Çocuk yogası neden farklıdır: Yoganın sağladığı 4 önemli fayda

Önceki yazılarımda çocuk yogasının yararlarından birçok kez bahsettim. Dilerseniz hatırlamak için Uplifers sayesinde sizlerle paylaşmış olduğum geçmiş yazılarımı inceleyebilirsiniz. Bugün biraz daha farklı bir alandan sesleneceğim size.

Çocuk yogası neden farklıdır?
Çocuk yogasını neden önceliklendirmeliyiz?
Çocuklarımızı neden erken yaşta yoga ile tanıştırmalıyız?

Bu soruların hepsi için aslında cevaplar aynı olsa da, gelin bu bütünsel yaklaşıma derinden bakalım ve neymiş yoganın sihri, bu kez çocuklarımız için hatırlayalım.

1. Fiziksel kazanım

 • Yoganın sadece fiziksel gücünü ele alarak başladığımızda bile söyleyebileceğimiz önemli şeyler var. Yoga, geniş bir hareket yelpazesi sunarak diğer egzersiz şekillerine göre üstünlük sağlar. Örneğin yetişkinlerde olduğu gibi çocuk yogasını uygularken de öne ve arkaya eğiliriz, bükülür ve yana eğiliriz, bu şekilde güçleniriz. Bu hareketlerle tüm bedenimiz günlük hayatta kullandığımız kas gruplarından farklı kas gruplarını çalıştırmaya ve geliştirmeye başlar.
 • Çocukların daha güçlü ve daha esnek olmalarına yardım etmesinin yanı sıra, yoga, ayrıca koordinasyon, denge ve diğer birçok önemli motor becerinin geliştirilmesine yardımcı olur.
 • Yoga, çocuklarımızın postürünü geliştirerek daha esnek bir beden ve uzun bir boya sahip olmalarını sağlayabilir. Bu sayede daha sağlıklı kas ve kemik yapıları gelişmiş olur.

2. Öz farkındalık kazanımı 

 • Çocuk yogasını oluşturan bedensel hareketler (asanalar), nefes egzersizleri ve oyunlar sayesinde çocuklarımız bedenlerinin gücü ve değişimi hakkında farkındalık kazanırlar.
 • Okul öncesi yaş grubundaki çocuklarımız yeni yeni tanışmaya başladıkları bedenlerinin farklı şekillerini, onlara kolay ve zor gelen yönleri gözlemleye başlarlar.
 • Erken ergenlik döneminde olan çocuklarımız ise yine yoga sayesinde bedenlerindeki değişimlerin farkındalığına varır.
 • Vücudumuza farkındalık getirmek, vücudumuzun yeteneklerini ve mucizelerini sağlıklı bir sevgi ile görmemize yardımcı olur. Bu sayede sınırlarımız belirlenmiş ve güvenimiz beslenmiş olur.

3. Zihin kontrolü ve nefes bilinci 

 • Çocuklar için yoga sadece vücudumuzu değil, zihni de çalıştırır ve ayrıca nefesi güçlendirir.
 • Yoga duruşları sırasında veya ders içerisinde yapmış olduğumuz düzenli nefes uygulamaları sayesinde vücudumuzun oksijen kapasitesini artırmayı öğreniriz.
 • Nefes sayesinde gelişen odaklanma becerisinin yanı sıra, hem bedenin hem de zihnin gevşeme kapasitesini artırırız.
 • Çocuklar için uyarlanmış birçok yoga egzersizi onların yaratıcılık, duyarlılık, merak duygularını bilinçli olarak geliştirir.
 • Tüm bunlar sayesinde duygularının farkında, mutlu çocuklar yetişmesine imkan sağlamış oluruz.

4. Sosyal etkileşim becerilerinin artması 

 • Yoga derslerimiz sırasında uyguladığımız eşli ve grup pozları, işbirliği içerisinde oynanan yaratıcı oyunlar sayesinde çocuklarımız kendilerini daha rahat bir şekilde ifade etmeye başlarlar. Gelişen sosyal beceriler, kişisel gelişim için önemli bir adımdır.
 • Çocuklarımız erken yaşta bir birey olarak sağlıklı bir sosyal yaşam için gerekli olan saygı ve sevgiyi öğrenirler.

Özetle, tüm bunları bütünsel paydada sağlayabilen başka bir öğreti yoktur. Yoga, bilinenin aksine yoga pozlarından çok daha fazlasıdır; bedenlerimizi keşfetmenin bir yoludur ve daha genel olarak aslında iç dünyamızı keşif için bir aracıdır.

Bizler ve çocuklarımız yaşadıklarımızı zihinlerimiz ve bedenlerimiz aracılığıyla deneyimliyoruz. Bu yüzden bilinçli olarak anlamak, rahatlayabilmek, canlanabilmek ve kendimize odaklanabilmek hayati yeteneklerdir.

İşte bu sebeplerden erken yaşta yoga, çocuklarımıza verebileceğimiz en değerli ve kaliteli hediyedir.

Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilir, www.minikyogees.com sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

Sevgiler…

İlginizi çekebilir: Çocuklarla aktivite zamanı: Evde oynayabileceğiniz yoga oyunları

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam