizleri şu şekilde sıralıyor:

  1. Ağırlık kaldırma: McCall, “Kuvvet antrenmanları, vücudun erkek cinsel dürtüsünün birincil öncüsü olan testosteron üretmesine neden olur ” diyor. Ve 10. tekrarda yorgunluk hissedecek kadar ağırlık kaldırmayı öneriyor. Bazı çalışmalar da ağırlık kaldırma gibi kısa süreli yoğun egzersizleri, artan testosteron seviyeleri ile ilişkilendirmekte.
  2. Kegel egzersizleri: Kegel egzersizleri de erkekler için cinselliğe faydalı bir egzersiz türü olarak kabul edilir , çünkü bu egzersizler pubococcygeus (PC) kaslarını çalıştırarak dayanıklılık ve kontrole yardımcı olabilir.
  3. Yoga: McCall’a göre yoga yapmak, cinsel ilişki sırasında maksimum zevk için vücudunuzun yaratıcı pozisyonlara girmesine izin vererek size daha iyi bir cinsel deneyim sağlayabilir.
  4. Tempolu yürüyüş: 50 yaşın üzerindeki 31.000 erkekle yapılan bir çalışmada, Harvard araştırmacıları aerobik egzersizin yüzde 30 daha düşük erektil disfonksiyon (ED) riski ile sonuçlandığını buldular. Başka bir araştırmaya göre ise günde en az 200 kalori yakan (3 km hızlı yürüyüşe eşit) aerobik aktivite, ED riskini önemli ölçüde azaltabilir. Tempolu yürüyüşün dolaşımı ve kan akışını iyileştirerek ED’ye yardımcı olduğu düşünülmekte. McCall, “Hızlı yürüyüş, koşma ve diğer aerobik aktiviteler, kalp krizlerini önlemeleriyle aynı nedenle cinsel yaşamınıza yardımcı olur” diyor.
  5. Yüzme: 160 erkek ve kadın yüzücü üzerinde yapılan başka bir Harvard çalışmasında, 60’lı yaşlardaki yüzücüler, 40’lı yaşlardakilerle karşılaştırılabilir cinsel yaşam bildirdiler. Cinsel aktivite bir dayanıklılık eylemi olabileceğinden, uzun mesafe yüzme cinsel yaşamınızı iyileştirebilir. McCall, “Haftada üç kez en az 30 dakika yüzmek cinsel dayanıklılığı artıracaktır” diyor.

Sonuç olarak; daha iyi bir sağlık sizi spor salonuna götürmek için yeterli motivasyonu sağlamıyorsa, daha iyi bir cinsel yaşam motive edici olabilir. Aktif bir yaşam tarzı ve düzenli bir egzersiz programının tatmin edici bir cinsel yaşam elde etmenize ve sürdürmenize yardımcı olabileceği birçok yol var… Elbette herhangi bir işlev bozukluğu yaşıyorsanız, tek başına egzersizin işe yaramayacağını unutmayın. Kişiselleştirilmiş tavsiye almak için sağlık uzmanınızla açık bir şekilde iletişim kurun.

Kaynaklar: verywellfit, everydayhealth

İlginizi çekebilir: Romantik ilişkiler, tantrik cinsellik, libidoyu artırmanın doğal yolları: 2022 yılının en çok okunan Pleasure Up yazıları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!