Çocuk gelişimi, ebeveynlere tavsiyeler, çocuk kitapları: 2021 yılının en çok okunan Parent Up yazıları

Pandemi sürecinden şüphesiz ki en çok etkilenen gruplardan biri çocuklarımız oldu. Uzun süren kısıtlamaların, bir açılıp bir kapanan okulların, doğadan uzak geçirilen zamanların ve benzeri birçok durumun hem çocukların hem de ebeveynlerin psikolojisini derinden etkilediği çoğumuzun farkında olduğu bir gerçek. Okulların bu sonbahar döneminde kesintisiz açılmasıyla birlikte, tam olarak eskisi gibi olamasa da arkadaşlarına, öğretmenlerine kavuşan çocuklarımızın sosyal yaşamlarına dönmesi hem onları hem de duygusal ve akademik açıdan endişelenen anne-babaları bir nebze olsun rahatlatmayı başardı.

Bu süreçte “Parent Up” kategorimizde çocukların duygusal ve bilişsel becerilerine, ebeveyn tutumlarına, tüm gelişim alanlarını destekleyen kitap önerilerine, çocuklarda beslenme ve yogaya kadar çeşitli birçok konuya yer verdik. Uplifers olarak Feel UpLive UpParent UpPleasure UpStyle UpExplore UpHome Up ve Green Up kategorilerimizden, tüm yıl boyunca sizlerin severek okuduğu yazıları bir araya getirerek ‘2021 yılının en çok okunan yazıları’ seçkilerimizi oluşturduk. Bu yazımızda da “Parent Up” kategorisinin en çok okunan ilk 10 sayısını ele aldık. İşte çocukların duygusal gelişimlerinden, ebeveynlerine tavsiyelere birçok farklı konuda bilgilendirici paylaşımların yer aldığı “Parent Up” kategorisinin en çok okunan yazıları:

10. Çocuklarınızla iletişiminizi güçlendirerek gelişimlerini desteklemek için öneriler

Çocuk gelişimi; öz bakım, sosyo-duygusal, bilişsel, fiziksel ve dil becerilerini kapsayan bütüncül bir süreçtir. Çocukların sağlıklı yetişmesi, fiziksel açıdan güçlü olması için dikkat ettiğimiz yeme-içme alışkanlıkları veya kaba-ince motor gelişimleri kadar duygusal ve mental becerileri için de desteklenmeleri çok önemlidir. Kendini ifade edebilen, kendine güvenen, duygularını tanımlayabilen, öfke kontrolü yapabilen ve güçlü sosyal ilişkiler kurabilen çocuklar yetiştirmek için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken farklı hususlar bulunur. Tıpkı yetişkinler gibi çocukların da anlaşılmaya, ihtiyaç duyduklarında destek alabileceklerini fark etmeye ihtiyaçları vardır.

Yazarımız Ecem Şenyurd Efecan’ın çocukların gelişimlerini desteklemek için gerekli olan iletişim becerilerinizi güçlendirebileceğiniz önerileri ele aldığı yazısını incelemenizi öneririz.

Yazıyı inceleyin: Çocuklarınızla iletişiminizi güçlendirerek gelişimlerini desteklemek için öneriler

9. Hem çocuklar hem yetişkinler için nefes teknikleri

Yoganın bedensel ve zihinsel birçok faydasının yanı sıra hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından uygulanabilen yönünün olması, onun hayatın her anında yer alması için en geçerli sebeplerden bir tanesi. Öte yandan ‘nefesin gücü’nü keşfetmek ve kullanmak için fırsat yaratması da yoganın en çekici özelliklerinden.

“Yogayı hayatına dahil etmiş birçok kişinin bildiği bir gerçek var: Yoga sadece matta kalmıyor, her an hayatın içinde… Yoganın en sevdiğim süper gücü bu diyebilirim.”

Çocuk yogası eğitmeni Günce Dere’nin hem yetişkinler hem de çocuklar için kolay, pratik, etkili ve uygulanabilir nefes tekniklerini derlediği yazısına göz atarak bedeninizin ve zihninizin ihtiyaçlarına cevap verecek önerileri bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Hem çocuklar hem yetişkinler için nefes teknikleri

8. Harvard’dan sağlıklı çocuklar yetiştirme rehberi

Çocuklarınızın günlük sıvı tüketiminin, ekran karşısında geçirdiği sürenin, gün içerisinde ne kadar aktif kaldığının bütüncül sağlıklarını doğrudan etkilediğini biliyor musunuz?

Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Harvard Üniversitesi’nin yaptığı birçok araştırma doğrultusunda çocukların gelişimleri için ele aldığı konulardan oluşan tavsiyeleri, rehber niteliğinde Uplifers okuyucuları ile paylaşan yazarımız Seçil Sayhan’ın yazısını incelemenizi öneririz.

Yazıyı inceleyin: Harvard’dan sağlıklı çocuklar yetiştirme rehberi

7. Okul öncesi dönemde çocuklarda beslenme: Sık sorulan 3 soru, 3 cevap

Okul öncesi dönemde çocukları olan ebeveynlerin en çok zorluk yaşadıkları konulardan bir tanesi beslenme olabilir. 2-6 yaş grubunu kapsayan okul öncesi dönemde çocukların her besin grubundan yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamak oldukça önemlidir. Çünkü bu dönem büyüme ve gelişmenin en yüksek olduğu dönemlerden biridir. Bu yaş, sağlıklı beslenme temelinin atılmasında ve sağlamlaştırılmasında büyük bir rol oynar.

Diyetisyen ve Psikolog Büşra Şen’in okul öncesi dönemdeki çocukların beslenmesine ilişkin en sık sorulan 3 soruyu cevaplandırdığını yazısına göz atarak küçük yaş grubu çocuklarınız ile yaşadığınız beslenme odaklı sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Okul öncesi dönemde çocuklarda beslenme: Sık sorulan 3 soru, 3 cevap

6. Çocuklarda duygusal gelişimi ve farklı düşünmeyi destekleyecek kitap önerileri

Çocuk kitapları, çocukların duygusal, dil, bilişsel gelişimlerini desteklemek, farklı düşünmelerini ve olayları sorgulamalarını sağlamak, problemlerle, çatışmalarla nasıl başa çıkabilecekleri hakkında bilgi vermek ve okuma alışkanlığı kazandırabilmek için önemli araçlardır. Özellikle küçük yaş grubundaki çocuklar ebeveynleri ile birlikte kitap okumaktan büyük keyif alırlar.

Çocuklarınızla birlikte verimli zaman geçirirken öğrenmelerini sağlamak ve duygusal gelişimlerini, düşünce yapılarını desteklemek için okuyabileceğiniz kitapları sizler için derlediğimiz yazımızda birbirinden güzel eserleri bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Çocuklarda duygusal gelişimi ve farklı düşünmeyi destekleyecek kitap önerileri

5. Özgüveni yüksek çocuklar yetiştirebilmek için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar

Çocukların keşfederek, yaşayarak, hata yaparak öğrenmelerine izin verin. Doğruyu kendilerinin aramasına ve bulmasına yardımcı olun. Yol gösterin, yardımcı olun fakat bir şeyleri onların yerine siz yapmayın. Yemek yemek, ayakkabı bağlamak, giyinmek veya günlük birçok işi çoğunlukla farkında olmadan zaman kaybetmemek adına onlar adına biz yapabiliyoruz; fakat bu noktada öğrenme fırsatlarını da ellerinden almış oluyoruz. Unutmayın, “Ağaç yaşken eğilir.” Özgüven, geliştirebilir bir duygudur ve küçük yaştan itibaren çocuklarda bu duygunun desteklenmesi çok önemlidir. Küçük yaşta elde edilen deneyimler ileriki yaşantıların da hatlarını oluşturur.

“Bir çocuğa kendi başına yapabileceği bir şey için asla yardım etmeyin.” Mama Montessori

Yazarımız Ecem Şenyurd Efecan’ın özgüveni yüksek çocuklar için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktaları ele aldığı yazısını inceleyerek çocuklarınızın öz güven duygusunu küçük yaştan itibaren geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Özgüveni yüksek çocuklar yetiştirebilmek için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar

4. Çocuklara müdahale etmeden denemelerine izin vermek neden önemlidir?

“Evimizin karşısında bir otel var. Ülke içinden ve uluslararası birçok misafir gelip gidiyor. Bir keresinde İngiliz bir ailenin dokuz-on yaşlarındaki çocuğu, kocaman bir valizi indirmiş, arabanın bagajına koymaya çalışıyordu. Biz de kahvaltı ediyorduk, çocuk dikkatimizi çekti ve istemsizce gözlemlemeye başladık. Valiz çocuktan büyük duruyordu. Korumacı zihnimiz hemen aktifleşti: “Ay! Bir yerine bir şey mi olacak?” diye düşünürken, başarı öyküsüne tanık olduk. İlkinde yapamadı, daha sonra aşağı indi, daha güçlü çekti valizi ama yine olmadı, babası da geldi, hiç müdahale etmeden izledi.

Çocuklarınıza müdahale etmeden onları sadece izleyebiliyor musunuz? Yoksa korumacı, müdahaleci tutumun sosyal kodlarınızı etkilemesine izin mi veriyorsunuz? Çocukların “Ben bireyim, ben yapabilirim.” algısını somut bir biçimde desteklemenin önemini ele alan yazarımız Duygu Meriç’in paylaşımına göz atmanızı öneririz.

Yazıyı inceleyin: Çocuklara müdahale etmeden denemelerine izin vermek neden önemlidir?

3. 1,5 yaşındaki birinden öğrendiğim 7 önemli ders

“Hava şıkır şıkır, fırından mis gibi ekmek kokusu geliyor, bizi gören herkesin yüzü aydınlanıyor. Manav peşimizden koşup bunca pahalılığa rağmen bir hurma uzatıyor, “Trabzon hurması değil bu abla, Mersin hurması. Soy kabuklarını yedir bebeğe.” Böyle, dolmuş gibi dura kalka yürüyoruz, toplaya toplaya. Yaşamımızın yeni ritmi bu.”

Yazarımız Bengisu Gencay’ın 1.5 yaşındaki oğlundan öğrendiklerini kaleme aldığı yazısı ile yepyeni bir bakış açısı kazanabilir, belki de daha önce hiç farkına varmadığınız güzel duyguları keşfedebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: 1,5 yaşındaki birinden öğrendiğim 7 önemli ders

2. Çocuklarla iletişimde günün en önemli dakikaları ve onları dönüştürecek cümleler

Hayat küçük anlardan oluşuyor. Özellikle de en sıradan, en acele ettiğimiz anları görmezden geldiğimizde hem kendimiz hem çocuğumuzun üzerinde etkisi büyük oluyor. Bir tatminsizlik hissi, ilişkide istediğimiz yakınlığı bulamama, bir yavanlık hissi… “Mindfulness hayatın tam içinde derim hep, abartmıyorum. Öyle.” Bu okula geç kalmasın, karnı doysun, ödevleri bitsin, uykusunu alsın niyetiyle geçen anlar, ağzımızdan çıkanlar bambaşka etkiler yaratabiliyor. Bu etkiler genellikle çok da istemediğimiz şekilde oluyor.

Özellikle bu zorlayıcı anlarda işinizi kolaylaştıracak, gününüzü daha anlamlı hale getirecek ve çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirmenize yardımcı olacak önerileri bir araya getiren Uzman Doktor ve Mindfulness Lideri Eda Uslu’nun yazısını incelemenizi öneririz.

Yazıyı inceleyin: Çocuklarla iletişimde günün en önemli dakikaları ve onları dönüştürecek cümleler

1. Çocuk yogası neden farklıdır: Yoganın sağladığı 4 önemli fayda

Bizler ve çocuklarımız yaşadıklarımızı zihinlerimiz ve bedenlerimiz aracılığıyla deneyimliyoruz. Bu yüzden bilinçli olarak anlamak, rahatlayabilmek, canlanabilmek ve kendimize odaklanabilmek hayati yeteneklerdir. İşte bu sebeplerden erken yaşta yoga, çocuklarımıza verebileceğimiz en değerli ve kaliteli hediyedir.

“Çocuk yogası neden farklıdır, çocuk yogasını neden önceliklendirmeliyiz, çocuklarımızı neden erken yaşta yoga ile tanıştırmalıyız?” sorularını bütüncül bir yaklaşım ile elen alan yazarımız Günce Dere, yoganın çocuklara sağladığı fiziksel kazanımları, nefes bilincini, sosyal etkileşim becerilerini ve çok daha fazlasını paylaştığı yazısı ile çocuk yogasına yeni bir bakış açısı ile yaklaşmanıza yardımcı oluyor.

Yazıyı inceleyin: Çocuk yogası neden farklıdır: Yoganın sağladığı 4 önemli fayda

İlginizi çekebilir: Zaman yönetimi, motivasyon, mindfulness: 2021 yılının en çok okunan Feel Up yazıları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!